Strefa Kultury Wrocław promuje tegoroczne festiwale

Przez pół roku działalności Strefa Kultury Wrocław, która oparła swoją działalność na organizacji festiwali, prowadzeniu programów animacyjnych i edukacyjnych oraz miejsc kultury, firmowała już dziesiątki wydarzeń. Wśród nich znalazły się edycje dużych imprez kulturalnych: Jazu nad Odrą, Europejskiej Nocy Literatury i WROsoundu. Na resztę tego roku zapowiadane są kolejne festiwalowe wydarzenia. 


35 tys. melomanów na Jazzie nad Odrą

Od 26 do 30 kwietnia trwał 54. festiwal Jazz nad Odrą, wyjątkowy z uwagi na bogaty i zróżnicowany program.

– Impreza nam się bardzo udała. Wszyscy artyści dojechali, a publiczność dopisała. Organizacyjnie także wyszło bardzo dobrze, więc można powiedzieć, że festiwal stoi na wysokim poziomie mówi –  dyrektor artystyczny Jazzu nad Odrą Leszek Możdżer. – Po raz kolejny czytelnicy, a w tym roku wyjątkowo też recenzenci „Jazz Forum” uznali nasze wydarzenie za najlepsze z tego gatunku w Polsce – dodaje Leszek Możdżer.

Wrocławska formacja EABS na Jazzie nad Odrą 2018, fot. dunvael photography

Piknik jazzowy, który odbył się na placu Społecznym przyciągnął tysiące wrocławian, którym oprócz plenerowych koncertów organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, m.in. jazzowe silent disco w unoszącym się kilkadziesiąt metrów nad ziemią balonie.

Kulminacją 54. edycji festiwalu był Światowy Dzień Jazzu Polskiego. 3o kwietnia z czterech scen popłynęło ponad 40 godzin muzyki, m.in. za sprawą kultowego Laboratorium, które hipnotyzowało publiczność w sali teatralnej, wspaniałych wokalistek jazzowych – Sabiny Meck, Beaty Przybytek i Krystyny Stańko, energetyczne folkowych dźwięków Odpoczno i finałowego koncertu Mitch & Mitch (ze spontanicznym, gościnnym udziałem Leszka Możdżera), który transmitowany był też w radiowej Trójce.

Wszystkie wydarzenia tegorocznego Jazzu nad Odrą zgromadziły w sumie rekordowa liczbę – 35 tys. melomanów.

Tłumy słuchaczy na Europejskiej Nocy Literatury

9 czerwca br. Przedmieście Oławskie wypełniło się prozą najlepszych europejskich pisarek i pisarzy. 12 tys. wrocławian i gości odwiedzających miasto usłyszało – w wielu przypadkach przedpremierowo – teksty 10 autorów, w 10 przedmiejskich lokalizacjach, czytane przez  Tomasza Knapika, Mateusza Kościukiewicza, Magdalenę Kumorek, Dawida Ogrodnika, Halinę Rasiakównę, Justynę Sobolewską, Zofię Wichłacz, Grażynę Wolszczak, Wiktora Zborowskiego i Michała Żurawskiego.

Przy ul. Hercena 13 Michał Żurawski czytał w tym roku „Tirza” Arnona Grunberga, fot. Jarek Ratajczak

Kurator 7. Europejskiej Nocy Literatury, Michał Nogaś, wybrał fragmenty prozy, które utworzyły opowieść o nieprzystawaniu, odrębności, obcości (m.in. „Historia przemocy" Edouarda Louisa, „Widzi mi się” Zadie Smith, „Mazel tow” J.S. Margot, „Historie dziwnych samotności” Marty Mazuś czy „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry” Reni Eddo-Lodge).

– Mamy wrażenie, że to tło Przedmieścia Oławskiego do czytanych tekstów, bardzo się sprawdziło. Ten zainicjowany przez nas eksperyment chccemy powtórzyć w przyszłym roku – mówi Dominika Kawalerowicz, dyrektor programowa Strefy Kultury Wrocław.

Kuratorką kolejnej, 8. edycji wydarzenia w perzyszłym roku będzie krytyczka literacka, związana z tygodnikiem „Polityka”,  Justyna Sobolewska.

WROsound w mgnieniach wiosny

10. edycja WROsoundu przyniosła sporo zmian. Festiwal, któremu przyświecała w tym roku idea #backyard, przeniósł się z grudnia na czerwiec i zaistniał na nowej przestrzeni koncertowej – na podwórku Impartu oraz dodatkowo w plenerze na placu Społecznym.

I dea się sprawdziła, czego dowodem były tłumy publiczności na koncertach oraz komentarze samych artystów. Składy PRO8L3M i Mordor Muzik dziękowały ze sceny za możliwość zagrania koncertu w tak oryginalnym miejscu. 

