wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Usuną 85 pieców węglowych z centrum Wrocławia
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Zdemontowanych zostanie 85 pieców węglowych w kamienicach przy ulicy Piotra Skargi 23, Krasińskiego 25, Roosvelta 11 i Poniatowskiego 12. Budynki zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej, a wspólnoty otrzymają dofinansowanie na budowę wewnętrznych instalacji grzewczych. To jedno z działań programu „Czysta energia dla Wrocławia”, prowadzonego przez Fortum.

Reklama

Właśnie wybrano 4 kamienice, z których usuniętych zostanie 85 starych i nieekologicznych pieców węglowych. Fortum wesprze finansowo wspólnoty i dofinansuje budowę wewnętrznej instalacji grzewczej. Budynki w ciągu najbliższych 12 miesięcy zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Kamienice zostały wybrane spośród 35 wniosków, które od 12 czerwca do 3 lipca można było składać w Fortum.

Czytaj więcej: Zapłacą za instalacje grzewcze w kamienicach. 12 czerwca rusza nabór wniosków.

– Ciepło systemowe to jeden z najlepszych sposobów na ograniczenie niskiej emisji. Dlatego postanowiliśmy zwiększyć limit dofinansowania na budowę wewnętrznej instalacji grzewczej z 1 mln zł do 1 mln 90 tys. zł. Dzięki temu udało się objąć projektem 4 kamienice: przy ulicy Piotra Skargi 23, Krasińskiego 25, Roosvelta 11 i Poniatowskiego 12 – wylicza Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Cała akcja jest elementem programu „Czysta energia dla Wrocławia”, który firma Fortum zaprezentowała w lutym 2018 r.

Fortum sfinansuje budowę przyłączy

Jego celem jest podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej nieruchomości w wyznaczonym obszarze śródmieścia, posiadających wewnętrzną instalację grzewczą lub instalację w trakcie realizacji.

– W ramach programu Fortum w całości pokryje koszty budowy przyłącza. Ewentualne wydatki związane z budową węzła, rozłożymy mieszkańcom na dogodne raty. Aby jeszcze bardziej usprawnić proces przyłączenia do sieci, dedykowani konsultanci posłużą pomocą na każdym etapie procedury przyłączeniowej – dodaje Piotr Górnik.

Ogółem, w 2018 roku, na modernizację, rozbudowę sieci i nowe przyłączenia we Wrocławiu, Fortum przeznaczy 65 mln zł.

Sprawdź co Wrocław robi dla czystszego powietrza

W 2018 r. gmina Wrocław, przyłączy do sieci ciepłowniczej 46 kamienic, których jest właścicielem. Podłączenie będzie związane z termomodernizacją budynku (docieplenie elewacji, dachu, wymiana stolarki okiennej). Średni koszt takich prac w kamienicy, to ok. 2 mln zł.

Wrocławski Program Antysmogowy #oddechwnormie ma poprawić jakość powietrza w stolicy Dolnego Śląska. Na ten cel miasto ma przeznaczyć w latach 2018-2028 ok. 300 mln złotych.

Wrocławski program wymiany pieców KAWKA+. Nabór wniosków

15 lutego 2018 r. na sesji Rady Miejskiej radni przyjęli uchwałę w sprawie stworzenie wrocławskiego programu wymiany pieców węglowych – tzw. KAWKA+. 23 marca 2018 r. miasto ogłosiło nabór wniosków o udzielenie dotacji na zmianie ogrzewania węglowego na proekologiczne. Wnioski przyjmowane są do 28 września 2018 r. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl