Gra Safirus – na finał 3D SMART Kids Forum

Gra logiczna Safirus – wymyślona, zaprojektowana i wykonana przez uczniów Gimnazjum nr 13 we Wrocławiu – będzie oficjalną wizytówką Wrocław Smart City. Gra została zaprezentowana podczas finału 3D SMART Kids, kończącego cykl wydarzeń, których celem była promocja idei Smart City Wrocław wśród wrocławskich uczniów.

Czym jest idea smart city? Jakie są jej najważniejsze założenia? Dlaczego jej wprowadzanie w miastach jest tak ważne? Jakie korzyści oferuje mieszkańcom? Tego mogli dowiedzieć się młodzi wrocławianie podczas warsztatów 3D SMART Kids, organizowanych przez miasto Wrocław. W 4 zajęciach uczestniczyło ok. 80 uczniów – ze Szkoły Podstawowej nr 63, Gimnazjum nr 13, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16 i Szkoły Podstawowej nr 37.

Wrocław w rękach kreatywnych dzieci

Swoje doświadczenia z warsztatów dzieci zaprezentowały 17 maja 2017 r. w Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin” podczas konferencji 3D SMART Kids Forum.

3D Smart Kids

Uczestnicy 3D SMART Kids Forum, fot. PARALAKSA.PL

– Chciałbym, aby w moim urzędzie też obowiązywał taki poziom prezentacji – chwalił uczniów Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, a wiceprezydent Maciej Bluj dodał: – Jestem pod ogromnym wrażeniem. Nie boje się o przyszłość miasta skoro będzie w rękach tak kreatywnej młodzieży.

3D SMART Kids Forum

Uczniowie ZS-P nr 16 mówili o prototypowaniu, tworzeniu nowych produktów i druku 3D. Uczniowie SP nr 37 przedstawili idę z równoważonego rozwoju, a 20-osobowa reprezentacja SP nr 63 z klas 4 i 5 wyjaśniła, czym jest Smart City.

– Inteligentne miasto musi być ekologiczne, szczególnie gdy Wrocław walczy ze smogiem. Dlatego bierzemy udział w akacji Rowerowy Maj – mówili uczniowie SP nr 63.

Uczniowie z Gimnazjum nr 13 opowiedzieli o innowacjach i rozwoju. – Inteligentne miasta wykorzystują innowacje. Ważny jest pomysł i jego połączenie z technologią – mówili i wyliczali takie przykłady we Wrocławiu: elektroniczne tablice z rozkładami jazdy na przystankach czy możliwość kupienia biletu przez telefon w autobusach i tramwajach.

Wśród uczestników 3D SMART Kids byli członkowie drużyn z programu Destination Imagination, którzy w marcu, we Wrocławiu, spotkali się na Olimpiadzie Kreatywności (7 zespołów z Wrocławia, w dniach 22-28 maja 2017 r. będzie uczestniczyć w USA w Światowej Olimpiadzie Kreatywności DI).

Gra – gadżetem Wrocław Smart City

Podczas 3D SMART Kids Forum zaprezentowano grę logiczną Safirus – wymyśloną, zaprojektowaną i wykonaną przez uczniów Gimnazjum nr 13 w trakcie warsztatów 3D SMART Kids .

Zostanie ona teraz wyprodukowana przez KUBASEK STUDIO - pomysłodawcę oraz prowadzącego warsztaty 3D SMART Kids. – Wybraliśmy grę grupy SAFIROS team ponieważ w największym stopniu spełniała wymogi dotyczące produkcji metodą 3D oraz wpisuje się w ideę smart, którą promuje miasto – mówi Krzysztof Kubasek, ekspert d/s wzornictwa. Następny etap to odpowiednie przygotowanie do produkcji, wykonanie wstępnego prototypu, testowanie gry a na końcu produkcja.

– Prezydent Rafał Dutkiewicz zadeklarował, że gra zostanie oficjalną wizytówką Wrocławia Smart City. Gdy gra się spodoba, to będziecie mogli założyć pierwszy startup i miasto wam w tym pomoże, no i zarobicie pieniądze – mówił do uczniów Gimnazjum nr 13 Maciej Bluj i dodał, że warsztaty 3D SMART Kids będą we Wrocławiu kontynuowane.

Galeria