wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Wrocław na cztery łapy
  5. W weekend możesz poczuć się ornitologiem. Akcje ptakoliczenia we Wrocławiu
Sikora modra Fot. Zoo Wrocław
Sikora modra

W ostatnią sobotę stycznia we Wrocławiu i w okolicy prowadzone będą akcję ptakoliczenia. Gdzie pasjonaci ornitologii mogą w tym czasie pomóc w wydarzeniach, wpisujących się w działania Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP)?

Reklama

Na ptakoliczenie zaprasza m.in. wrocławski ogród zoologiczny. Chętni mogą spotkać się na terenie zoo (konieczny jest zakup biletu wstępu – przyp. red.) w sobotę, 29 stycznia, obok dużej mapy ogrodu o godzinie 9.15.

Ptakoliczenie 2022

Ptakoliczenie 2022

W plenerze / Dla wszystkich / Akcje społeczne / Spotkania
Termin 29 stycznia 2022 09:15

Miejsce ZOO Wrocław

Zobacz

– Aby skutecznie chronić gatunki i wiedzieć, jakie są trendy populacji szczególnie drobnych ptaków, najpierw trzeba wiedzieć, ile ich jest i co się zmieniło w porównaniu do poprzednich lat – mówi prezes Zoo Wrocław, Radosław Ratajszczak.

Budki lęgowe dla pierwszych 100 osób

Coroczne ptakoliczenie daje ważną informację, których gatunków ptaków ubywa, a jakich przybywa. Dzięki temu wiemy m.in., że gawron jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków w Europie. Jego liczebność drastycznie spada.

Po 2 letniej przerwie zapraszamy na Zimowe ptakoliczenie! Liczenie „dzikich i latających lokatorów” zoo odbędzie się...

Opublikowany przez ZOO Wrocław Poniedziałek, 24 stycznia 2022

– Gawron to nasz sprzymierzeniec. Zjada ogromne ilości pędraków, których na skutek używania środków owadobójczych jest coraz mniej. Rośnie natomiast populacja wrony, która świetnie sobie rodzi, żerując na naszych śmieciach – dodaje prezes Ratajszczak.

Pierwsze 100 zapisanych osób, po zakończeniu zimowego ptakoliczenia w zoo, otrzyma budkę lęgową do samodzielnego złożenia.

Gdzie jeszcze ptakoliczenie we Wrocławiu?

Spacery pasjonatów ornitologii zaplanowano także w kilku innych miejscach Wrocławia oraz w okolicy miasta.

Planowane zbiórki 29 stycznia, sobota:

  • godz. 10.00: wejście główne do Lasu Sołtysowickiego. Wrocław, prowadzący Mariusz Masłosz. Organizatorami spaceru są Młodzieżowy Strajk Klimatyczny oraz Zielone Sołtysowice. Trasa: wejście główne do Lasu Sołtysowickiego. Przejście wałami przy Widawie, następnie starymi wałami powrót do ul. Sołtysowickiej. Organizatorzy informują: spacer potrwa 3–4 godziny, a jego trasa mierzy ok. 6–7 km i jest niewymagająca, lecz niestety niedostępna dla wózków.
  • godz. 10.00: park Wschodni, parking przy wejściu, ul. Opolska, Wrocław. Osoba prowadząca: Gosia Pietkiewicz. Organizatorzy informują: Zrobimy pętlę wzdłuż rzeki, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przypominamy, żeby ubrać się odpowiednio do pogody, a przy niskich temperaturach polecamy zabranie termosu z herbatą. Spacer może potrwać ok. 3 godzin.
  • godz. 10.00: parking przed Zamkiem na wodzie w Wojnowicach, 55-330 gmina Miękinia. Osoby prowadzące: Ewa Smutyło, Andrzej Ruszlewicz, Justyna Tracichleb Organizatorzy informują: pod Zamkiem parking bezpłatny. Prosimy ubrać się odpowiednio do pogody, zabrać ze sobą ciepłą herbatę, kanapki. Spacer rozpoczniemy ok. 10.15 od Zamku. Alejki są wygodne i szerokie, wzdłuż nich jest sporo ławek. W trakcie spaceru, przeprowadzimy mały quiz z nagrodami. W miarę możliwości proszę zorganizować lornetkę (kilka lornetek będą mieć ze sobą prowadzący). Spacer potrwa ok. 3 – 4 godzin.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl