wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Trwa kolejny etap urządzania Swojczyckiego parku Czarna Woda [WIDEO]
Swojczycki park Czarna Woda - prace nad nowym mostkiem w marcu 2021 r., fot. ZZM
Swojczycki park Czarna Woda - prace nad nowym mostkiem w marcu 2021 r., fot. ZZM

Miasto realizuje trzeci etap Swojczyckiego parku Czarna Woda. W jego ramach powstają m.in. most łączący wykonaną ścieżkę z ulicą Swojczycką, siłownie terenowe oraz żwirowa ścieżka wzdłuż ul. Ludowej. Wszystkie prace powinny zakończyć się do wakacji, ich koszt to 750 tys. złotych.

Reklama

Kolejny etap realizacji parku we wschodniej części miasta wrocławianie wybrali podczas głosowania w ramach WBO 2020. Na projekt nr 9 oddano 3 024 głosy.

– Chcemy zachować naturalistyczny charakter parku, wydobyć jego istniejący potencjał. W efekcie końcowym park przypominać będzie „klimaty mazurskie” z szuwarami, pomostami, wysokimi trawami szumiącymi na wietrze, a „Czarna Woda” stanie się domem dla rodzimych gatunków ptaków i zwierząt, natomiast dla wrocławian będzie czystym relaksem – czytamy w uzasadnieniu projektu.

W kwietniu nowy mostek i ścieżki

Projekt jest kontynuacją kompleksowej rewitalizacji Swojczyckiego parku Czarna Woda o kolejne elementy, m.in. wybudowanie:

 • wiszącej kładki nad zbiornikiem wody, łączącej ulicę Swojczycką z parkiem, która stanowić będzie trzecie niezależne wejście,
 • alejki spacerowej w części parkowej od ulicy Ludowej.

Swojczycki park Czarna Woda - prace nad nowym mostkiem w marcu 2021 r., fot. ZZM

– Most pozwoli w pełni skomunikować i udostępnić teren parku, czyniąc go jednocześnie komfortowym skrótem. Jego długość to ponad 100 metrów. Ścieżka żwirowa umożliwi dojście do ul. Miłoszyckiej. Zaś siłownia terenowa w sąsiedztwie ul. Ludowej powstanie w dwóch etapach i będzie składać się 8 dwustanowiskowych urządzeń. Nasadzimy również kolejne byliny i krzewy – wyjaśnia Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Prace prowadzone w marcu 2021 r., fot. ZZM

Jeszcze w kwietniu mają zostać zakończone prace dot. nowego mostu i ścieżki do ul. Miłoszyckiej. Wkrótce rozpoczną się prace nad budową siłowni. Cały etap ma dobiec końca do lata.

Kolejny etap

Przypomnijmy, że wygrane w WBO 2016-2017 etapy 1 i 2 zostały zrealizowane i udostępnione do użytku mieszkańcom Wrocławia w grudniu 2019 r.

Wówczas stworzono ścieżkę edukacyjną umożliwiającą wejście od strony ul. Gospodarskiej, ścieżkę w kierunku stacji PKP do miejsca, w którym powstanie przeprawa w stronę ul. Swojczyckiej, ścieżkę w stronę ul. Ludowej dwa pomosty: widokowy i leżakowy oraz most przez Czarną Wodę.

Fot. Swojczycki Park Czarna Woda / archiwum redakcji Wroclaw.pl

Wartość tych prac to ok. 1,35 mln zł. Wszystkie trzy etapy to koszt 2 mln złotych.

O parku

Park Swojczycki Czarna Woda to zielony teren między ulicami: Swojczycką, Gospodarską, Miłoszycką i Ludową. Pełno tam starych drzew, ptaków, jest też mały staw, który jest pozostałością starorzecza. Do niedawna miejsce to było zaniedbane i odwiedzane przez nielicznych. Od kilku lat - w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - zmienia się. Zostało uporządkowane i urządzone w zgodzie z naturą.

– Podczas wszystkich prac wykonawcy używają naturalnych materiałów, głównie drewna i kamienia. Część obumarłych drzew i pni, które nie zagrażają bezpieczeństwu ludzi pozostała w parku spełniając nadal swoją funkcję w ekosystemie – mówi Marek Szempliński z ZZM.

Fot. Swojczycki Park Czarna Woda / archiwum redakcji Wroclaw.pl

Park w liczbach

Powierzchnia całkowita: 25 327 mkw., w tym:

 • ciągi komunikacyjne żwirowe: 1 149 mkw.,
 • ciągi komunikacyjne drewniane na palach: 846 mkw.,
 • ciągi komunikacyjne asfaltowe: 18,6 mkw.,
 • urządzenia siłowni terenowej: 130 mkw.,
 • tereny zieleni: 11 036,2 mkw.,
 • zbiornik wodny: 12 031 mkw.,
 • procent powierzchni biologicznie czynnej: 90 %,
 • pomosty: 116,2 mkw.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl