wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe drzewa i krzewy na podwórkach ZZK
Nasadzenia ZZK ul. Słowicza źródło: ZZK
Nasadzenia ZZK ul. Słowicza

Ponad sto nowych drzew i pół tysiąca krzewów ozdobnych pojawiło się na terenach należących do Zarządu Zasobu Komunalnego. Wrocławska jednostka podsumowała tegoroczne nasadzenia zastępcze.

Reklama

Co roku, wiosną i jesienią, Zarząd Zasobu Komunalnego zleca nasadzenia drzew i krzewów na terenach, którymi zarządza w imieniu Gminy Wrocław. W 2020 r., tylko z tytułu tzw. nasadzeń zastępczych (rekompensata za wycinkę drzew lub krzewów na terenach miejskich) posadzono 117 drzew i 654 sztuk krzewów ozdobnych. Do tego należy doliczyć także dziesiątki nowych drzew i setki krzewów, które pojawiły się na wrocławskich podwórkach w ramach rewitalizacji.

Na liście nasadzeń znajdują się takie drzewa jak: dąb czerwony, klon polny, lipa drobnolistna, głóg dwuszyjkowy czy brzoza brodawkowata.

Nasadzenia ZZK ul. Słowicza, fot. ZZK

– Dbałość o zieleń to jedno z priorytetowych działań Zarządu Zasobu Komunalnego, dlatego cały proces nasadzeń jest przez nas starannie zaplanowany. W naszej jednostce czuwa nad tym m.in. dendrolog. Dodatkowo w ramach prac weryfikujemy czy sadzonki i teren są odpowiednie i spełniają nasze kryteria. Dopiero w kolejnym kroku realizujemy nasadzenia – podkreśla Anita Białowąs, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

W sytuacjach, kiedy nowe drzewo nie może zostać posadzone w miejscu starego, a dzieje się tak najczęściej z powodu niewłaściwych warunków siedliskowych, Zarząd Zasobu Komunalnego za zgodą właściwego organu nasadza w takim miejscu krzewy.

– Zarówno dla nowych drzew, jak i krzewów kluczowe będą najbliższe 3 lata, dlatego nasze prace nie kończą się tylko na wykonaniu nowych nasadzeń. Bardzo nam zależy, aby rośliny przyjęły się w nowym miejscu, więc zgodnie z umową z naszym wykonawcą, wszystkie nasadzenia będą w tym czasie otoczone dodatkową opieką i pielęgnacją – dodaje Anita Białowąs. 

Nasadzenia ZZK ul. Braniborska, fot. ZZK

Zarząd Zasobu Komunalnego tylko na tegoroczne nasadzenia zastępcze wraz z pielęgnacją wyda ok. 150 tys. złotych. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl