wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kosmiczny projekt z Wrocławia. To może być rewolucja
Satelita SatRev w kosmosie, w kółku - Grzegorz Zwoliński i Olga Malinkiewicz SatRev/Saule Technologies
Satelita SatRev w kosmosie, w kółku - Grzegorz Zwoliński i Olga Malinkiewicz

Zaczynali od zera, dziś są na biznesowym szczycie, ale ostatniego słowa jeszcze nie powiedzieli. Wrocławskie spółki SatRev i Saule Technologies zdradzają szczegóły swojego kosmicznego przedsięwzięcia.

Reklama

Tu już pewne! Ogniwa perowskitowe Saule Technologies (spółka jest właścicielem pierwszej na świecie linii produkcyjnej ogniw perowskitowych we Wrocławiu, czyli innowacyjnego rozwiązania fotowoltaicznego) po raz pierwszy w historii będą testowane na orbicie. Wyposażony w perowskity satelita obserwacyjny STORK-7 - wrocławskiej spółki SatRev, za kilka dni zostanie wysłany na orbitę przez rakietę Falcon 9, należącą do SpaceX Elona Muska. Zobaczcie szczegóły.

Satelita SatRev z perowskitami Saule Technologies i rakieta Elona Muska

W najbliższych dniach w przestrzeni kosmicznej pojawi się polski satelita obserwacyjny STORK-7, który został wyposażony w 28 ogniw perowskitowych firmy Saule Technologies. Satelita będzie wyniesiony przy pomocy rakiety Falcon 9, firmy SpaceX, w ramach misji Transporter 9.

Będzie to pierwsza w historii demonstracja działania perowskitów na orbicie. Za skonstruowanie, oprogramowanie, wyniesienie i operację satelity na orbicie odpowiada firma SatRev z Wrocławia.

Nasz nowy satelita został wyposażony w kamerę dającą 5 m GSR rozdzielczości na piksel, o łącznej masie 4 kg. Przełomową technologią, którą zintegrujemy z satelitą po raz pierwszy, będą ogniwa perowskitowe pochodzące z firmy Saule Technologies. Chcemy sprawdzić pracę perowskitów w przestrzeni kosmicznej i przekonać się, czy są tak samo skutecznym przekaźnikiem energii jak na Ziemi
Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRev S.A.

Saule Technologies i SatRev. Kosmiczne testy

Olga Malinkiewicz, CEO Saule Technologies wierzy, że ta misja potwierdzi odporność ogniw perowskitowych Saule Technologies na promieniowanie kosmiczne, co wykazały już badania w laboratorium.

To idealne źródło zasilania w kosmosie z wielu powodów. Ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę koszt transportu każego kilograma na orbitę. Są elastyczne, więc można je upakować w niewielkiej przestrzeni. Z kolei dzięki temu, że są drukowane cyfrowo, mogą przybierać dowolne kształty. To oznacza, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne powierzchnie do wytwarzania prądu
Olga Malinkiewicz, CEO Saule Technologies.

Po raz pierwszy w historii będzie okazja przekonać się, czy ogniwa perowskitowe zadziałają na orbicie.

Jeśli testy wypadną pomyślnie, otworzy się przed tą technologią zupełnie nowy i jakże ciekawy obszar eksploatacji! Cieszę się, że Columbus, jako największy udziałowiec Saule Technologies, może wspierać tak przełomowe projekty
Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A., członek Rady Nadzorczej Saule Technologies S.A.

SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies

Podczas misji ogniwa perowskitowe Saule Technologies będą cały czas monitorowane. Pomiary prądu, natężenia światła słonecznego i temperatury, przesyłane sukcesywnie do stacji naziemnych, pozwolą na analizę pracy ogniw w czasie rzeczywistym. Jak uważa Vivek Babu, dyrektor ds. astronautyki w Saule Technologies, ta misja toruje drogę ultratanim rozwiązaniom energetycznym w przemyśle kosmicznym.

Przypomnijmy, że w 2021 r. firmy SatRev, Saule Technologies oraz Columbus Energy miały okazję współpracować przy okazji projektu o nazwie Misja Andromeda. Wówczas dwa polskie satelity: STORK-4 oraz STORK-5 Marta, zostały wyniesione na orbitę przy pomocy rakiety nośnej Virgin Orbit, LauncherOne.

Satelity zbierały multispektralne obrazy i dane średniej rozdzielczości dla klientów z branży rolniczej i energetycznej w Polsce i USA. Oba satelity zakończyły swoje misje w bieżącym roku, dostarczając cennych informacji, dzięki którym SatRev może doskonalić swoją technologię.

Co robi SatRev? Gdzie wykorzystywane są ich satelity?

SatRev jest wrocławską firmą działającą w branży kosmicznej - pierwszą z polskich podmiotów komercyjnych, które umieściły swoje obiekty na orbicie. Spółka specjalizuje się w rozwijaniu szerokich konstelacji nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optoelektroniczne. Łącznie w przestrzeń kosmiczną wyniosła już 11 satelitów.

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych.

Twórcy spółki SatRevolution są laureatami nagrody – 30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Saule Technologies pierwszy na świecie zakład ogniw perowskitowych we Wrocławiu

Saule Technologies to firma, stworzona w 2014 r. przez fizyczkę Olgę Malinkiewicz oraz biznesmenów Piotra Krycha i Artura Kupczunasa.

Obecnie spółka zatrudnia naukowców i inżynierów, którzy we Wrocławskim Parku Technologicznym skonstruowali pierwszą na świecie linię produkcyjną ultracienkich drukowanych ogniw perowskitowych. Zakład otwarto w 20221 r.

Olga Malinkiewicz jest laureatką nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2015”.

Ogniwa perowskitowe to innowacyjne rozwiązanie fotowoltaiczne, które pozwala generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dlatego znajduje wszechstronne zastosowanie. Obecnie spółka pracuje nad komercjalizacją produktu (Wrocławskie perowskity na Orlenie i w Google. Zobacz, jak zmienią handel).

Co robi Columbus Energy?

Columbus Energy S.A. to dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki. Spółka oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i biznesu oraz realizuje długoterminowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne i wielkoskalowe magazyny energii.

Columbus jest spółką notowaną na GPW i jednym z największych udziałowców rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

SpaceX Elona Muska gigant branży kosmicznej i SatRev

Space Exploration Technologies Corp., znany jako SpaceX, to amerykański producent sprzętu lotniczego i firma świadcząca usługi transportu kosmicznego. Została założona w 2002 r. przez Elona Muska w celu zmniejszenia kosztów transportu kosmicznego i umożliwienia kolonizacji Marsa.

SpaceX działa z wielu lądowisk, m.in. na wschodnim wybrzeżu USA z SLC-40 na stacji kosmicznej Cape Canaveral i historycznego LC-39A w Kennedy Space Center. Firma współpracuje z wieloma przewoźnikami, którzy zajmują się całym procesem i dokumentacją związaną ze startem rakiet dla swoich klientów.

Wrocław w branży kosmicznej

Wrocław ma coraz mocniejszą pozycję w polskiej branży kosmicznej. Warto przypomnieć, że we wtorek, 3 stycznia 2023 r. o godz. 15:56 wyniesiono na orbitę rakietę Falcon 9 z polskim satelitą STAR VIBE. Za projekt odpowiada wrocławska firma Scanway

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl