wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Co to jest OZE?

Bartosz Moch,
Fot. Pixabay.com

Skrót "OZE" oznacza "Odnawialne Źródła Energii". Pod tą nazwą kryją się sposoby pozyskiwania energii ze źródeł, które - jak sama nazwa wskazuje - odnawiają się, czyli nie ulegają wyczerpaniu.

Reklama

W odróżnieniu od nieodnawialnych źródeł energii - takich jak węgiel, ropa, czy gaz - energia z OZE może być wykorzystywana bez obawy o to, że jej zasoby się skończą.

Skąd bierze się energia?

Na co dzień energia kojarzy nam się z prądem, którym ładujemy swoje telefony lub oświetlamy mieszkania. Czasem z ciepłem, które ogrzewa nasze domy i pozwala nam przygotowywać posiłki. Wyobrażamy ją sobie w postaci płomienia albo pioruna.

Najczęściej nie zwracamy jednak uwagi na fakt, że w zasadzie wszystko, co się wokół nas dzieje jest jakimś rodzajem energii. A zdecydowana jej większość pochodzi z natury. Światło i ciepło słoneczne, ruch liści na drzewach wywołany wiatrem, woda płynąca w rzece - wszystkie te zjawiska to dowody na otaczającą nas, naturalną energię.

Bardzo stary wynalazek

Dziś odnawialne źródła energii postrzegamy jako nowoczesne technologie - panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy pompy ciepła. Jednak właśnie ze względu na to, że naturalna energia towarzyszyła ludzkości od zawsze - bardzo wcześnie nauczyliśmy się ją wykorzystywać.

Początki OZE sięgają tysięcy lat przed nasza erą - żagle, młyny wodne i wiatrowe, czy konserwowanie żywności przez suszenie na słońcu to nic innego jak pierwsze zastosowania naturalnej, odnawialnej energii w służbie człowiekowi.

Co prawda na przestrzeni lat ewoluowały zarówno potrzeby ludzi jak i technologie wykorzystywania OZE, ale potencjał energetyczny w nich ukryty nie zmniejszył się.

Rodzaje OZE

Współcześnie trudno jest mówić o jakimś konkretnym, zamkniętym katalogu sposobów pozyskiwania naturalnej energii, bo wraz z rozwojem nauk takich, jak fizyka, czy chemia oraz z rozwojem nowoczesnych technologii pojawiają się coraz to nowe odkrycia i koncepcje w tej dziedzinie.

Można pokusić się natomiast o wskazanie urządzeń pozyskujących “zieloną energię”, które są obecnie najbardziej popularne i dostępne w zasadzie dla każdego. Należą do nich przede wszystkim:

Więcej informacji na temat ich historii, sposobu działania oraz możliwości będzie można przeczytać w kolejnych częściach cyklu “Poznaj OZE”.

Skorzystaj z pomocy doradców energetycznych

Nieodzowną rolę podczas planowania instalacji OZE mogą odegrać wrocławscy doradcy energetyczni, którzy nie tylko pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości i udzielą odpowiedzi na nurtujące pytania, ale przede wszystkim wskażą dostępne możliwości finansowania takich instalacji.

Punkt konsultacyjny Doradztwa Energetycznego czynny jest w każdą środę i czwartek w godz. 8.00 - 15.45. Znajduje się on w Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Hubskiej 8-16.

Z doradcami można także skontaktować się telefonicznie pod numerem: 71 799 67 99 oraz za pomocą poczty elektronicznej pod adresem: [email protected]

Posłuchaj podcastu

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl