wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu. Zobacz, skąd przyjeżdżają
zdjęcie ilustracyjne Fot. pixabay
zdjęcie ilustracyjne

Ukraina, Białoruś, Gruzja i Rosja – obywatele tych krajów najczęściej pracują we Wrocławiu. Wśród gości z zagranicy można też spotkać mieszkańców Australii, Tajlandii, Meksyku, Egiptu czy Brazylii. ZUS poinformował, ilu obcokrajowców pracuje we Wrocławiu legalnie i zgłoszonych jest do ubezpieczeń społecznych

W województwie dolnośląskim 83 tys. osób z zagranicznym paszportem zgłoszonych jest do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To dane z końca grudnia 2021 r. Porównując je z końcem 2020 r., zauważyć można, że na Dolnym Śląsku w ciągu roku przybyło 13,9 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31.12.2020 r. – 69 209 osób). Czytaj także: Renomowane uczelnie i atrakcje przyciągają obcokrajowców na studia we Wrocławiu.

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są, więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowy.

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Obcokrajowcy we Wrocławiu. Z jakich krajów pochodzą

Z 83 115 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie dolnośląskim 66 638 z nich to obywatele Ukrainy. Z tej liczby – 45,4 tys. jest zatrudnionych w firmach podlegających pod wrocławski oddział ZUS, 12 543 pod wałbrzyski i 8653 pod oddział w Legnicy. Kolejno, największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele: Białorusi – 3786, Gruzji – 1745, Rosji – 1084, Indii – 729, Rumunii – 567, Włoch – 562, Niemiec – 438, Mołdawii – 465.

Wśród zagranicznych pracowników zdarzają się także osoby z bardzo odległych i egzotycznych krajów, na przykład z Afganistanu (62), Tajlandii (88), Meksyku (86), Brazylii (108), Kolumbii (66), Filipin (209), Indonezji (218) czy Egiptu (90). Czytaj także: Dni wolne dla pracowników różnych wyznań.

W jakich branżach pracują zagraniczni pracownicy?

– Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę, to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związanych jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy. Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

W większości, bo aż w 80 procent, przyjeżdżają z zagranicy do pracy w Polsce osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20-49 lat.

Internetowe serwisy informacyjne dla obcokrajowców we Wrocławiu

Dla obcokrajowców we Wrocławiu dostępne są serwisy internetowe przygotowane przez gminę – w językach: angielskimukraińskim i niemieckim.

Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu [PRZEWODNIK]

Coraz więcej zagranicznych specjalistów pracuje we Wrocławiu. Z myślą o nich, ich rodzinach i pracodawcach opracowaliśmy swojego rodzaju poradnik – Zagraniczni pracownicy. W kolejnych artykułach (w wersjach niemieckiej i angielskiej) znalazły się takie tematy, jak – relokacja pracowników z zagranicy w praktyce z punktu widzenia pracodawcy, relokacja członków rodziny pracownika z zagranicy, początkowe koszty obcokrajowca związane z przeprowadzką do Wrocławia, rejestracja firmy w Polce przez cudzoziemca oraz miniporadnik ekspata, czyli jak odnaleźć się we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl