wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ulice, chodniki, przystanki, zieleńce. Ruszyło wiosenne sprzątanie Wrocławia [WIDEO, ZDJĘCIA]

Mycie i zamiatanie ulic, chodników i ścieżek rowerowych, usuwanie graffiti z elementów małej architektury, pielęgnacja zieleni a także sprzątanie wiat przystankowych – w ten sposób Wrocław przygotowuje się na nadejście wiosny.

Reklama

– Jak zawsze w tym okresie, rozpoczynamy prace przygotowujące pas drogowy do sezonu letniego, czyli usuwamy piasek, pyły i inne zanieczyszczenia, np. sól, która została po zimie. Zamiatamy i zraszamy jezdnie, ścieżki rowerowe oraz chodniki – mówi Dorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.

Miliony mkw. dróg, ścieżek, chodników

W nocy, gdy jest na nich najmniejszy ruch, sprzątane są główne arterie. Boczne drogi osiedlowe myte są natomiast w ciągu dnia, gdy mieszkańcy wyjeżdżają do pracy.

Pozimowe oczyszczanie miasta obejmuje 8 mln mkw. jezdni, ponad 2 mln mkw. ścieżek rowerowych, chodników oraz ciągów pieszo-rowerowych, a także ponad 120 tys. mkw. parkingów.

Jeden wyjazd trwa ok. 6 godzin. Po nim musimy przygotować zamiatarkę na kolejny dzień: rozładować, umyć, oczyścić i wymienić szczotki. W dzień zamiatamy ok. 15 km ulic, w nocy nawet 40 km
Bartłomiej Sukiennik, kierowca Alba S.A. we Wrocławiu

Galeria zdjęć

Usuwanie graffiti i pielęgnacja zieleni

Wiosenne porządki we Wrocławiu prowadzi także Zarząd Zieleni Miejskiej. Oprócz dbania o tereny zielone, usuwane jest także graffiti z małej architektury, jak ławki czy elementy ozdobne.

Usunęliśmy graffiti z pomnika prezentującego mapę Promenady Oławskiej na wybrzeżu Oławy. Wiosną sprzątanie obejmuje więcej terenów, bo pogoda pozwala wreszcie wykonywać niektóre prace. Grabimy resztki liści, przycinamy trawniki, róże, odmładzamy krzewy, usuwamy jemiołę z drzew czy naprawiamy elementy małej architektury
Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

Mycie ponad 800 wiat przystankowych

We Wrocławiu mamy ponad 1770 przystanków autobusowych i tramwajowych, w tym 813 wiat. O utrzymanie ich w czystości dba Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Rozpoczyna od tych najczęściej użytkowanych, znajdujących się w centrum miasta.

Mycie przeprowadzane jest dwa razy, a w przypadku centrum nawet trzy razy, w ciągu roku
Klaudia Piątek ze ZDiUM we Wrocławiu

Służby najpierw ściągają nielegalne ogłoszenia, usuwają graffiti a następnie myją szyby i całą konstrukcję. Sprzątanie odbywa się zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem specjalnych dysz z wodą pod ciśnieniem. Dodatkowe sprzątanie jest także przeprowadzone po otrzymaniu zgłoszenia od mieszkańców.

– Gdy np. widzimy, że doszło do aktu wandalizmu, np. namalowania graffiti na wiacie, możemy to zgłosić na adres: zgł[email protected] lub poprzez infolinię: 19 501. Reagujemy na takie zgłoszenia, weryfikujemy je i w razie potrzeby wykonujemy niezbędne prace – dodaje Piątek.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl