Skrót informacji
-
Termin i start: Piąta edycja akcji potrwa od 21 marca do 30 kwietnia, a jej główne wydarzenie odbędzie się 8 kwietnia o godz. 10.00 przy Kładce Zwierzynieckiej we Wrocławiu.
-
Skala i cel: To duża inicjatywa (w 2025 roku zebrano aż 175 ton śmieci), która ma na celu ochronę ekosystemu rzeki oraz poprawę jakości życia mieszkańców.
-
Dla każdego: Udział może wziąć każdy (osoby prywatne, firmy, szkoły).
To już piąta edycja akcji, która potrwa od 21 marca do 30 kwietnia. Największa odsłona tegorocznego wydarzenia rozpocznie się w środę 8 kwietnia o godz. 10.00 przy Kładce Zwierzynieckiej. Wstęp jest wolny, a – jak podkreślają organizatorzy – przyda się każda para rąk. Udział może wziąć każdy – osoby prywatne, stowarzyszenia, kluby sportowe, firmy czy szkoły.
175 ton śmieci mniej w rok
W poprzednich latach w Akcję Czysta Odra zaangażowało się tysiące wolontariuszy i wolontariuszek. Z Odry i jej okolic zniknęły tony odpadów.
Wśród nich dominowały plastikowe i szklane butelki, ale znajdowano też materiały budowlane czy porzucony sprzęt, w tym hulajnogi miejskie. W samym 2025 roku zebrano 175 ton śmieci.
Chcemy, żeby mieszkańcy poczuli się gospodarzami tej przestrzeni. Rzeki pełnią dziś kluczową rolę w miastach - pomagają ochładzać powietrze w upalne dni, wspierają walkę ze skutkami zmian klimatu i poprawiają jakość życia mieszkańców.Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, współorganizator akcji
Każdy może dołączyć
Do akcji można dołączyć także indywidualnie – wystarczy spacer nad rzeką z workiem na śmieci, by zadbać o najbliższy fragment brzegu.
Partnerem wrocławskiego wydarzenia organizowanego w ramach Akcji Czysta Odra jest Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.
Wszystkie osoby, które chciałyby przeprowadzić własną akcję sprzątania Odry lub któregoś z jej dopływów, mogą kontaktować się z koordynatorem regionalnym, Dominikiem Dobrowolskim: [email protected].
Więcej informacji na profilu akcji.
Źródło: materiały prasowe