wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. Zwierzęta z wrocławskiego zoo na „fotograficznej arce”
Zwierzęta z wrocławskiego zoo na „fotograficznej arce” Joel Sartore, fot. Zoo Wrocław ZOO Wrocław
Zwierzęta z wrocławskiego zoo na „fotograficznej arce” Joel Sartore, fot. Zoo Wrocław

W poniedziałek we wrocławskim zoo odbyło się spotkanie ze światowej sławy fotografem przyrody – Joel Sartore oraz niezależnym analitykiem europejskich ogrodów zoologicznych – Anthony Sheridanem. Wrocławskie zoo Joel Sartore wybrał – jako jedyne w Polsce – do realizacji „Fotograficznej Arki”, na której prezentowane są zagrożone gatunki zwierząt.

Reklama

Zdjęcia Joel Sartore publikowano na łamach takich gigantów, jak New York Times, Life, Newsweek czy National Geographic. W stolicy Dolnego Śląska Sartore znalazł około 70 wyjątkowych zwierząt do swojego projektu Photo Ark. Dzięki temu mieszkający w Polsce przedstawiciele gatunków takich, jak: kuskus, bawolec kama, takin złoty, jeleń Alfreda, arui libijskie, talapoin gaboński czy polatucha olbrzymia, znajdą się „na arce Joel’a”.

– Wydaje się, że istnieje wiele tysięcy zdjęć zwierząt. To prawda, ale jednak większość gatunków nadal nie jest dobrze sfotografowana. Są zwierzęta, których zdjęcia są rzadkie lub nawet nie istnieją. Jest też wiele gatunków, których jedyne zdjęcia, jakimi dysponujemy to rozmazane z foto trapów albo są to zdjęcia preparatów z muzeów – mówił Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław. – Jesteśmy zaszczyceni, że możemy się przyczynić do powstania tej „fotograficznej arki”. Być może ludzie, którzy nie znają wielu zwierząt z tych zdjęć, zobaczą je, pokochają i będą chcieli je chronić – podkreślał Ratajszczak.

Joel Sartore sfotografował 70 gatunków zwierząt z Wrocławia do swojej "Arki", fot. ZOO Wrocławfot. Zoo Wrocław

– Fotografie, które wykonuję muszą mieć to coś, abyśmy mieli szansę zainteresować opinię publiczną ochroną gatunkową i zmusić ludzi do przemyślenia swojej roli w świecie – dodawał Joel Sartore. Celem projektu jest sfotografowanie wszystkich zagrożonych gatunków zwierząt, których na całym świecie jest około 15 tysięcy. Sartore podkreślał rolę ogrodów zoologicznych w ochronie zwierząt nazywając je „prawdziwymi arkami”.

Więcej informacji o projekcie Photo Ark: http://mediapl-ngc.natgeotv.com/20917-national-geographic-i-fotograf-joel-sartore-prezentuja-projekt-photo-ark-serie-dokumentalna-i-wystawe-na-pge-narodowym-poswiecone-ginacym-gatunkom-zwierzat

Wystawa Wildlife Photographer of the Year, fot. ZOO Wrocławfot. Zoo Wrocław

Wystawa Wildlife Photographer of the Year

Od czwartku 19 października do 27 listopada 2017 r. przed wejściem do Afrykarium trwa również wystawa 60 najciekawszych zdjęć z 15 ostatnich edycji konkursu Wildlife Photographer of the Year (2002 – 2016). Wystawa jest jednym z kolejnych działań wrocławskiego zoo prowadzonych na rzecz ochrony środowiska i zagrożonych gatunków zwierząt, obok współpracy z takimi organizacjami jak: SANCCOB w RPA, Lemur Rescue Center na Madagaskarze, Katala Foundation na Filipinach czy Giant Armadillo Project w Brazylii oraz edukację w tym zakresie.

Wystawę nagrodzonych prac w ramach największego i najbardziej prestiżowego na świecie konkursu fotografowania dzikiej przyrody, którego organizatorem jest londyńskie Muzeum Historii Naturalnej we Wrocławiu można będzie zobaczyć do końca listopada. Pierwszy konkurs odbył się w 1964 roku, z zaledwie trzema kategoriami i 600 zgłoszeniami. Za to w 2017 r. do konkursu zgłosiło się już ponad 50 tys. fotografów z 92 krajów.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl