Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Katedrze i Klinice Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr specjalizuje się w zaawansowanej diagnostyce obrazowej zwierząt towarzyszących, przede wszystkim psów i kotów. Ale nie tylko, bo coraz częściej pacjentami są tam inne zwierzęta, np żółwie i węże.
Przyjmowane są również zwierzęta dzikie i egzotyczne, a także te, które z powodu wieku muszą być badane szczególnie ostrożnie.
Radzenie sobie z pacjentami podwyższonego ryzyka - starszymi, z wieloma chorobami towarzyszącymi, a także z bardzo silnymi bólami i agresywnymi - to nasza codzienność.Lek. wet. Ludwika Gąsior, specjalistka radiologii weterynaryjnej
Zawroty głowy, padaczka, niedowłady, ból
Najczęstszymi pacjentami są psy i koty z:
- napadami padaczkowymi,
- zawrotami głowy,
- zaburzeniami świadomości,
- niedowładami kończyn,
- bólem zlokalizowanym w obrębie kręgosłupa.
Możliwych objawów jest rzecz jasna więcej, tak czy inaczej, żeby pomóc zwierzętom, trzeba dokładnie wiedzieć, co jest przyczyną problemu i temu właśnie służą badania obrazowe.
Pracownia dysponuje wysokopolowym aparatem Philips Ingenia (1,5T). W ubiegłym roku, po zakupieniu najnowszego oprogramowania, badanie udało się skrócić nawet o 30 procent, co jest szczególnie ważne u starszych zwierząt.
– Aspirujemy do miana jednostki referencyjnej w nowoczesnych metodach obrazowania, dlatego staramy się być otwarci i dostępni nie tylko dla właścicieli zwierząt, ale także dla lekarzy praktyków z prywatnych jednostek pozauczelnianych, którzy powierzają nam swoich pacjentów – podkreśla dr Mateusz Hebel, specjalista radiolog.
Ważna sprawa: można tu liczyć na wstępną diagnozę już w dniu badania, dzięki czemu lekarz kierujący może od razu rozpocząć leczenie.
Pacjenci – seniorzy
Dużą grupą są pacjenci – seniorzy, którzy wymagają wyjątkowej ostrożności przy znieczuleniu.
Pacjenci geriatryczni to bardzo specyficzna grupa, co medycyna człowieka zrozumiała już dawno. Zaawansowana diagnostyka obrazowa to dla nich często jedyna szansa na szybką i dobrze ukierunkowaną pomoc. Aby ją przeprowadzić, zwierzę musi być znieczulone, ponieważ technika badania wymaga kompletnego unieruchomienia, a w przypadku starych zwierząt wymaga to szczególnej ostrożności. Na szczęście mamy grono doskonałych specjalistów z Zakładu Anestezjologii.mówi lek. wet. Ludwika Gąsior.
– Stale się kształcimy i pilnujemy przestrzegania aktualnych wytycznych, aby nawet najbardziej wymagające znieczulenie przeprowadzić bezpiecznie. Korzystamy też z najnowocześniejszego sprzętu i leków najnowszych generacji – dodaje lek. wet. Patrycja Pistor ze wspomnianego Zakładu Anestezjologii.
Nie tylko badania neurologiczne
Poza badaniami neurologicznymi pracownia, we współpracy ze specjalistami poszczególnych Klinik Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, oferuje także:
- badania serca (bramkowane EKG),
- onkologiczne,
- ortopedyczne,
- wykrywanie anomalii rozwojowych.