SURVIVAL 17. Przegląd Sztuki – konkurs na realizacje artystyczne

Zaproszenie dla twórców wszystkich dziedzin sztuk wizualnych do zgłaszania propozycji realizacji artystycznych dla 17. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL, która odbędzie się w symbolicznym miejscu – w dawnym Szpitalu Żydowskim, przechodzącym obecnie największą w swojej historii transformację. Hasłem edycji, do którego nawiązywać powinny prace, będzie: Utajone.


17. edycja SURVIVALU zlokalizowana będzie przy ul. Wiśniowej 36, w budynkach dawnego Szpitala Kolejowego (przedtem Szpital Żydowski), i skupi się na wątkach związanych z uzdrawianiem tkanki urbanistycznej i architektonicznej.

Po 1989 r. również w Polsce zaczęto interesować się opuszczonymi budynkami, szczególnie tymi ulokowanymi w centrach dużych miast. Transformacja i nadchodzące po niej zmiany w polityce gospodarczej pozostawiły w przestrzeni miejskiej budynki, które wobec braku zainteresowania ze strony inwestorów przemysłowych wydawały się skazane na długoterminową bezużyteczność. Często wpisane do rejestru zabytków, dawne magazyny czy fabryki były solą w oku lokalnych samorządów, niechętnie patrzących na, głównie XIX-wieczne, pustostany zajmujące atrakcyjne działki. Dopiero w ostatnich latach rozpoczął się w Polsce proces adaptowania historycznych budynkówna nowe potrzeby.

Świadomi ich wartości inwestorzy w pierwszej kolejności zmieniali obiekty industrialne w biurowce, galerie handlowe i mieszkania, tworząc jedne z najdroższych przestrzeni na rynku. Mimo to część opuszczonych obiektów nadal pozostawała poza kręgiem ich zainteresowań, szczególnie tych nacechowanych negatywnym odbiorem społecznym, jak więzienia czy szpitale.

W ciągu ostatnich kilku lat tylko we Wrocławiu opuszczonych zostało pięć historycznych budynków szpitalnych – wszystkie były ulokowane blisko centrum miasta. Obecnie większość z nich poddawana jest rewitalizacji i komercjalizacji na cele biurowe i mieszkalne. Czy zatem całkowita zmiana funkcji obiektu może być metodą na uzdrowienie miejskich pustostanów i ruin, na zmianę powszechnego myślenia o nich i na zatarcie pamięci o często bardzo trudnych, osobistych historiach?

„Utajenie” to termin stosowany w medycynie na określenie schorzenia, które przez długi czas pozostaje w ukryciu, wymyka się diagnozie. Nawiązuje również do zjawisk nieoczywistych, z różnych powodów nieobjętych konwencjonalną wiedzą, np. statystyką.

Termin zgłoszeń do konkursu na realizacje artystyczne 17. Przeglądu Sztuki SURVIVAL – który odbędzie się 28.06-2.07.2019 – mija 15 lutego 2019 r. Więcej informacji: www.survival.art.pl. Pytania: konkurs@survival.art.plZgłoś uwagę