wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Drzwi do malarstwa w Muzeum Narodowym

Obrazy namalowane w pracowni i prace stworzone w Sali wystawienniczej składają się na wystawę wrocławskiego artysty Eugeniusza Minciela. W sali kameralnej stanął specjalny boks zbudowany z blejtramów, na których malarz zawiesił kilkanaście swoich obrazów. Białą przestrzeń pomiędzy nimi zamaluje, tworząc jedno wielkie dzieło.

Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Debiutował w latach 80. ubiegłego wieku. Zdobył drugą nagrodę na Biennale Młodych „Droga i Prawda”, zorganizowanym przez uczestników kultury niezależnej we wrocławskim kościele św. Krzyża w roku 1985.

„Eugeniusz Minciel już na starcie był w stanie takiej gotowości malarskiej, która pozwoliła mu się włączyć w sposób naturalny do ruchu „nowej ekspresji”. Utalentowany, żywiołowy, spontaniczny i wrażliwy jak jazzowy improwizator, otwarty na nowe podniety, potrafiący je natychmiast wykorzystać, ale i zdolny opanować formę, podporządkować ów chaotyczny zdawałoby się natłok pomysłów, narracji, łańcuch samowzbudzających się energii i pączkujących wyobrażeń malarskich” – pisał o nim Mirosław Ratajczak. W gronie „nowych ekspresjonistów” zajął własne, odrębne miejsce skupiając się na abstrakcji, dalekiej jednak od geometrycznych i uporządkowanych form. Jego abstrakcje są pozbawione formalnych struktur, pełne koloru, emocjonalne, ekspresyjne. Podobnie dzieje się na wystawie w Muzeum Narodowym.

  ̶  To nie będzie klasyczna wystawa malarstwa - wyjaśnia artysta. Punktem wyjścia dla projektu jest założenie, że malarstwo – obraz jest sferą nieograniczoną, totalną. Rezultatem projektu będzie wygenerowanie dwóch przestrzeni malarskich- statycznej i dynamicznej. Przestrzeń malarska statyczna – obrazy namalowane w pracowni, przestrzeń malarska dynamiczna – tworzona przez artystę w Muzeum. W końcowym efekcie przestrzenie te dopełnią się i uzupełnią tworząc nadrzędną wartość malarską. Nie ma granicy pomiędzy obrazem na płótnie a przestrzenią malarską, która jest dla każdego malarza wszechogarniająca i zawładniająca. Jest naturalnym środowiskiem, w jakim żyje artysta.

Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych we Wrocławiu i w Warszawie. W 2009 r. został laureatem Nagrody EXIT.

Ak

Wystawa „Drzwi do malarstwa” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu czynna jest do 9 marca.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl