Link do strony www.wroclaw.pl

  Trwa kolejny etap urządzania Swojczyckiego parku Czarna Woda [WIDEO]

  Miasto realizuje trzeci etap Swojczyckiego parku Czarna Woda. W jego ramach powstają m.in. most łączący wykonaną ścieżkę z ulicą Swojczycką, siłownie terenowe oraz żwirowa ścieżka wzdłuż ul. Ludowej. Wszystkie prace powinny zakończyć się do wakacji, ich koszt to 750 tys. złotych.

  Swojczycki park Czarna Woda - prace nad nowym mostkiem w marcu 2021 r., fot. ZZM
  Swojczycki park Czarna Woda - prace nad nowym mostkiem w marcu 2021 r., fot. ZZM

  Kolejny etap realizacji parku we wschodniej części miasta wrocławianie wybrali podczas głosowania w ramach WBO 2020. Na projekt nr 9 oddano 3 024 głosy.

  – Chcemy zachować naturalistyczny charakter parku, wydobyć jego istniejący potencjał. W efekcie końcowym park przypominać będzie „klimaty mazurskie” z szuwarami, pomostami, wysokimi trawami szumiącymi na wietrze, a „Czarna Woda” stanie się domem dla rodzimych gatunków ptaków i zwierząt, natomiast dla wrocławian będzie czystym relaksem – czytamy w uzasadnieniu projektu.

  W kwietniu nowy mostek i ścieżki

  Projekt jest kontynuacją kompleksowej rewitalizacji Swojczyckiego parku Czarna Woda o kolejne elementy, m.in. wybudowanie:

  Swojczycki park Czarna Woda - prace nad nowym mostkiem w marcu 2021 r., fot. ZZM

  – Most pozwoli w pełni skomunikować i udostępnić teren parku, czyniąc go jednocześnie komfortowym skrótem. Jego długość to ponad 100 metrów. Ścieżka żwirowa umożliwi dojście do ul. Miłoszyckiej. Zaś siłownia terenowa w sąsiedztwie ul. Ludowej powstanie w dwóch etapach i będzie składać się 8 dwustanowiskowych urządzeń. Nasadzimy również kolejne byliny i krzewy – wyjaśnia Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej.

  Prace prowadzone w marcu 2021 r., fot. ZZM

  Jeszcze w kwietniu mają zostać zakończone prace dot. nowego mostu i ścieżki do ul. Miłoszyckiej. Wkrótce rozpoczną się prace nad budową siłowni. Cały etap ma dobiec końca do lata.

  Kolejny etap

  Przypomnijmy, że wygrane w WBO 2016-2017 etapy 1 i 2 zostały zrealizowane i udostępnione do użytku mieszkańcom Wrocławia w grudniu 2019 r.

  Wówczas stworzono ścieżkę edukacyjną umożliwiającą wejście od strony ul. Gospodarskiej, ścieżkę w kierunku stacji PKP do miejsca, w którym powstanie przeprawa w stronę ul. Swojczyckiej, ścieżkę w stronę ul. Ludowej dwa pomosty: widokowy i leżakowy oraz most przez Czarną Wodę.

  Fot. Swojczycki Park Czarna Woda / archiwum redakcji Wroclaw.pl

  Wartość tych prac to ok. 1,35 mln zł. Wszystkie trzy etapy to koszt 2 mln złotych.

  O parku

  Park Swojczycki Czarna Woda to zielony teren między ulicami: Swojczycką, Gospodarską, Miłoszycką i Ludową. Pełno tam starych drzew, ptaków, jest też mały staw, który jest pozostałością starorzecza. Do niedawna miejsce to było zaniedbane i odwiedzane przez nielicznych. Od kilku lat - w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - zmienia się. Zostało uporządkowane i urządzone w zgodzie z naturą.

  – Podczas wszystkich prac wykonawcy używają naturalnych materiałów, głównie drewna i kamienia. Część obumarłych drzew i pni, które nie zagrażają bezpieczeństwu ludzi pozostała w parku spełniając nadal swoją funkcję w ekosystemie – mówi Marek Szempliński z ZZM.

  Fot. Swojczycki Park Czarna Woda / archiwum redakcji Wroclaw.pl

  Park w liczbach

  Powierzchnia całkowita: 25 327 mkw., w tym:

  Przejdź do funpage Zielony Wrocław na stronie Facebook