wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Ile jedzenia trafia do kosza? Sprawdzili to uczniowie czterech wrocławskich szkół
Warsztaty edukacyjne projektu BioCanteens2 we wrocławskich szkołach materiały organizatorów
Warsztaty edukacyjne projektu BioCanteens2 we wrocławskich szkołach

Jak segregować odpady, ile ważny niezjedzone jedzenie, ograniczyć jego marnowanie i dlaczego jest to tak ważne dla środowiska naturalnego? Tego uczyli się uczniowie na warsztatach w ramach projektu BioCanteens2.

Reklama

Pod koniec marca w czterech wrocławskich szkołach, które biorą udział w projekcie BioCanteens2, około 400 dzieci z klas I-III oraz V-VII wzięło udział w dwudniowych warsztatach edukacyjnych połączonych z ważeniem niezjedzonego jedzenia na stołówkach szkolnych.

Co to jest BioCanteens2

To międzynarodowy projekt, którego głównym celem jest ograniczenie marnowania żywności oraz promowanie zdrowego i zrównoważonego jedzenia. Wrocław realizuje go od czerwca 2021 r. Liderem projektu jest Francja.

Obecnie są nim objęte cztery wrocławskie placówki:

 • Szkoła Podstawowa nr 22 przy ul. Karpnickiej (ZSP nr 20),
 • nr 32 przy ul. Kłodzkiej (ZSP nr 21),
 • nr 34 przy ul. Gałczyńskiego (ZSP nr 6)
 • nr 46 przy ul. Ścinawskiej 21.

W lutym br. cztery szkoły z projektu wprowadziły swoje pierwsze dobre praktyki. Uczniowie mieli możliwość wyboru poszczególnych składników dania, organizowano np. dzień śródziemnomorski, dzień włoski, czy przygotowywano posiłki z większym wykorzystaniem roślin strączkowych.

Takie zmiany wpłynęły na jakość przygotowywanych posiłków, ale także były bardziej atrakcyjne dla dzieci.

W marcu, dzięki współpracy z firmami Eneris oraz Chemeko-System oraz Ekosystemem, dzieci brały udział w warsztatach, na których uczyły się jak właściwie segregować i do jakich pojemników należy wrzucać poszczególne odpady oraz jak ograniczyć marnowanie jedzenia i dlaczego jest to tak ważne dla środowiska naturalnego.

Drugim ważnym tematem poruszanym podczas warsztatów było marnowanie jedzenia. Edukatorzy starali się przekonać i nauczyć dzieci, że nawet najprostsze, codzienne nawyki zakupowe mogą pozytywnie przyczynić się do ograniczenia marnowania jedzenia zarówno w domu jak i w szkole.

Od teorii do praktyki, czyli 20 kg jedzenia do kosza

Po prelekcjach dzieci miały szansę samodzielnie sprawdzić, ile jedzenia trafia na śmietnik.

Na stołówkach czekała na nie waga z pojemnikiem, do którego wrzucały to, czego nie zjadły podczas przerwy obiadowej. Łącznie we wszystkich czterech szkołach do kosza trafiło ok. 20 kg jedzenia.

Dlatego uczestnicy projektu chcą wypracować rekomendacji i wdrożeniu takich rozwiązań, które w znaczący sposób przyczynią się do ograniczenia marnowania jedzenia we wrocławskich placówkach oświatowych. To nie tylko ulga dla środowiska, ale i dla kieszeni.

Plany programu BioCanteens#2 na kwiecień

W kwietniu rozpoczną się pomiary wyrzucanych odpadów spożywczych w kuchni szkolnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 21 przy ul. Kłodzkiej 40 we Wrocławiu oraz, we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym, szkolenia dla intendentów i kucharzy.

Główne działania w ramach BioCanteens 2

 • zachęcanie wrocławskich szkół do przygotowywania i serwowania zdrowych, smacznych i zbilansowanych posiłków opartych na idei niemarnowania jedzenia,
 • podnoszenie wiedzy wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie zdrowego żywienia i niemarnowania, poprzez organizowane w trakcie trwania projektu warsztatów, prelekcji i szkoleń,
 • podnoszenie poziomu wiedzy w zakresie biokompostowania – poprzez warsztaty z wykorzystania frakcji BIO,
 • promowanie sklepików z ekoproduktami, które znajdują się na terenie szkół,
 • podejmowanie współpracy z lokalnymi dostawcami warzyw i owoców,
 • promowanie dobrych praktyk na szczeblu lokalnym i ponadlokalnym.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl