wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Festiwal Opowiadania ma już 10 lat [WIDEO]

Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga, Eustachy Rylski, Inga Iwasiów, Dorota Masłowska – to tylko niektórzy z gości 10 Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który rozpoczyna się w środę 1 października. W programie także pokazy filmowe, koncerty i dyskusje.

Reklama

Polacy i Koreanka

Festiwal trwać d 1 do 5 października we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Wśród zaproszonych gości znaleźli się twórcy z Polski, m.in.: Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga, Grażyna Plebanek, Inga Iwasiów, Marek Bieńczyk, Janusz Rudnicki, Andrzej Sosnowski, Dorota Masłowska, a Wioletta Grzegorzewska. Nie zabraknie pisarzy z zagranicy. Po raz pierwszy festiwal odwiedzi autorka z Korei Południowej, poetka i prozaiczka Han Kang, z Kraju Basków przyjedzie Iban Zaldua, a wielbiciele prozy irlandzkiej wysłuchają Philipa Ó Ceallaigha. Czytać będą również pisarze z Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu.

Przedstawiciele projektu „Czeskie morze” ze stowarzyszenia „Moře Klidu” opowiedzą o próbie stworzenia morza w Czechach. Justyna Czechowska przybliży mniej znaną, „dorosłą” twórczość Tove Jansson, a Szymon Kloska wraz z Martą Jordan i Krzysztofem Vargą zastanowią się nad opowiadaniami Julio Cortázara.

W ramach projektu „Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji” odbędzie się panel dyskusyjny, podczas którego Adriana Prodeus, Anna Herbut, Agnieszka Drotkiewicz, Katarzyna Roj i Agnieszka Wolny-Hamkało porozmawiają o prywatnych oraz publicznych transgresjach artystów i przekroczeniach w sztuce.

"Nowe Marzy"

Taki tytuł nosi antologia towarzysząca MFO. To antologia pokonkursowa, która swoją premierę będzie mieć 1 października o godz. 17 w Księgarni Hiszpańskiej. W spotkaniu wezmą udział redaktorzy książki – Natasza Goerke, Marta Mizuro i Dariusz Sośnicki. Finaliści konkursu, których teksty znalazły się w publikacji, odczytają też fragmenty swoich opowiadań.

„Dwadzieścioro autorów, których opowiadania wybraliśmy (spośród 450 prac nadesłanych na konkurs pod hasłem „NOWE MARZY”), prezentuje swoje wyobrażenia o wczoraj, dziś i jutro. Kreuje w wyobraźni zarówno historię, której nie mogą pamiętać, jak i tę, której nikt jeszcze nie zna. Wielu z nich jednak podejmuje chyba trudniejsze wyzwanie, składając opowieści z elementów, jakie można naocznie zweryfikować. Wszystkie je łączy brak złudzeń skłaniający do refleksji, że w Polsce pewnie nie udałoby się zmontować antologii pt. „Miło i przyjemnie” – piszą we stępie redaktorzy antologii „Nowe Marzy”.

Filmy Mrożka, wystawy i koncerty

Festiwal otworzy wystawa rysunków Tomasza Brody, na których wrocławski artysta swoją charakterystyczną kreską przedstawił pisarzy, którzy biorą udział w MFO. Wernisaż wystawy w Galerii Szewska Pasja na ul. Szewskiej w środę 1 października o godz. 16.

Szczególnie rozbudowany jest w tym roku przegląd filmowy towarzyszący festiwalowi. Na unikalne wydarzenie zapowiada się pierwsza polska projekcja kinowa filmów fabularnych wyreżyserowanych przez Sławomira Mrożka. W programie znalazły się także interpretacje dzieł Vladimira Nabokova, Fiodora Dostojewskiego czy Zofii Nałkowskiej. W dyskusjach towarzyszących pokazom dominować będzie refleksja o sobowtórach, interpretacjach i różnicach powstających na styku literatury i filmu.

Wyświetlone zostaną m.in. filmy „Opowiadanie” Todda Solondza i „Sobowtór” Richarda Ayoadego. W niedzielę najmłodsi obejrzą „Wiedźmy” Nicolasa Roega.

10. MFO towarzyszą koncerty. W sobotę o godz. 21 zagra grupa Mister D., o której Bartosz Sadulski pisze: „Mister D. to wywar z klapek Kubota, kiełbasy z majonezem, Żabki i Biedronki, między półkami której Masłowska czuje się swobodniej niż w antykwariacie ze zmurszałą prozą”. Dzień później usłyszymy „Nowe opowieści hiszpańskie” – projekt wybitnego jazzmana Marcina Olesia łączący muzykę i mikroprezentacje nowej prozy hiszpańskiej przetłumaczone i wykonywane przez Martę Eloy Cichocką.

Wstęp na prezentacje literackie, dyskusje i spotkania autorskie jest bezpłatny.

Szczegółowy program oraz informacje dotyczące wejściówek oraz biletów na filmy i koncerty na stronie www.opowiadanie.org.

ak

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 2014-2016 jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków miasta Wrocławia w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Współorganizatorem jest Biuro Festiwalowe Impart 2016.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl