wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Fotowoltaika - Odnawialne Źródła Energii

Redakcja www.wroclaw.pl,
Pixabay.com

Fotowoltaika to przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Do produkcji prądu wykorzystywane są ogniwa (panele) fotowoltaiczne. Są to jedne z najłatwiej dostępnych rodzajów odnawialnych źródeł energii (OZE). Prezentujemy informacje, dlaczego warto zainteresować się tego rodzaju źródłem energii, jakie są korzyści z jego posiadania oraz jak podłączyć instalację fotowoltaiczną.

Reklama

Od czego zacząć decydując się na fotowoltaikę?

Należy zastanowić się, do czego ta instalacja będzie w ogóle potrzebna, ustalić jakie jest nasze średnioroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Czy to zapotrzebowanie w najbliższych latach się zmieni? Na co energia będzie zużywana? Czy nic nie będzie przesłaniać paneli (pobliskie drzewo, komin, antena satelitarna)? Czy do paneli będzie łatwy dostęp oraz czy konstrukcja dachu utrzyma panele?

Jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na faktyczną ilość energii wyprodukowanej z paneli fotowoltaicznych jest ilość promieniowania słonecznego, która dociera do takiego panelu.

Instalacja fotowoltaiczna może działać tylko w dzień, a najwydajniejsza jest przy dużym natężeniu promieniowania słonecznego. Skierowane na południe panele fotowoltaiczne osiągają najwyższą moc latem o godzinie 13.00 (z pominięciem pochmurnych dni). Cztery godziny wcześniej lub później moc elektrowni słonecznej jest o połowę mniejsza.

Z wrocławskiej mapy solarnej można dowiedzieć się, ile takiej energii pada na każdy metr kwadratowy każdego dachu w mieście - zarówno w ciągu całego roku, jak i w rozbiciu na poszczególne miesiące. Dzięki temu można łatwo oszacować chociażby różnice w produkcji energii z fotowoltaiki w miesiącach letnich i zimowych. Mapa ta stanowi więc doskonały punkt wyjścia do planowania instalacji fotowoltaicznej na swoim dachu.

Pomoc doradców energetycznych

Ważną rolę podczas planowania instalacji fotowoltaicznej mogą odegrać wrocławscy Doradcy Energetyczni, którzy nie tylko pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości i udzielą odpowiedzi na nurtujące pytania, ale przede wszystkim wskażą dostępne możliwości finansowania takich instalacji.

Punkt konsultacyjny Doradztwa Energetycznego jest czynny w każdą środę i czwartek w godz. 8.00 - 15.45. Znajduje się on w Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Hubskiej 8-16.

Z doradcami można się też skontaktować telefonicznie pod numerem 71 799 6 799 oraz za pomocą poczty elektronicznej pod adresem: [email protected]

Jak wykorzystać fotowoltaikę

Wytworzoną energię wykorzystuje się na własne potrzeby tak samo jak każdą inną energię elektryczną. Nadmiar można zakumulować w akumulatorach (instalacja off-grid) lub oddać do sieci, by w przyszłości odebrać w ramach systemu opustów (instalacja on-grid). Optymalnie zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna nie powinna w skali roku generować więcej energii niż jej użytkownik jest w stanie zużyć.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznych

Osoby, które podłączają budynek lub jego część do instalacji fotowoltaicznej mogą ubiegać się o zwolnienie od podatku od nieruchomości. Aby uzyskać zwolnienie, spełnione muszą być następujące warunki:

Zwolnienie udzielane jest na 5 lat od 1 stycznia następującego po roku, w którym wniosek został złożony. Zwolnienie może zakończyć się wcześniej, jeżeli:

Posłuchaj podcastu

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl