wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Bruno Schulz Festiwal od wtorku
Kliknij, aby powiększyć
Bruno Schulz Festiwal 2014 logotyp materiały prasowe
Bruno Schulz Festiwal 2014 logotyp

Niebawem startuje Bruno Schulz Festiwal 2014. Potrwa od 14 do 19 października. W tym roku miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się z takimi autorami jak Dawid Grossman, Zeruya Shalew, Jurij Andruchowycz, Małgorzata Szejnert, Mariusz Szczygieł i autorami nominowanym do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Reklama

Salon Angelusa na Bruno Schulz Festiwal

W 2016 roku Wrocław będzie Światową Stolicą Książki. Organizatorzy dwóch wydarzeń literackich: Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Bruno Schulz. Festiwal postanowili od roku 2014 połączyć swoje wysiłki i wspólnie promować literaturę i czytelnictwo. Dlatego już w październiku w ramach Bruno Schulz Festiwal będzie odbywać się Salon Angelusa. W programie cykl festiwalowych spotkań z autorami, którzy w latach poprzednich byli nominowani lub zdobyli Nagrodę Angelusa. Spotkania te poprowadzą jurorzy nagrody. I tak kolejno 14 października zaplanowano spotkanie z Mariuszem Szczygłem (prowadzi Stanisław Bereś), 15 października (środa) spotkanie z Jurijem Andruchowyczem (prowadzi Mirosław Spychalski), a 16 października (czwartek) spotkanie z Małgorzatą Szejnert (prowadzi Justyna Sobolewska).

Zwieńczeniem Salonu Angelusa będzie Kawiarnia Europa. W piątek, 17 października, czyli w przededniu przyznania tegorocznej Nagrody Angelusa, odbędą się wieczorne spotkanie z nominowanymi do nagrody: Jeleną Czyżową, Ołeksandrem Irwaneciem, Wiesławem Myśliwskim, Pavolem Rankovem, Martinem Šmausem oraz Jáchymem Topolem. Spotkania poprowadzą Barbara Marcinik, Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska. Na wszystkie spotkanie wstęp wolny.

Shalev i Grossman

Zeruya Shalev będzie gościem Bruno Schulz Festiwal 2014. Jedna z najpoczytniejszych i najchętniej tłumaczonych współczesnych izraelskich pisarek spotka się z czytelnikami we Wrocławiu 18 października o godz. 14 w Auli Ossolineum. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska, a z hebrajskiego przetłumaczy Michał Sobelman.

Zeruya Shalev (ur. 1959) z wykształcenia jest biblistką. W 1988 roku zadebiutowała tomem poezji, a w 1993 roku opublikowała powieść „Rakadti, amanti”. W 1997 roku wydała książkę „Życie miłosne”, która przyniosła jej międzynarodowy sukces i liczne nagrody. Jej kolejna książka, wydana w 2000 roku powieść „Mąż i żona”, nagrodzona została niemiecką nagrodą Corine Internationaler Buchpreis. W 2005 roku wydała kolejną książkę „Po rozstaniu”, która jest trzecią częścią trylogii (rozpoczętej „Życiem miłosnym”). W 2013 roku ukazała się czwarta powieść Shalev po polsku: „Co nam zostało”. Pisarka otrzymała za swoją twórczość liczne nagrody.

Gościem festiwalu będzie też jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich Dawid Grossman. Spotkanie z nim 16 października (czwartek) w Ossolineum o godz. 21. Rozmowę poprowadzi Piotr Paziński. Wstęp wolny

Grossman jest laureatem wielu prestiżowych nagród: Nelly Sachs, Sapir, Chevalier de l'Ordre des Arts et Belles Lettres, Valumbrosa, Eliette von Karajan, Premio Grinzane, Premio Mondelo. Dziennik „The New York Times” przyrównał jego powieść „Patrz pod: Miłość” do „Wściekłości i wrzasku” Faulknera, „Blaszanego bębenka” Grassa i „Stu lat samotności” Marqueza. Grossman urodził się w 1954 roku w Jerozolimie. Studiował filozofię i dramatopisarstwo. Jego twórczość obejmuje powieści, opowiadania i eseje. Z dorobku Grossmana w Polsce dotychczas ukazały się powieści „Kto ze mną pobiegnie”, „Patrz pod: Miłość”, „Tam, gdzie kończy się kraj” i najbardziej osobista książka pisarza „Poza czasem”. W środę 8 października nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się powieść „Bądź mi nożem”.

Koncerty i Kot Nadodrza

Już pierwszego dnia Festiwalu (14 października 2014) w klubie Firlej (Grabiszyńska 56) wystąpią Jurij Andruchowycz i zespół Karbido. Pzredstawią swój nowy projekt zatytułowany ATLAS ESTREMO. Karbido i Andruchowycz współpracują ze sobą już 10 lat. Stworzyli trylogię „Samogon – Cynamon – Absynt”. Tym razem ich projekt Atlas Estremo zainspirowały historyczne zmiany dokonujące się dzisiaj w Ukrainie. Początek o godzinie 21. Wstęp wolny za okazaniem bezpłatnej wejściówki (do odbioru w Księgarni Hiszpańskiej Elite od 6 października oraz na godzinę przed koncertem).

Natomiast w piątek, 17 października w Sanatorium Kultury (ul. Przejście Garncarskie 2) zaplanowano dwa następujące po sobie wydarzenia. Na początek slam „Nie wiedziałem, że mówię prozą” z Tomaszem Majeranem w roli mistrza ceremonii i prowadzącego oraz Ryszardem Krynickim, Marcinem Sendeckim i Andrzejem Sosnowskim w roli jurorów. O muzykę zatroszczy się klawiszowiec Świetlików Michał Wandzilak. Literackie boje zwieńczy koncert Chain Smokers & Andrzej Sosnowski. Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Chain Smokers - projekt muzyczno-literacki, oparty na połączeniu muzyki improwizowanej i polskiej poezji współczesnej; dotąd znany głównie ze współpracy z Andrzejem Sosnowskim, z którym w 2007 roku grupa wydała multimedialną płytę „Trackless" oraz w 2012 płytę „Dr Caligari resetuje świat".

Bruno Schulz. Festiwal 2014 towarzyszą również dwie sesje naukowe: Kolokwium vincenzowskie (sesja naukowa oraz warsztaty translatorskie; Zakład Narodowy im. Ossolińskich) oraz Centra - peryferie w literaturze polskiej XX i XXI wieku (Uniwersytet Wrocławski). W programie również m.in.: literacka gra miejska Kot Nadodrza i polska prapremiera filmu Bo Perssona „Watching the Moon at Night”.

ak

Szczegóły na stronie internetowej Bruno Schulz Festiwal

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl