Remont Przyjaźni: za 40 wyciętych drzew posadzą ponad 130 nowych

Wrocławskie Inwestycje właśnie wybrały wykonawcę nasadzeń zieleni zastępczej oraz kompensacyjnej w ramach remontu ul. Przyjaźni. W trakcie budowy okazało się, że cześć drzew trzeba wyciąć. Teraz w ich miejsce pojawi się ponad 130 nowych.

  • remont ul. przyjaźni

    Remont ul. Przyjaźni


Za nowe nasadzenia Wrocławskie Inwestycje zapłacą ponad 107 tys. zł. Przetarg wygrała firma Zakład Usługowo-Handlowy Beata Golińska z Korzeńska. W ramach wyciętych niespełna 40 drzew zostanie nasadzonych 131 drzew i 11 m kw. krzewów.

– Jeśli chodzi o drzewa to nasadzimy 74 sztuki lipy wzdłuż ul. Krzyckiej (jako uzupełnienie istniejącego szpaleru). W przypadku pozostałych 57 drzew nie znamy jeszcze gatunku oraz dokładnej ich lokalizacji – informuje Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji, które zleciły przebudowę ulicy. Wiadomo jednak, że będą to drzewa liściaste i zostaną nasadzone wzdłuż ul. Przyjaźni, bądź w jej najbliższej okolicy. Znalezieniem lokalizacji oraz sporządzeniem projektu zajmie się wykonawca w uzgodnieniu z Zarządem Zieleni Miejskiej. Firma, która zwyciężyła w przetargu, będzie musiała przez trzy najbliższe lata pielęgnować  nowo nasadzone rośliny.

Drzewa blokują roboty na ul. Przyjaźni

 

Jak wspomina Marek Szempliński w trakcie prac okazało się, że drzewa rosnące wzdłuż torowiska na tyle się rozrosły, że trzeba było zwiększyć zakres wycinki. Niezbędna okazała się specjalistyczna ekspertyza dendrologiczna, żeby szczegółowo wskazać rośliny przeznaczone do usunięcia. Ze wstępnych szacunków wynikało, że wyciąć będzie trzeba około 100 drzew.

– Dzięki ekspertyzie okazało się, że nie trzeba wycinać stu drzew, a jedynie około czterdziestu – mówi rzecznik.

Wart ok. 13 mln zł remont objął naprawę nawierzchni od mijanki tramwajowej linii 17 do ul. Wałbrzyskiej i wymianę torowiska, a także naprawę wszystkich sieci pod drogą. Ulica zmieniła swój wygląd także dzięki nowym chodnikom i tzw. wiedeńskim przystankom tramwajowym – peron pełnił równocześnie funkcję spowalniacza na jezdni.

Tramwaje przejechały przez Przyjaźni [ZDJĘCIA+WIDEO]

Zgłoś uwagę