wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. W sobotę godzina dla Ziemi we Wrocławiu. Zgasną światła w kilkunastu instytucjach
Godzina dla ziemi 2022 we Wrocławiu Fot. Pixabay.com
Godzina dla ziemi 2022 we Wrocławiu

W sobotę we Wrocławiu zgasną światła. Ma to związek z akcją Godzina dla Ziemi, organizowanej przez WWF na całym świecie. O godz. 20.30 zgaśnie oświetlenie wybranych obiektów w stolicy Dolnego Śląska, m.in.: Starego Ratusza, Tarczyński Areny Wrocław, Impartu czy Afrykarium i bramy głównej Ogrodu Zoologicznego.

Reklama

Godzina dla Ziemi to coroczna akcja organizacji WWF (World Wide Fund for Nature), w ramach której w symbolicznym geście troski o przyszłość planety, na godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a władze miast wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie światło zgaśnie we Wrocławiu?

W tym roku do akcji przyłączyło się kilkanaście miejskich instytucji. W centrum zgasną Stary Ratusz, budynek Urzędu Miejskiego na pl. Nowy Targ oraz obiekty Uniwersytetu Wrocławskiego i Ossolineum od strony ul. Grodzkiej. Wygaszone będzie również podświetlenie membrany Tarczyński Areny Wrocław (z wyjątkiem logotypu sponsora – przyp. red.). 

Do akcji WWF chętnie włączyły się również wrocławskie instytucje kultury: Muzeum Architektury, Wrocławscy Kameraliści, Centrum Kultury Wrocław - Zachód, Centrum Kultury Zamek, Galeria Miejska czy Ognisko Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta przy ul. Ruskiej.

Oświetlenie zostanie wyłączone również w budynku Impartu przy ul. Mazowieckiej, a Hala Stulecia wyłączy na godzinę LED-owy wyświetlacz. Ogród Zoologiczny zrezygnuje z oświetlenia bramy głównej i Afrykarium, a spółka Spartan - oświetlenia obiektów przy ul. Lubińskiej.

O światowej akcji Godzina dla Ziemi

Wydarzenie co roku zaplanowane jest na ostatnią sobotę marca. To już 15. edycja akcji w Polsce, a 16. na świecie. Dotychczas zgasło m.in. oświetlenie Opery w Sydney, Bramy Indii w Bombaju, Piramid w egipskiej Gizie, Bazyliki św. Piotra w Watykanie, Wieży Eiffla czy Pałacu Buckingham w Londynie.

W Polsce to kilkaset obiektów jak np. Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy w Warszawie, katowicki Spodek, bramy Starego Miasta w Gdańsku, łódzka Manufaktura czy Sukiennice i Kościół Mariacki w Krakowie.

Jak Wrocław nie marnuje? Działania zero waste

Godzina dla Ziemi to symbol troski o planetę. Wrocław realizuje szereg działań - tak, by m.in. dążyć do niskoemisyjności, rozwoju terenów zielonych i zrównoważonej mobilności. Coraz popularniejsze w przypadku budynków miejskich instytucji czy szkół jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Pompy ciepła czy fotowoltaika pojawiają się w nowych szkołach czy Centrach Aktywności Lokalnej. W taki sposób ogrzewany będzie również m.in. nowy Aquapark na wrocławskim Brochowie.

Miasto zachęca również mieszkańców do tego, by korzystać z czystej energii. Jeżeli właściciel budynku zamontuje na nim np. instalację fotowoltaiczną, rekuperację czy pompę ciepła, to może uzyskać zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości przez 5 lat. Tylko w latach 2020-2021 łączna kwota zwolnień wyniosła aż 8,2 mln zł.

Działania związane z oszczędzaniem zasobów promuje również miejska kampania Wrocław nie marnuje. W myśl idei less oraz zero waste, kampania zachęca mieszkańców Wrocławia do ponownego wykorzystywania tego, co już mamy - ubrań, książek, płyt, mebli.

To także idea niemarnowania jedzenia. Miasto realizuje nowy program BioCanteens 2, w myśl którego w szkolnych stołówkach wdrażane są rozwiązania, dzięki którym dzieci jedzą zdrowe i urozmaicone posiłki. Przy zamawianiu produktów niezbędnych do ich przygotowania zwraca się szczególną uwagę na to, aby produkty były świeże i ekologiczne. Wszystko to ma również ograniczyć marnowanie żywności. W projekcie biorą udział cztery wrocławskie placówki.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl