wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera „Księżniczki czardasza” na Scenie na Bielanach
Kliknij, aby powiększyć
Plakat do spektaklu zaprojektował Ryszard Kaja materiały organizatorów
Plakat do spektaklu zaprojektował Ryszard Kaja

Niegdyś Teatr Muzyczny - Operetka Wrocławska (w miejscu dzisiejszego Capitolu) kojarzył się z dobrze przygotowaną i wykonaną operetka w stylu wiedeńskim. Po jego zlikwidowaniu fani muzyki lekkiej i przyjemnej musieli za repertuarem rozglądać się gdzie indziej. Teraz mogą planować częste wizyty na Bielanach, na scenie ATM, gdzie rusza projekt operetkowy. Najpierw premiera „Księżniczki czardasza”.

Reklama

Spektakli słynnego dzieła Emmericha Kálmána zaplanowano naprawdę sporo. Tylko w styczniu widzowie obejrzą je 1-4, 16-18 oraz 30-31, a w lutym 1, 13 i 15, zawsze o godzinie 19.00 na scenie ATM na Bielanach.

Nowe miejsce (studio filmowe) jako sala teatralna zadebiutowało w tym roku. Wrocławski Teatr Komedia wystawił właśnie tutaj komedię czeskiego autora „Z twoją córką? Nigdy!” Potem na Bielanach z przedstawieniami przyjeżdżali m.in. artyści warszawskich scen.

Scena operetkowa na Bielanach

Tym razem projekt operetkowy będzie sprawdzianem i wyzwaniem innego rodzaju. Po raz pierwszy od lat we Wrocławiu ma szansę odrodzić się scena operetkowa z prawdziwego zdarzenia. Plany są dalekosiężne. W najbliższym sezonie organizatorzy pragną wystawić na Bielanach aż pięć tytułów, w tym „Wesołą wdówkę” Franza Lehara, „Barona cygańskiego” Johanna Straussa, a także „Loterię”, operetkę (a ściślej fraszkę ze śpiewami) Stanisława Moniuszki.

"Księżniczka czardasza" we Wrocławiu

A już w Nowy Rok premiera „Księżniczki czardasza”, najpopularniejszej (obok „Hrabiny Mariki”) operetki urodzonego w węgierskim Siófok Emmericha Kálmána, który wykształcił się w Budapeszcie, ale prawdziwą karierę zrobił w Wiedniu.

Co ciekawe, to właśnie za sprawą „Księżniczki czardasza” kompozytor przebił się ze swoja muzyką do szerokiej publiczności i osiągnął prawdziwy sukces. Publiczność zachwycił umiejętnością wplatania węgierskich melodii ludowych, czerpania z cygańskiego folkloru i pisania nie tylko zgrabnych, ale pięknych muzycznych motywów. W trzyaktowej operetce „Księżniczka czardasza” (premiera wiedeńska w 1915 roku) są klimaty i budapesztańskich scen variété i wiedeńskich salonów arystokratycznych. Wszystko po to, by pokazać barwnie romans księcia Edwina Lipperta-Weylersheima z „księżniczką czardasza” Sylvią Varescu.

Spektakl wyreżyserowała Elżbieta Lejman-Krzysztyniak, kierownictwo muzyczne objął Artur Wróbel. Wystąpią chór, balet i orkiestra ArtBel Ensemble, zaś w głównych partiach wystąpią – jako Edwin – Tomasz Janczak, Tomasz Maleszewski, jako Sylvia – Anna Dytry, Monika Michaliszyn, Anna Patrys.

"Księżniczka czardasza" - bilety, dojazd

Premiera spektaklu 1 stycznia 2015 o 19.00 na scenie na Bielanach ATM. Bilety w cenie od 60-250 zł można kupić przez strony www.bilety.scenaatm.pl, www.kupbilecik.pl, rezerwacje indywidualne pod numerem 782 796 247, a grupowe na maila: grupowe – [email protected].

Na spektakl (który potrwa 2 godziny i 20 minut z jedną przerwą) widzowie dojadą nie tylko własnymi samochodami, ale także specjalnym, bezpłatnym autobusem ATM (godzinę przed spektaklem odjeżdża spod hotelu Monopol, po przedstawieniu zawozi widzów z powrotem) i komunikacją miejską (autobus 612) oraz podmiejską (autobusy 862, 872, 892).

Magdalena Talik  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl