wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Owocowy zawrót głowy! Warsztaty kulinarno-żywieniowe w szkołach
Warsztaty kulinarno-żywieniowe dla uczniów we wrocławskich szkołach w ramach projektu Biocanteens Fot. UMW
Warsztaty kulinarno-żywieniowe dla uczniów we wrocławskich szkołach w ramach projektu Biocanteens

Fundacja Polskiedzieci.org w ramach realizowanego przez Wydział Wody i Energii UMW projektu BioCanteens rozpoczął cykl warsztatów kulinarno-żywieniowych w czterech wrocławskich placówkach oświatowych. W każdej szkole do końca czerwca przeprowadzonych zostanie 15 godzin warsztatowych pod hasłem: „Owocowy zawrót głowy".

Reklama

Podczas warsztatów prowadzący aktywnie słuchają dzieci  i rozmawiają, skupiając uwagę na tym, co najważniejsze, czyli na wszystkich aspektach zdrowia, jak również na sferze psychologicznej.

Premierowe zajęcia dużym sukcesem

Pierwsze spotkania przeprowadzono w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 21 przy ul. Kłodzkiej 40 we Wrocławiu.

Frekwencja nas zaskoczyła. W każdym warsztacie uczestniczyło średnio 25 uczniów. Po zajęciach dzieci przekazywały rekomendacje warsztatów kolejnej klasie. Dzieci przestrzegały kodeksu zasad, który ustalamy na początku zajęć, o szanowaniu wypowiedzi innych, o szanowaniu jedzenia, o tym jak korzystać z narzędzi kuchennych i nie zniechęcać innych do poznawania nowych smaków
Natalia Bujak z Polskiedzieci.org

W czasie warsztatów dzieci uzyskały odpowiedź na pytanie: co to są witaminy i dlaczego ich potrzebujemy? Aktywnie odpowiadały na pytania związane z rolą witamin oraz źródłem ich pochodzenia, ale także miały okazję, by poznać zasadniczą różnicę między koktajlem a sokiem.

Zajęcia MasterChef – przygotuj pejzaż warzywno-owocowy

Dzieci po zobaczeniu kolorowych warzywno-owocowych stołów jednogłośnie stwierdziły, że będą brać udział w zajęciach MasterChef, podczas których przygotowywały malownicze  pejzaże warzywno-owocowe z dodatkiem zdrowych tłuszczy. Co ważne,  zadanie polegało również na tym ,aby na każdym talerzu znalazło się coś czerwonego, żółtego, zielonego, fioletowego oraz nasiona, dzięki którym witaminy są dużo lepiej przyswajane przez nasz organizm.

Warsztaty kulinarno-żywieniowe dla uczniów we wrocławskich szkołach w ramach projektu BiocanteensWarsztaty kulinarno-żywieniowe dla uczniów we wrocławskich szkołach w ramach projektu Biocanteens - Owocowy zawrót głowy

Przed zakończeniem tworzenia pejzaży następowało odliczanie, jak w prawdziwym MasterChef - po czym dzieci odkładały narzędzia kuchenne, podnosiły ręce do góry i stawały krok w tył. Kolejnym krokiem była zmiana malowniczych pejzaży w zdrowe i pożywne koktajle owocowe. Owoce i warzywa, które dzieci wykorzystały podczas przygotowywania koktajli zabierały następnie w formie przekąski na kolejną przerwę.

W czerwcu zaplanowane są kolejne warsztaty w Szkole Podstawowej nr 46, Zespole Szkolno-przedszkolnym nr 6 oraz  Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 20.

Przygotowała: Natalia Lipińska

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl