Link do strony www.wroclaw.pl

  Finał akcji „Wirtualne drzewa” – 10 tys. nowych sadzonek dla Wrocławia

  Ekolodzy udowodnili, że jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. To dobra wiadomość dla wrocławian, bowiem miasto zyska teraz dodatkowe „zielone płuca”. Na Osobowicach rozpoczęły się nasadzenia aż 10 tys. nowych sadzonek. To efekt akcji „Wirtualne drzewa” – ekologicznego przedsięwzięcia fundacji Dotlenieni oraz Wroclavii, we współpracy z miastem.

  Na osobowiach na terenie przy ul. Ćwiczebnej trwają nasadzenia mat. prasowe
  Na osobowiach na terenie przy ul. Ćwiczebnej trwają nasadzenia

  Akcja „Wirtualne drzewa” rozpoczęła się we wrześniu 2019 r., kiedy przy jednym z wejść do Wroclavii, tuż obok Dębu „Przewodnika”, stanęła ogromna, symboliczna donica z drzewem. Poprzez zeskanowanie znajdującego się na niej kodu QR, wrocławianie mogli ściągnąć na swój telefon wirtualne drzewo o unikalnym numerze, wraz z certyfikatem.

  Start akcji we wrześniu 2019 r., mat. prasowe

  Każde ściągnięte w ten sposób drzewo miało odpowiadać jednej sadzonce, która rzeczywiście będzie zasadzona w stolicy Dolnego Śląska. Program wzbudził duże zainteresowanie wśród mieszkańców, którzy z dwutygodniowym wyprzedzeniem pobrali na telefony wszystkie przewidziane w akcji wirtualne drzewa, czyli łącznie 10 tys. sztuk.

  – Czujemy się odpowiedzialni za otoczenie, w którym funkcjonujemy – mówi Anna Kula, rzecznik prasowy Wroclavii. – Cieszymy się, że zaangażowanie mieszkańców oraz nasze wsparcie przełożyły się na wzbogacenie zieleni miejskiej o 10 tys. nowych sadzonek – dodaje.

  mat. prasowe

  Nasadzenia drzew na Osobowicach

  Finał akcji „Wirtualne drzewa”, czyli sadzenie drzew, zaplanowany był na wiosnę zeszłego roku. Organizatorzy przygotowywali wydarzenie z udziałem kilkuset wolontariuszy. Pandemia pokrzyżowała jednak te zamiary. Nie chcąc dłużej czekać, zdecydowano się na przeprowadzenie finału teraz – w skromniejszej formule, pozwalającej na zachowanie zasad reżimu sanitarnego.

  Dzięki temu 10 tys. lip, klonów, wiązów oraz dębów szypułkowych jest właśnie nasadzanych na wrocławskich Osobowicach – w przyszłości wyrośnie z nich hektar lasu.

  Trwa sadzenie 10 tys. drzew na Osobowicach, mat. prasowe

  – W ostatnich latach prowadziliśmy wiele akcji ekologicznych na terenie kraju. Zauważyliśmy, że przedstawiciele biznesu bardzo chętnie angażują się w tego typu inicjatywy. Często jednak nie posiadają do tego odpowiednich narzędzi. Właśnie po to stworzyliśmy Wirtualne Drzewa. Dają one możliwość zorganizowania w prosty sposób dużej akcji, która ma realny wpływ na poprawę jakości środowiska naturalnego – podkreśla Marek Kołkowski, przedstawiciel  Dotlenieni.org.

  Drzewa w przestrzeni miejskiej to szereg korzyści ekologicznych i estetycznych. Należą do nich: produkcja tlenu, absorbcja dwutlenku węgla, redukcja kurzu, izolacja termiczna, magazynowanie wody oraz upiększenie otoczenia.

  Trwa sadzenie 10 tys. drzew na Osobowicach, mat. prasowe

  – Sadzenie drzew i ich pielęgnacja są tak ważne, że warto tym zainteresować jak najszersze gremia, dlatego cieszy nas ta akcja – mówi Marek Szempliński, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

  Do akcji włączyły się także inne firmy – wrocławski oddział PZFD oraz PCG.

  Przejdź do funpage Zielony Wrocław na stronie Facebook