wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław bije Zielony Rekord Polski i sadzi tysiące roślin
Prezydent Jacek Sutryk i wiceprezydent Adam Zawada wspólnie z dziećmi w parku Szczytnickim pomagają pobić Zielony Rekord Polski. Fot. Bartosz Moch
Prezydent Jacek Sutryk i wiceprezydent Adam Zawada wspólnie z dziećmi w parku Szczytnickim pomagają pobić Zielony Rekord Polski.

W piątek 26 kwietnia, już po raz trzeci, w całej Polsce wspólnie zazieleniamy miasta. Wrocławianie starali się pomóc w ustanowieniu nowego zielonego rekordu m.in. w parku Szczytnickim, gdzie krzewy i drzewa razem z najmłodszymi mieszkańcami sadził prezydent Jacek Sutryk.

Reklama

We Wrocławiu nasadzenia zaplanowano w różnych miejscach miasta, m.in. w Zoo, przy Uniwersytecie Wrocławskim czy w pobliżu firm, które dołączyły do akcji. Główne wydarzenie związane z biciem Zielonego Rekordu Polski zaplanowano w parku Szczytnickim, gdzie dzieci wspólnie z władzami miasta sadziły krzewy (hortensję bukietową i trzmielinę europejską) i drzewa (grab pospolity).

– Chciałbym wszystkim serdecznie podziękować i pogratulować tej znakomitej akcji. Cieszę się, że dziś wspólnie zazieleniamy nasze miasto i przede wszystkim z tego, że robimy to razem z naszymi najmłodszymi przyjaciółmi, dzięki czemu bicie rekordu ma również walor edukacyjny. Chcemy promować u dzieci proekologiczne postawy i wspólnie dbać o zieleń we Wrocławiu. Życzę wszystkim, żebyśmy jak najczęściej spotykali się przy tego typu okazjach – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Sadzenie krzewów i drzew w parku Szczytnickim, fot. UMW

– Środowisko i powietrze to nasza wspólna sprawa, dlatego wszyscy razem powinniśmy o nie dbać. Zachęcamy kolejne miasta, instytucje i firmy do dołączania się do akcji oraz pobicia razem z nami Zielonego Rekordu Polski – dodał wiceprezydent Adam Zawada.

W biciu rekordu mogą wziąć udział również osoby fizyczne. Wystarczy w piątek do północy posadzić roślinę, udokumentować to na zdjęciach i wysłać je przez formularz dostępny na stronie www.zielonyrekord.pl. Każdy, kto prześle fotografie, otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w rekordzie.

Organizator akcji – Dotlenieni.org – razem z mieszkańcami, pracownikami firm i instytucji liczą, że w ramach tegorocznej edycji uda się posadzić co najmniej kilkanaście tysięcy roślin. Oficjalne wyniki akcji poznamy najprawdopodobniej po majówce.

Prezydent Jacek Sutryk pomagał najmłodszym mieszkańcom w sadzeniu drzew w parku Szczytnickim, fot. Bartosz Moch

O akcji Zielony Rekord Polski

Zielony Rekord Polski to akcja, która swoim zasięgiem obejmuje już wiele regionów w Polsce. W jego bicie może włączyć się każdy – zarówno osoba prywatna, jak i firma, organizacja czy miasto. Akcja została zainicjowana w 2017 r. w stolicy Dolnego Śląska. Posadzono wówczas 3295 krzewów w różnych lokalizacjach we Wrocławiu.

Przed rokiem zielony rekord nabrał ogólnopolskiego charakteru – w tym samym czasie w różnych miastach w Polsce (w tym m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu) dokonano nasadzeń aż 10 921 roślin. Udział w biciu rekordu wzięło kilka tysięcy osób i ponad 350 instytucji.

– Nie przez przypadek głównym miastem, w którym staramy się ustanowić nowy rekord, jest Wrocław. Od początku zostaliśmy tutaj dobrze przyjęci i widać, że mieszkańcom zależy, by stolica Dolnego Śląska była jak najbardziej zielona. Stąd rozwijamy naszą akcję o kolejne gminy i miasta, zachęcając do wspólnej zabawy. Cieszymy, się że coraz więcej samorządów, firm oraz osób prywatnych chce zazieleniać przestrzeń wokół siebie – podkreślił Marek Kołkowski z Dotlenieni.org.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl