wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:15

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Wrocławianie doradzają minister ds. społeczeństwa obywatelskiego

Minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska powołała grupy robocze, które będą pracować nad rekomendacjami dla legislatorów. W gronie powołanych specjalistek i specjalistów znalazły się osoby z Wrocławia: urzędniczka i urzędnik oraz osoby reprezentujące organizacje pozarządowe. Gratulujemy!

W grupie roboczej ds. partycypacji i dialogu społecznego pracować będą:

  • Krzysztof Ziental – kierownik Działu Partycypacji w Urzędzie Miejskim Wrocławia,
  • Maria Lewandowska-Mika - dyrektor Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
  • Damian Wojciech Dudała – założyciel Fundacji SOC TECH LAB (wcześniej Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego)

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Inauguracyjne posiedzenie grup roboczych ds. partycypacji i dialogu obywatelskiego oraz ds. aktywizmu i wolontariatu, 13.06.2024 materiały prasowe
Inauguracyjne posiedzenie grup roboczych ds. partycypacji i dialogu obywatelskiego oraz ds. aktywizmu i wolontariatu, 13.06.2024

Zadaniem grupy będzie m.in. wypracowanie nowych metod konsultacji i dialogu, które będą dostępne dla wszystkich osób chcących zabrać głos i działać dla wspólnego pożytku.

– Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w ministerstwie, będziemy pracować w zespołach. Mnie zależy przede wszystkim na dialogu społecznym rozumianym jako aktywne narzędzie do przekazywania głosu środowiska organizacji pozarządowych i umacniania tego głosu być może również w ustawach, które będziemy wspólnie tworzyć. To jest dla mnie klucz – mówi Maria Lewandowska-Mika.

– Co ważne, widać otwartość ze strony ministerstwa, żeby rekomendacje wdrażać – dodaje.

W pracach grupy roboczej ds. uproszczeń prawnych dla organizacji pozarządowych będą brać udział m.in. Beata Bernacka, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, oraz przedstawiciele NGO:

W pracach grupy roboczej ds. uproszczeń prawnych dla organizacji pozarządowych będą brać udział m.in.:

  • Waldemar Waihs, prezes Fundacji „Merkury” i Przewodniczący Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego;
  • Krzysztof Pławecki, Fundacja LexCultura;
  • Błażej Zając, Porozumienie Wschód – Zachód;
  • Mateusz Kokoszkiewicz, Towarzystwo Benderowskie.

Czym zajmie się grupa? Jak podkreślił Podsekretarz Stanu w KPRM Marek Krawczyk: – Istnieje potrzeba dokonywania systematycznego przeglądu regulacji prawnych pod kątem identyfikacji nadmiarowych procedur, które stanowią nieuzasadnione obciążenie, zarówno dla obywateli, jak i organizacji. Tak ustalone bariery administracyjne i prawne należy eliminować albo modyfikować je tak, aby były one bardziej przyjazne dla wszystkich, którzy chcą podejmować inicjatywy na rzecz współobywateli.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Inauguracyjne posiedzenie grupy roboczej ds. uproszczeń prawnych dla trzeciego sektora, 12.06.2024. Na zdjęciu Beata Bernacka materiały prasowe
Inauguracyjne posiedzenie grupy roboczej ds. uproszczeń prawnych dla trzeciego sektora, 12.06.2024. Na zdjęciu Beata Bernacka

– Współpraca z organizacjami we Wrocławiu, zlecanie zadań publicznych opiera się na konkretnych przepisach. Widzę obszary i zagadnienia, które można poprawić. Tak, aby prawo było lepsze, bardziej przyjazne, a przede wszystkim prostsze. W konsekwencji więc łatwiejsze do stosowania i to nie tylko przez organizacje pozarządowe. Ufam, że efektem prac naszej grupy będą zmiany i nowe projekty aktów prawnych wzmacniających sektor obywatelski w Polsce – mówi Beata Bernacka.

– Liczebność grup, ponad 40 osób w każdej jest wyzwaniem, ale też napawa dumą, że tyle osób z sektora pozarządowego i samorządowego chce dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie raz to środowisko pokazało, że potrafi rozmawiać i wypracowywać wspólne rekomendacje. I na takie efekty liczę! – podkreśla Krzysztof Ziental.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl