Start WBO 2016

4 stycznia zaczyna się nabór projektów do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, edycja 2016. Nabór potrwa do 2 marca włącznie.


W tym roku zmieniają się zasady Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Nowe zasady WBO2016 różnią się nieco od tego, do czego przyzwyczaili się od trzech lat mieszkańcy. Wrocław został podzielony na 14 rejonów [KLIKNIJ], a do każdego z nich przypisano taką samą kwotę - 1,5 mln PLN.

W ramach każdego rejonu, skupiającego kilka osiedli, mieszkańcy mogą zgłaszać projekty małe i duże. Na projekty rejonowe przeznaczamy w sumie 21 mln PLN. Projekty rejonowe mają określone kwoty maksymalne – projekty małe do 250 tys. PLN i projekty duże do 750 tys. PLN. Projekt rejonowy to taki, który służy lokalnej społeczności jednego lub kilku osiedli, znajdujących się w jednym rejonie. 

Dodatkowo do WBO2016 można zgłaszać projekty ogólnomiejskie. Mamy na nie zarezerwowane 4 mln PLN a maksymalna wartość projektu ogólno miejskiego nie może przekroczyć 1 mln PLN. Projekty ogólnomiejskie to takie, które realizowane będą na przynajmniej dwóch rejonach, albo takie, których charakter będzie ponad lokalny. O tym, czy projekt jest rejonowy czy ogólnomiejski, decydują sami liderzy.

Łączna kwota przeznaczona na realizacje projektów zgłoszonych przez wrocławian to 25 mln PLN.


Formularz zgłoszenie wniosku - plik rtf

Zmieniają się też zasady głosowania. Swój głos będą mogli oddać mieszkańcy Wrocławia od 16. roku życia. W głosowaniu mieszkańcy będą mogli wybierać po dwa projekty rejonowe [bez względu na miejsce zamieszkania]: mały i duży oraz dwa projekty ogólnomiejskie. Głosowanie w formie elektronicznej będzie potwierdzane za pomocą adresu e-mail.

Warto przeczytać

Zasady WBO - plik pdfZgłoś uwagę