wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Akcja Czysta Odra – sprzątanie rzeki na międzynarodową skalę

Polacy, Czesi i Niemcy wspólnie posprzątają ponad 850 kilometrów Odry. Akcja Czysta Odra rozpoczyna się w piątek 29 kwietnia i potrwa aż do 8 maja. We Wrocławiu inicjatywę koordynuje fundacja Wroc ma Moc, która zaprasza do pomocy wszystkich zainteresowanych. Wystarczy odrobina wolnego czasu i chęć zadbania o środowisko.

Reklama

Organizatorzy Akcji Czysta Odra przez kilka ostatnich miesięcy zapraszali do udziału zarówno osoby indywidualne oraz grupy mieszkańców, jak i szkoły, samorządy, firmy czy media. W stolicy Dolnego Śląska koordynatorem lokalnych działań została fundacja Wroc ma Moc, która we Wrocławiu, we współpracy z Odra Centrum, organizuje sprzątanie rzeki 29 i 30 kwietnia.

Koordynator lokalnych działań musi wyznaczyć czas, a także teren, który posprząta. Poza tym, powinien zorganizować odbiór zebranych odpadów i wolontariuszy do sprzątania.
Dominik Dobrowolski, Akcja Czysta Odra

Sprzątanie obejmuje zarówno samą rzekę, jak i pobliskie tereny. Pomagać można zatem również na lądzie. Organizatorzy przygotowali 12 kajaków, z których można korzystać 29 i 30 kwietnia.

Organizator zapewnia ubezpieczenie i potrzebny sprzęt

Pierwsze załogi wypływają już o godz. 10.00 i jest to tura objęta wcześniejszymi zapisami, których można dokonać pod adresem mailowym [email protected] Od 11:30 kajaki można pożyczać już bez zapisów, oczywiście w miarę dostępności sprzętu. Każda załoga objęta jest ubezpieczeniem NNW, a chętni otrzymają niezbędny sprzęt – rękawiczki, worki na śmieci oraz chwytaki. 

Na każdą załogę przypada około 1-1,5 godziny pływania. Po tym czasie wracają na miejsce startowe, oddają zgromadzone śmieci oraz przekazują kajak i sprzęt sprzątający innym chętnym na pływanie uczestnikom akcji, która potrwa do godziny 14:00. Przez cały czas na wodzie nad bezpieczeństwem czuwać będzie łódź techniczna, zapewniająca pierwszą pomoc oraz wsparcie logistyczne.
Fundacja Wroc ma Moc

Kajak wydawane są wyłącznie osobom pełnoletnim, po okazaniu dokumentu tożsamości oraz wypełnieniu dostępnego na miejscu oświadczenia bezpłatnego wypożyczenia sprzętu. Start wspólnego sprzątania zaplanowano na godz. 10.00. Akcja potrwa do godz. 14.00-15.00.

Ponad 850 km rzeki do posprzątania

Akcja organizowana jest na całej długości Odry, a także na jej dopływach. Organizatorzy liczą zatem na zaangażowanie osób z terenu nie tylko kilku województw, ale również Czech i Niemiec. Dominik Dobrowolski nie ma wątpliwości, że inicjatywa ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim ze względu na turystykę i konieczność zadbania o wspólne dobro. 

Jeśli zależy nam na zainteresowaniu ze strony turystów, a także na własnym komforcie, musimy zadbać o Odrę. Promując rzekę, musimy dołożyć wszelkich starań, aby była czysta i wysprzątana. Ale to nie wszystko. 80 proc. śmieci, które trafia do Bałtyku, pochodzi z rzek. Sprawa jest więc prosta. Jeśli chcemy mieć czysty Bałtyk, musimy zadbać o czyste rzeki.
Dominik Dobrowolski, Akcja Czysta Odra

Sprzątać można przez większą część roku

Warto przypomnieć, że ośrodek edukacyjno-kulturalny Odra Centrum również troszczy się o czystość przepływającej przez Wrocław rzeki. Oferta EKO-pływania polega na tym, że załogi, które wrócą z wycieczki z workiem zebranych śmieci, mogą liczyć na dodatkową, bezpłatną godzinę pływania. Odra Centrum realizuje szereg projektów edukacyjnych, których głównym celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie ekologii i ochrony środowiska.

Akcja Odry Centrum trwa od kwietnia do października, czyli w okresie, w którym otwarta jest wypożyczalnia kajaków.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl