wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:40

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Mikrogranty podsumowały rok 2023. Nowe twarze, kapitalne pomysły i 94 osiedlowe wydarzenia
Kliknij, aby zobaczyć galerię
Spotkanie podsumowujące Mikrogranty 2023, Wrocław 15 grudnia 2023 Marta Sobala
Spotkanie podsumowujące Mikrogranty 2023, Wrocław 15 grudnia 2023

94 zrealizowane projekty i niemal wszystkie osiedla Wrocławia. 15 grudnia w Barbarze podsumowano tegoroczną edycję Mikrograntów. Mikrogranty to ogólnomiejski program, dzięki któremu na wrocławskich osiedlach dzieją się ciekawe rzeczy.

O dofinansowanie swojego projektu mogą się tutaj starać zarówno pojedyncze osoby, jak i młode organizacje pozarządowe czy młodzieżowe grupy nieformalne. Nabór projektów odbywa się trzy razy w roku.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Spotkanie podsumowujące Mikrogranty 2023, Wrocław 15 grudnia 2023 Oleksandr Poliakovsky
Spotkanie podsumowujące Mikrogranty 2023, Wrocław 15 grudnia 2023

Nie inaczej było tym razem.

Olbrzymia różnorodność projektów 

Wśród dziesiątek sąsiedzkich wydarzeń, w 2023 znalazły się m.in. artystyczne filmy, wspólnie robione słowiańskie lalki-motanki, nagranie z żabiego koncertu, czy międzypokoleniowe warsztaty, na których nagrywano podcast o osiedlu.

Tematy niektórych projektów były naprawdę oryginalne. Dość wspomnieć o neuroróżnorodności, robotyce czy greckiej mitologii. 

– Widzimy coraz większą różnorodność w proponowanych przez inicjatorów i inicjatorki pomysłach, co szczególnie nas cieszy – zależy nam na wspólnym budowaniu bezpłatnej oferty aktywności, skierowanej dla osób o rozmaitych zainteresowaniach – mówią organizatorzy.

Co szczególnie wartościowe, w tym roku nie zabrakło w programie nowych twarzy. To 14 nowych liderów projektów, 11 nowych organizacji pozarządowych i 10 nowych młodzieżowych grup nieformalnych. Do działania na swoich osiedlach udało się także włączyć osoby z doświadczeniem uchodźczym.

Wydarzenia organizowane dzięki Mikrograntom gościły na 43 wrocławskich osiedlach (wszystkich osiedli jest w naszym mieście 48).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mapa Wrocławia z podziałem na osiedla, z zaznaczonymi wydarzeniami z Mikrograntów 2023 Wrocławski Instytut Kultury
Mapa Wrocławia z podziałem na osiedla, z zaznaczonymi wydarzeniami z Mikrograntów 2023

Łączny budżet programu wyniósł 452 tysiące złotych.

Kapusta Band na dobre zakończenie roku

Po ,,części oficjalnej’ ’piątkowego spotkania znalazła się chwila na luźny quiz oraz rozmowy przy pysznych przekąskach od Fundacji Mniej Więcej. Na scenie Barbary wystąpiły także współpracujące z Mikrograntami zespoły – ukraiński chór Kapusta Band oraz Marina Mashtaler i Johannes Niehaus w duecie Kwit/квіт.

Zobaczcie galerię zdjęć z tego wydarzenia:

Jakie plany na przyszły rok?

Organizatorzy – czyli Wrocławski Instytut Kultury oraz Fundacja Umbrella, już myślą o nadchodzącej edycji. Choć poszczególne ścieżki Mikrograntów różnią się między sobą i mają własną specyfikę, to pewne założenia pozostają wspólne. W przyszłym roku akcent położony ma zostać na trzy sprawy:

  • aktywizację grup, które są zainteresowane działaniem, ale nie korzystały jeszcze z Mikrograntów,
  • budowanie perspektywy działania także poza Mikrograntami,
  • wzmacnianie integracji międzykulturowej.

Swoje pomysły będzie można zgłaszać – tradycyjnie – w trzech terminach: 1-15 lutego, 1-15 maja i 1-15 września.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl