wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Sieć ciepłownicza nie przeszkadza drzewom. Wrocław stosuje nową metodę nasadzeń
Nowe platany klonolistne przed Galerią Dominikańską Jarek Ratajczak
Nowe platany klonolistne przed Galerią Dominikańską

Nowe platany klonolistne przed Galerią Dominikańską - to efekt realizacji projektu WBO i współpracy Wrocławia z firmą Fortum, dzięki której udało się posadzić drzewa tuż obok sieci ciepłowniczej. Taką metodę nasadzeń we Wrocławiu zastosowano po raz pierwszy.

Reklama

Nowe drzewa posadzono blisko sieci ciepłowniczej. Było to możliwe dzięki specjalnym ekranom przeciwkorzeniowym, które chronią podziemne kable lub rury przed niekontrolowanym wzrostem korzeni. Wykonano także przewierty pod chodnikiem, by drzewa mogły się rozrastać w drugą stronę i dobrze zakotwiczyć w gruncie. Taką metodę zastosowano we Wrocławiu po raz pierwszy. Efekty prac  zaprezentowano w czwartek, 25 kwietnia, podczas specjalnego briefingu prasowego.

Uczestnicy spotkania, fot. Jarek Ratajczak

– Zależy nam, by we Wrocławiu było coraz więcej drzew, szczególnie w takich newralgicznych miejscach, jak okolice skrzyżowania ulic Oławskiej i Piotra Skargi, gdzie zieleni na razie jest niewiele – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia. – Właśnie dlatego uzgodniliśmy wspólnie z firmą Fortum warunki, na jakich mogliśmy posadzić tu drzewa. Mamy nadzieję, że w kolejnych miejscach będziemy mogli wykorzystać te doświadczenia, również w przypadku innych sieci – dodaje wiceprezydent.

Posadzono platany klonolistne

Firma Fortum, w ramach przebudowy sieci wzdłuż ulicy Oławskiej, sadzi rabaty kwiatowe na całym odcinku od ul. Bł. Czesława do Bramy Oławskiej. Platany uzupełniają tę kompozycję.

– Przed Galerią Dominikańską posadziliśmy platany klonolistne w odmianie Pyramidalis, które mają węższą, bardziej zwartą koronę niż platany, które znamy z wrocławskich parków – mówi Jacek Mól, dyr. Zarządu Zieleni Miejskiej. – Wynika to z ograniczonej powierzchni dostępnej dla rozwoju drzew. Zadbaliśmy także o lepszy start dla nich: gleba do głębokości 70 cm została wymieniona, wykonano szczepionki mikoryzowe i zamontowano systemy nawadniająco-napowietrzające – wylicza Jacek Mól.

Nowe platany klonolistne przed Galerią Dominikańską, fot. Jarek Ratajczak

Aleksandra Zienkiewicz, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej dodaje, że o drzewa w tym miejscu starano się już kilkukrotnie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W 2018 r. projekt został zaakceptowany po tym, jak okazało się, że jesienią stary ciepłociąg będzie wymieniany na nowy. Projekt WBO nr 616 obejmuje nasadzenie drzew m.in. przy ul. Drobnera i Wrocławczyka.

Więcej drzew w centrum miasta

W Polsce nie obowiązują normy dla odległości obiektów od infrastruktury podziemnej, za wyjątkiem rur z gazem. Niemniej jednak każdy właściciel sieci ustala bezpieczne odległości od swojej infrastruktury. W przypadku ciepłociągu było to 2,5 m. W tym przypadku udało się drzewa posadzić w odległości 1 m – z ekranem przeciwkorzennym umiejscowionym 0,5 m od sieci.

Nowe platany klonolistne przed Galerią Dominikańską, fot. Jarek Ratajczak

– Zależy nam, by Wrocław był miastem zielonym, przyjaznym mieszkańcom, w którym możemy oddychać czystym powietrzem. Budujemy sieci ciepłownicze w najnowocześniejszych technologiach, odpowiednio wzmocnione i chronione przed wpływem czynników zewnętrznych – dodaje Danuta Oczachowska, doradca prezesa Fortum Power and Heat Polska.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl