wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław ma zielony departament

Wrocław ma zielony departament

Rozpoczął pracę Zielony Departament UM Wrocławia
Rozpoczął pracę Zielony Departament

Pierwszego dnia wiosny, 21 marca 2017 r., oficjalnie rozpoczął pracę zielony departament, czyli Departament Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Na specjalnej konferencji zaprezentowano to, czym pracownicy departamentu będą się zajmować.

Reklama

Departament Zrównoważonego Rozwoju, czyli tzw. zielony departament, będzie koordynował pracę Urzędu Miejskiego Wrocławia w zakresie ochrony środowiska i ekologii. Będzie także odpowiadał za przygotowanie miasta w jego staraniach o tytuł Zielonej Stolicy Europy.

– W tym departamencie ma się spotkać myślenie ekologiczne z dotychczasową aktywnością urzędu, tak by jeszcze bardziej zmienić działania naszych urzędników w kwestiach zrównoważonego rozwoju. Szczególnie zależy nam, by w tych sprawach być w jeszcze większym kontakcie z mieszkańcami – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i dodaje, że liczy na konkretne efekty:

– Złożyłem deklarację, że w ciągu 5-6 lat zlikwidujemy podstawowe źródła smogu we Wrocławiu. Chcemy też wprowadzić nowe standardy gospodarki wodnej, by oszczędzać wodę i odzyskiwać wodę deszczową. Żeby to się mogło stać, musi być odpowiednia grupa pracowników – zaznacza prezydent i dodaje, że przykładem takich działań jest m.in. jego zarządzenie w sprawie działań służących ochronie i rozwojowi zieleni we Wrocławiu.

R. Dutkiewicz podkreślił, że w związku z powstaniem nowego departamentu w urzędzie nie zwiększy się zatrudnienie. – Gromadzimy wiedzę i kompetencje w jednym miejscu – dodał prezydent.

– Będziemy kontynuować projekty, które już zostały rozpoczęte, m.in. adaptację miasta do zmian klimatu, projekt KAWKA i poprawę jakości powietrza czy rozwój transportu szynowego – wylicza Agnieszka Cybulska-Małycha, dyretor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia.

Nowy departament będzie podlegał Magdalenie Piaseckiej, wiceprezydent Wrocławia, która objęła stanowisko w wyniku porozumienia prezydenta z Nowoczesną. W skład departamentu wejdą: Biuro Ochrony Przyrody i Klimatu (Ochrona jakości powietrza, klimatu i przyrody; Edukacja ekologiczna; Utrzymanie zieleni miejskiej) oraz Biuro Zrównoważonej Mobilności (Rozwój transportu publicznego i zrównoważonej mobilności).

Zielona Stolica Europy 2019

Wrocław jest wśród 14 miast z całego Starego Kontynentu, które starają się o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019. Tytuł przyznawany jest za działania w zakresie ochrony środowiska i inicjatywy na rzecz podniesienia standardów ekologicznych. Finaliści do tego tytułu zostaną wyłonieni w maju, zwycięzca będzie ogłoszony w czerwcu 2017. Przedstawiamy poszczególne atuty naszego miasta: Wrocław nad Odrą, zrównoważona mobilność, Zielone Tętnice, Wrocław na zielono oraz Wrocław na rowerze.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl