wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Kameleon w architekturze

Pracownia KameleonLab będzie bohaterem czwartego już spotkania z cyklu Archi-box, poświęconego prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze.

„Transfer” – wstawa i warsztaty z KameleonLab rozpoczną się w czwartek, 19 grudnia, o godz. 18.00 w Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej.

W programie wieczoru wykład „Być jak kameleon, czyli żonglerka strategiami”. Podczas  wernisażu zagrają: Wojciech Burzyński i Mateusz Kazula (Viadrina).

KameleonLab tworzą Rafał Specylak i Kuba Woźniczka. Nazwa biura związana jest  z elastycznością w projektowaniu, polegającą na stosowaniu zróżnicowanych strategii projektowych.

Projekty pracowni były wielokrotnie nagradzane w konkursach i plebiscytach architektonicznych (nagroda w międzynarodowym konkursie 20+10+X World Architecture Community Awards, druga nagroda w konkursie Przyjazna Przestrzeń Publiczna DoFA’11, druga nagroda w konkursie Piękny Wrocław 2011) oraz prezentowana na wystawach w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, na Węgrzech i w Chinach (m in.: EMERGING IDENTITIES BERLIN (2005), Łódź Design Festival (2007), DOFA (2011, 2013), Słynne Wille Polski (2013), V4 Houses – Budapest (2009, 2013).

Architekci z KameleonLab nie po raz pierwszy biorą udział w wydarzeniach w Muzeum Architektury. W lutym 2011 r. uczestniczyli w finale organizowanego przez Muzeum Architektury cyklu warsztatów „Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo”. Zdobyli wówczas nagrodę publiczności za projekt pawilonu zawieszonego nad dachami muzeum. Teraz zaproszeni do prezentacji w Archi-boxie wracają do tamtego projektu, przenosząc go do przestrzeni wystawowej wewnątrz muzeum.

Inspiracją i pretekstem do przywołania projektu z 2011 r. stały się jedność miejsca i specyficzny kształt bryły Archi-boxu. Finałowe zadanie sprzed dwóch lat polegało na przemodelowaniu strefy wejściowej do muzeum i wykreowaniu przyjaznego przedpola, zachęcającego potencjalnych odwiedzających. Ukryty za szerokim pasem zieleni gmach dzięki interwencji architektów miał stać się bardziej rozpoznawalny i łatwiejszy do identyfikacji jako otwarte muzeum promujące architekturę.

KamelonLab, zamiast na opracowaniu fizycznego „wejścia”, skupił się na stworzeniu wizualnego elementu przyciągającego uwagę przechodniów, którzy często nie zauważają schowanego w głębi parku muzeum. Powstała wówczas szkicowa propozycja przeszklonego pawilonu zawieszonego wysoko ponad dachami dawnego klasztoru bernardynów.

Pawilon wysuwa się daleko w stronę pobliskiej ulicy i staje się znakiem identyfikującym muzeum. Jest obiektem bardzo wyrazistym, a jednocześnie fizycznie niemal nie ingeruje w strukturę zabytkowego budynku. Forma i walory widokowe pawilonu mieszczącego muzealną klubokawiarnię mają przyciągać nie tylko gości zainteresowanych architekturą.

Kuratorem cyklu w Muzeum Architektury jest Michał Duda. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl