wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:05

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Park Grabiszyński. Planuj!
  6. Strefy funkcjonalne w Parku Grabiszyńskim [PLAN]
podział parku Grabiszyńskiego na strefy UM Wrocławia
podział parku Grabiszyńskiego na strefy

Inwestycje wybrane w ramach WBO, P&R, ścieżka rowerowa wzdłuż Grabiszyńskiej/Hallera, ale i wydarzenia takie jak zawody biegowe, wydarzenia kulturalne, akcje społeczne mają wpływ na park Grabiszyński. Wielość wniosków mieszkańców pokazała, że sposób zagospodarowania , wymaga spójnego dokumentu zarządczego, który powinien być podstawą do przyszłego zarządzania parkiem.

Park Grabiszyński to obszar, który można podzielić na strefy wynikające z historii oraz obecnego zagospodarowania. Dla tych stref zostały wykonane inwentaryzacje i analizy, które pozwoliły wskazać elementy wymagające ochrony, przywrócenia do stanu pierwotnego oraz wskazać potencjał poszczególnych stref stanowiąc podstawę do dyskusji.

Twórcami poszczególnych części parku byli wybitni niemieccy architekci krajobrazu i ogrodnicy: Zimmermann, Richter, Erbe, Effenberger, Hahnel. Ich działa do dziś są świadectwem ich talentu i wiedzy.  Ówczesna sztuka architektury krajobrazu przejawiała się nie tylko w projektowaniu parków, skwerów, ale i cmentarzy. Świadczy o tym choćby międzynarodowa wystawa sztuki cmentarnej w 1913 r.

Park jest jednym z elementów systemu zieleni wzdłuż rzeki Ślęzy jak i szlaku Promenady Hugo Richtera. Jego charakter powinien być zatem widziany w możliwie szerokim ujęciu. Analizy zawarte w Masterplanie prowadzono w kontekście historycznym i krajobrazowym oraz zasięgów wgłąb osiedli, wejść, ścieżek rowerowych, komunikacji miejskiej, obiektów sportowych.

W trakcie dyskusji z mieszkańcami wykazano, że w szczególności część związana z fauna i florą, wymaga uzupełnienia. Warto również mieć na uwadze, że park pełni tez ważne role związane z komunikacją, rekreacją ale sam w sobie jest też obiektem historycznym – zabytkowym.

Drzewa w parku: świerki, daglezje, choiny, sosny, modrzewiów, żywotniki, cisy, dęby, buki, graby, lipy, klony, jawory, brzozy, wiązy, robinie, kasztanowce.

Krzewy w parku: derenie, forsycje, jaśminowce, śnieguliczki, tawuły, leszczyny. Rośliny zielone w runie wśród drzew: narecznica samcza, zawilec gajowy, fiolek leśny, pióropusznik strusi, bluszcz, barwinek i kalina koralowa.

Strefa ozdobna (część dawnych cmentarzy)

Park Grabiszyński - strefa ozdobna

  • Zaprojektowana przez Carla Johannesa Zimmermanna w 1867 roku
  • Przekształcona przez Ogrodnika Miejskiego Hugona Richtera w 1900 roku

Cenne pozostałości po układzie kwater cmentarnych i pozostała zieleń komponowana w bardziej swobodny sposób. Poza gatunkami liściastymi znajdują się tutaj liczne okazy zimozielone. Ze względu na fragmenty doświetlonych polan z powodzeniem można zlokalizować tu kwitnące i owocujące krzewy , byliny i kwiaty jednoroczne. Działania projektowe mogą dotyczyć zaakcentowania wejść, wprowadzenia nowych elementów zieleni biocenotycznej i ozdobnej możliwość wykorzystania istniejącego układu wodnego celem realizacji fontanny.

Strefa pamięci (część środkowa dawnych cmentarzy) 

Park Grabiszyński - strefy pamięci

  • Zaprojektowana przez ogrodnika Johannesa Erbego w 1916 roku
  • Otoczenie Krematorium jw. + Richard Konwiarz i Theo Effenberger w 1925 roku
  • Pomnik wspólnej Pamięci profesora Alojzego Gryta w 2008 roku

To, co możemy obserwować obecnie to zarysowany układ geometryczny, charakterystyczny dla kwaterowych założeń cmentarnych. Przez wiele lat obszar ten przekształcił się w park o bardzo unikalnym / swoistym charakterze – na charakter ten złożyły się działania człowieka (a następnie ich brak) oraz natury.

Część środkową dawnych cmentarzy od strony ul. Grabiszyńskiej oddziela ceglany mur wzniesiony wg projektu Maxa Berga. W murze znajduje się brama, a za nią reprezentacyjna aleja z przepiękną kompozycją formowanych grabów i topoli (zastępowanych obecnie dębami kolumnowymi). Na osi alei znajdowało się krematorium wybudowane wg projektu słynnego wrocławskiego architekta R. Konwiarza.

Obecnie oś zamyka Pomnik Wspólnej Pamięci(wzniesiony w 2008 r. przez prof. Alojzego Gryta). Na historycznym planie obiektu odczytać można skrzyżowania ścieżek rozwiązane w formie rond podkreślonych nasadzeniami zieleni. Część tę wyróżnia także obwodnicowa aleja lipowa i aleje buków i lip (również w nasadzeniach bukietowych). Runo w przeważającej mierze z bluszczu, barwinków i paproci i bogatej roślinności zielnej.

W toku dyskusji z mieszkańcami wskazano ten obszar jako najcenniejszy przyrodniczo z wartym zachowania "dzikim" charakterem tego miejsca. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, na styku strefy pamięci i strefy wrażeń wybudowano oświetlenie łączące pętlę tramwajową z al. Romera.

Strefa rodzinna (część południowa dawnych cmentarzy i tereny spacerowe nad rzeką Ślęzą, część zachodnia) 

Park Grabiszyński - strefa rodzinna

  • Zaprojektowana przez ogrodnika Johannesa Erbego

Swobodna kompozycja zieleni z roślinnością tak liściastą jak i zimozieloną w układzie swobodnym, na niektórych fragmentach układy alejowe (aleja jesionów mannowych) i szpalerowe (rośliny zimozielone). Charakterystyczna polana rekreacyjna wykorzystywana często jako miejsce pikników a od 2015 usytuowano tu scenę – kontener celem realizacji projektu „Parki ESK” służącego organizacji wydarzeń kulturalnych w parkach. Jego charakter i aktywność w pełni zależy od lokalnej społeczności.

W skrajnej południowej części strefy znajduje się charakterystyczne wzgórze Żołnierzy Polskich oraz teren Pola/Strzelnicy Golfowej. W tej strefie zlokalizowane są place zabaw i miejsca służące rekreacji mieszkańców.

Stefa osiedlowa (m.in. Park Górka Skarbowców) - park osiedlowy

Park Grabiszyński - strefa osiedlowa

  • Zaprojektowana przez architekta krajobrazu Franza Hahnela w 1937 roku

Ukształtowany wzdłuż strugi Grabiszynki, z otwartymi polanami w formie niecek, stanowiących w okresie ulewnych deszczy okresowo zalewane zbiorniki retencyjne. Układ obecnego Parku zakończony górką Małą Sobótką. Park ma charakter historyczny, wymagający zachowania i odtworzenia (w tym runa zespołów leśnych).

W trakcie dyskusji z mieszkańcami podnoszono m.in. kwestie związane z przecięciem parku przez korytarze komunikacyjne między ul. Hallera a Racławicką. Duże obawy ze strony mieszkańców budzi również potok Grabiszynka i jego stan sanitarny.

W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego wybudowano oświetlenie na całej długości parku.

