wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Gigafabryka Volkswagena z bateriami do samochodów powstanie na Dolnym Śląsku? Jesteśmy na liście VW
Na zdjęciu widać mężczyznę za kierownicą samochodu elektrycznego Volkswagena Shutterstock
Na zdjęciu widać mężczyznę za kierownicą samochodu elektrycznego Volkswagena

Aglomeracja wrocławska już jest największym w Europie producentem baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych. Skala inwestycji może być jeszcze dużo większa. Wszystko za sprawą koncernu Volkswagen, który zamierza wybudować w Europie cztery gigafabryki produkujące baterie do samochodów elektrycznych. Zobaczcie szczegóły.

Reklama

Cztery nowe fabryki baterii. Czy jedna z nich powstanie w Polsce?

Trzy nowe fabryki Volkswagena powstaną w Hiszpanii, Szwecji i w Niemczech. Teraz negocjacyjny bój toczy się o czwartą lokalizację. Są szanse, że gigafabryka niemieckiego koncernu powstanie na Dolnym Śląsku. To oznaczałoby inwestycję za ok. 2 mld euro i nawet kilka tysięcy nowych miejsc pracy.

Dziennik „Rzeczpospolita” podał, że na liście potencjalnych lokalizacji nowej inwestycji Grupy Volkswagen (Grupa VW) są Słowacja i Polska (wcześniej na tej liście były także Czechy i Węgry). 

Gigafabryka Volkswagena produkująca baterie do samochodów elektrycznych może powstać na Dolnym Śląsku

Według gazety w Polsce zostały wstępnie wybrane dwie lokalizacje, gdzie miałaby szanse stanąć fabryka baterii koncernu VW – to okolice Głogowa lub Jawora, gdzie wcześniej zainwestował już Mercedes-Benz. Pierwsza z nich znajduje się w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, druga na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wydawać by się mogło, że najwięcej atutów dla nowej inwestycji Volkswagen ma strefa legnicka, bo VW ma tam już swój zakład w Polkowicach. Produkuje tam silniki do samochodów. Na razie, ze względu na trwające pertraktacje, nowa gigantyczna inwestycja Volkswagena jest owiana tajemnicą.

W nawiązaniu do pytania informuję, że nie udzielamy informacji o potencjalnych decyzjach inwestorów
Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Co oznacza pojęcie gigafabryka

W kontekście tej inwestycji VW używa się określenia gigafabryka - (z ang. - gigafactory). Nazwę wprowadził koncern Tesla Elona Muska, który w dużej części odpowiada za światowy boom na samochody elektryczne. Chodzi o pojemność baterii, które są produkowane w fabryce w ciągu roku, a ta wartość jest wyrażana w gigawatogodzinach (GWh). 

Potężna inwestycja Volkswagena za ok. 2 mld euro

Z informacji „Rz” wynika, że budowa fabryki baterii do samochodów elektrycznych Volkswagena miałaby ruszyć w 2025 roku, a rozpoczęcie produkcji jest planowane na 2027 rok. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 2 mld euro. To także nawet kilka tysięcy nowych miejsc pracy. 

Aglomeracja wrocławska jest największym w Europie i piątym na świecie dostawcą baterii do samochodów elektrycznych

Aglomeracja wrocławska i Polska już są jednym ze światowych liderów elektromobilności. Wszystko za sprawą LG Energy Solution Wrocław w Biskupicach Podgórnych.

Na produkowanych tu bateriach jeżdżą samochody elektryczne takich gigantów motoryzacyjnych jak Audi, BMW, Fiat, Ford, Porsche czy Volkswagen.

LG Energy Solution Wrocław (dawnej LG Chem) to inwestycja za ponad 3 mld euro. Dzięki niej Polska jest największym eksporterem baterii samochodowych w Unii Europejskiej. Budowę pierwszej i największej fabryki baterii do aut elektrycznych w Europie rozpoczęto w 2016 r., a produkcja ruszyła w 2017 r. Wśród jej klientów znajdują się takie marki motoryzacyjne jak Audi, BMW, Dacia, Fiat, Ford, Porsche i Volkswagen.

Czytaj także: LG Energy Solution Wrocław stawia na elektromobilność. Zobaczcie co zrobią Koreańczycy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl