Koncert utalentowanych pianistów w Klubie Muzyki i Literatury

Towarzystwo im. Ferenca Liszta jest we Wrocławiu jednym z najbardziej prężnie działających, a jego szef Juliusz Adamowski od lat umożliwia młodym pianistom możliwość uczestniczenia w kursach pianistycznych u znanych pedagogów. Po tegorocznych lekcjach mistrzowskich młodzi artyści zagrają utwory, nad którymi pracowali. Koncert w czwartek, wstęp jest wolny.

  • rafał frydrych andrzej jasiński

    Rafał Frydrych gra podczas lekcji z profesorem Andrzejem Jasińskim/fot. Towarzystwo im. F.Liszta


Gwiazdami wieczoru w Klubie Muzyki i Literatury będą pianiści Rafał Frydrych, Klara Jachimczak, Weronika Manikowska, Karolina Marciniak, Michał Selwesiuk, Emilia Stefanowska, Magdalena Zębala. W programie ich występu utwory najbardziej ukochanych przez publiczność kompozytorów – od Jana Sebastiana Bacha poprzez Domenica Scarlattiego poprzez Wolfganga Amadeusza Mozarta po Fryderyka Chopina i impresjonistów – Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela. Zaplanowano niewielkie formy, aby w ciągu jednego wieczoru mogli się zaprezentować wszyscy uczestnicy kursu pianistycznego (w tym roku zajęcia prowadzili słynni profesorowie – Andrzej Jasiński i Aleksiej Orłowiecki).

Czego posłucha publiczność? Między innymi słynnego „Clair de lune” Claude’a Debussy’ego (ostatnią część tzw. Suity Bergamasque zagra Weronika Manikowska), czy przepiękne Rondo a-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta (w wykonaniu Rafała Frydrycha), nie zabraknie chopinowskiej miniatury (pierwszą etiudę z op. 25 znaną też pod nazwą „Harfa eolska” zagra Klara Jachimczak).

Warto podkreślić, że wszyscy pianiści brali udział w organizowanym już po raz 22. Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Pianistycznym we Wrocławiu. Z uczniami pracowali profesor Andrzej Jasiński, pedagog, który jest ojcem sukcesu Krystiana Zimermana i Krzysztofa Jabłońskiego oraz profesor Aleksiej Orłowiecki z Konserwatorium Petersburskiego. Na całym świecie kursy (zwłaszcza wakacyjne) to okazja, by skorzystać z porad i wskazówek znanych ekspertów. Dla wielu pianistów to bezcenne doświadczenie.

Koncert w czwartek 27 sierpnia rozpocznie się o 19.30 w Klubie Muzyki i Literatury. Wstęp jest wolny.  

Zgłoś uwagę