EABS, kuratorzy tegorocznej edycji, wraz z Tenderloniousem zaczarowali publiczność pierwszego dnia festiwalu, zaostrzając apetyty na premierę swojej nowej płyty „Slavic Spirits", która ukaże się jesienią. Entuzjazm wzbudził też 67,5 Minut Projekt – dynamiczny skład: Macio Moretti, Jan Młynarski i Piotr Zabrodzki.

– Chcemy, żeby WROsound był prawdziwym letnim festiwalem muzyki miejskiej we Wrocławiu i poszerzał co roku poszerzał swoją ofertę muzyczną – deklaruje Daria Kubasiewicz, odpowiedzialna za promocję festiwalu.

Jubileuszowa Non Sola Scripta

1 lipca rozpocznie się 25. Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta, czyli połączenie organowej klasyki z muzyką improwizowaną – także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

– To będzie festiwal premier – mówi Andrzej Chorosiński, dyrektor artystyczny. –  Już w koncercie inauguracyjnym z Konstantym Andrzejem Kulką, i moim skromnym udziałem, usłyszymy prawykonanie koncertu skrzypcowego e-moll Mendelssohna na skrzypce i organy.

Jakub Stefek Vocal Varshe, fot Oliwia Papatanasis

Koncerty, co niedziela, do 2 września, odbywać się będą w kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. W tym roku zaproszenia przyjęli wybitni wirtuozi i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr z Polski i zagranicy, m.in. Giampaolo di Rosa (Włochy), Ourania Gassiou (Grecja), Renate Lesieur (Litwa), Johannes Skudlik (Niemcy), Roberto Bonetto (Włochy).

Bilety na festiwal trafiły do sprzedaży 20 czerwca (20/15 zł), są dostępne na stronie strefakultury.pl, w kasie Impartu oraz na platformie eventim.pl i w stacjonarnych punkach sprzedaży Empik, Media Markt i Saturn.

Światowa czołówka DJ-ów na Music Power Explosion

13 lipca br. na Stadionie Wrocław odbędzie się druga edycja festiwalu Music Power Explosion, którą Strefa Kultury Wrocław organizuje w kooperacji z agencją Prestige MJM.

– Duże gwiazdy muzyki klubowej z całego świata tym razem we Wrocławiu. Zapraszamy serdecznie, bilety są jeszcze w sprzedaży – reklamuje festiwal Kuba Żary ze Strefy Kultury Wrocław.

Do miasta zjedzie czołówka światowych DJ-ów. Headlinerem imprezy będzie Tffisto – laureat Grammy, jeden z najpopularniejszych DJ-ów w historii i największych innowatorów w muzyce elektronicznej. Wśród gwiazd także Steve Aoki, artysta 
współpracujący m.in. z Linkin Park i Fall Out Boy, twórca z pogranicza gatunków electro house, dubstep i progressive house.

Polska publiczność będzie też mieć pierwszą okazję, by zobaczyć i posłuchać Zedda, zdobywcy Grammy, pracującego m.in. z Lady Gagą, Justinem Bieberem czy P. Diddym. Na festiwalowej scenie zaprezentują się ponadto: Afrojack, a także Don Diablo, którego talent dostrzegli Ed Sheeran, Rihanna, Bastille, Madonna, Birdy, Chainsmokers, Coldplay, DJ Snake, Tiesto, Justin Bieber i inni. Rodzimą scenę klubową reprezentują Blinders oraz DJ Kuba & Neitan.

Wejściówki po 299 zł (płyta stadionu) i 315 zł (trybuny) na ebilet.pl oraz w stacjonarnych punkach sprzedaży Empik, Media Markt i Saturn.

Wzrusza, bawi, edukuje, czyli Dziecinada

To już 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”, tym razem kilka dni wspaniałej przygody z teatrem i spotkanie z artystami z całego świata zacznie się w Imparcie 4 października i potrwa do 7 października br.

– Proponujemy spektakle dla dzieci już od pierwszych miesięcy ich życia, na przykład sensoryczne wydarzenia dla dwumiesięcznych maluszków – mówi koordynatorka festiwalu Wiktoria Wiktorczyk.

fot. Sławek Przerwa

Dziecinada zabiera w podróż po świecie teatru klasycznego, nowatorskiego, lalkowego, cyrkowego czy teatru tańca, otwartego na dzieci w różnym wieku. Ma bardzo ważne zadanie: docierać tam, gdzie teatr zwykle nie dociera. Do miejsc nieoczywistych, z daleka od centrów kultury – w plenerze czy w hospicjum.

Festiwal to nie tylko spektakle, ale także warsztaty, zabawy animacyjne oraz gry edukacyjne. Największe we Wrocławiu wydarzenie teatralne dla najmłodszych daje im szansę na obcowanie z innymi kulturami. Dotychczas przyjeżdżały tu teatry m.in. z Kuby, Iranu, Austrii, Holandii, Słowacji, Czech, Wioch, Danii, Norwegii, Węgier, Niemiec.

Bilety na wydarzenie znajdą się wkrótce w sprzedaży.Zgłoś uwagę