Ścieżka Eugeniusza Romera 

Park Grabiszyński - ścieżka Eugeniusza Romera

Ciąg spacerowy łączący ul. Hallera z ciągiem spacerowym nad rzeka Ślęzą i Oporowem ze starodrzewiem lipowym, dębowym, bukowym i grabowym z większą ilością drzew iglastych przy rzece Ślęzie. Przebieg ciągu jest prosty mniej więcej do połowy długości po czym przechodzi w układ jest bardziej swobodny, lekko meandrujący.

W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego wybudowano oświetlenie na całej długości alei.

Ogrody wrażeń 

Park Grabiszyński - ogrody wrażeń

To przestrzeń za betonowym murem, skrywającym teren byłego ogrodnictwa. Obszar nie jest dostępny dla mieszkańców, stanowi też oczywistą barierę między strefą ozdobną a pamięci. Historyczne zabudowania, wiaty i szklarnie, duża ilość wybetonowanych powierzchni oraz kwaterowy układ nasadzeń po pozostawionych sadzonkach szkółkarskich – to obecny charakter tego miejsca.

Obszar daje potencjał stworzenia ogrodów tematycznych i edukacyjnych, wykorzystując już istniejące wnętrza krajobrazowe. Historyczne budynki można zagospodarować jako zaplecze gastronomiczno-gospodarcze dla całego parku. Obecnie teren jest własnością Gminy Wrocław. Plan miejscowy dla tego obszaru wymaga jednak zmiany.

Teren ten wymaga włączenia w istniejący układ komunikacyjny parku i daje możliwość poprowadzenia nowych ścieżek zarówno w układzie północ-południe i wschód-zachód. Ścieżki w układzie pn.-pd. mogą miękko przecinać ten teren łącząc się w ten sposób z głównymi ścieżkami części północnej i południowej, a ścieżki w układzie wschód-zachód mogą powtarzać prosty geometryczny układ.

W strefie tej istnieje możliwość stworzenia otwartych polan parkowych: centralnej: za budynkiem dawnego ogrodnictwa, obrzeżnej – w pasie na granicy między starodrzewiem parkowym a nasadzeniami szkółki oraz polan wydzielonych istniejącą zielenią dawnej szkółki roślin.

Przestrzenne scalenie kompozycji z zielenią parkową można uzyskać przez wprowadzenie swobodnego układu nowych drzew (wnikającego do strefy ogrodów tematycznych) o różnym stopniu zwartości (od bardziej zwartego przy granicy terenu do luźnego w jego centralnej części).

Eko park 

Park Grabiszyński - Eko Park

Teren łąk obecnie nie włączony w Park Grabiszyński, daje możliwość powiększenia jego obszaru o ok. 6,5 ha, i stworzenia ekologicznego parku z kwietnymi łąkami i wiodącymi wśród nich ścieżkami oraz tarasami. W pasie tym istnieje możliwość wprowadzenia rozwiązań bioretencyjnych (np. ogrodów deszczowych – niecek o specjalnej warstwowej strukturze pozwalającej na wsiąkanie i gromadzenie wody oraz w wybranych przypadkach jej infiltrację do gruntu, z odpowiednią roślinnością oczyszczającą wodę, odporna na okresowe susze i zalewania).

W kompozycji zieleni proponuje się uwzględnienie istniejących samosiewów np. dębów, stanowiących potencjał wzrastania jako cenne okazy, nasadzenia zieleni wysokiej od strony ul. Odkrywców (w celu stworzenia w przyszłości izolacji pomiędzy terenem otwartych łąk nadrzecznych, a przyszłą planowaną zabudową Grabiszynka) oraz wprowadzenie drzew owocowych, biocenotycznych w obszarach na styku z ogrodami działkowymi. Tu również proponuje się zlokalizowanie obiektów sportowych i rekreacyjnych o zdecydowanie lokalnym i kameralnym charakterze.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl