wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Zabytkowy wagon-opryskiwacz wyjedzie jeszcze w tym roku na wrocławskie tory. Będzie podlewać rośliny

Zabytkowy wagon-opryskiwacz wyjedzie jeszcze w tym roku na wrocławskie tory. Będzie podlewać rośliny

Magdalena Pasiewicz,

Kliknij, aby zobaczyć galerię
Na zdjęciu widać zabytkowy wagon, który po wyremontowaniu jeździć będzie po wrocławskich torowiskach, nawadniając zielone miejsca w międzytorzu KSTM
Na zdjęciu widać zabytkowy wagon, który po wyremontowaniu jeździć będzie po wrocławskich torowiskach, nawadniając zielone miejsca w międzytorzu

Blisko stuletni wagon tramwajowy wróci na służbę i wykorzystywany będzie do podlewania zielonych torowisk. Wrocławski Klub Sympatyków Transportu Miejskiego wygrał właśnie konkurs i uzyskał środki na ostatni etap remontowanego od dłuższego czasu wagonu-opryskiwacza.

Ogłoszony w lutym konkurs na wykonanie ostatniego etapu remontu wagonu-opryskiwacza wygrał wrocławski Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. Termin rozpoczęcia realizacji tego zadania przewidziano w konkursie na okres od 13 marca 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Zielone torowiska będą nawadniane przez wagon-opryskiwacz

Wszystko wskazuje jednak na to, że jeszcze w tym roku wagon, wyjedzie na wrocławskie torowiska i będzie je nawadniać tam, gdzie są zielone. A w między czasie schłodzi torowiska najbardziej narażone na wysoką temperaturę zwłaszcza w lecie.

Wagon-opryskiwacz jest już po trzech etapach remontu, które obejmowały między innymi: remont podwozia, częściowy remont nadwozia (stan surowy), regenerację silników, naprawę hamulców ręcznych (klockowych) w zakresie obejmującym podwozie oraz odtworzenie instalacji elektrycznej – wagon porusza się samodzielnie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Na zdjęciu widać zabytkowy wagon</p> KSTM
Na zdjęciu widać zabytkowy wagon

Historycznie wagon-opryskiwacz wykorzystywany był do zwalczania roślinności rosnącej na międzytorzu. Dzisiaj wiemy, że taka roslinność jest przydatna i pomaga m.in. wygłuszyć okolicę.

Remontowany wagon posiada cysternę do transportu wody, ale należy go dostosować do eksploatacji w warunkach współczesnych. W końcowym efekcie prac wykonanych podczas wszystkich etapów ma być sprawny mechanicznie i kompleksowo wyremontowany wagon silnikowy – opryskiwacz, który uzyska nową funkcję podlewania wrocławskich zielonych torowisk.

Kiedyś ten wagon był też szlifierką, przeczytaj o tym poniżej:

Wyremontują też tramwaj typu ND

Podczas konkursu wzięto także pod uwagę remont wagonu doczepnego typu ND, który obecnie jest po pierwszym etapie remontu, który polegał na kompleksowym remoncie podwozia, naprawie hamulców oraz przeglądzie solenoidu.

Wagon jest pojazdem jednostronnym i jednokierunkowym, wyposażonym w dwa sprzęgi typu Alberta, solenoid, hamulce mechaniczne (klockowe) i elektromagnetyczne (szynowe). Dwie pary drzwi, rozsuwanych na boki, które otwierane były elektrycznie ze stanowiska motorniczego. Obecnie system jest niesprawny z powodu braku silników napędowych drzwi.

W rozstrzygniętym 10 marca konkursie na obie realizacje remontu zabytkowych pojazdów wygrał Klub Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu. To już kolejny projekt jaki zrealizują w konkursie ogłoszonym przez Urząd  Miejski Wrocławia, który jest właścicielem tych zabytkowych pojazdów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl