wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kiedy słynny wrocławski biurowiec będzie miał następcę? Ruszyła budowa tam, gdzie było Cuprum?

Na ogrodzonym od kilku lat pustym terenie po słynnym wrocławskim biurowcu Cuprum widać koparki i pracującą ekipę budowlaną. Czy inwestor rozpoczął zapowiadaną od lat budowę, która zmieni jeden z największych wrocławskich placów? Zobaczcie szczegóły i poznajcie historię tego miejsca.

Reklama

Wrocławianie doskonale pamiętają charakterystyczny biurowiec Cuprum na pl. Jana Pawła II. 26 maja 2015 r., po biurowcu została kupa gruzu. Rozbiórka trwała od końca kwietnia – a w lipcu 2015 r. nie było już po nim śladu.

Zdjęcia z wyburzania Cuprum, obecnie prowadzonych prac oraz historyczne zobaczcie w galerii.

Budynek Cuprum powstał na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku jako siedziba Zakładów Badawczych i Projektowych Cuprum. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 1967 r.

W latach 90. biurowiec zarabiał na siebie dzięki wynajmowaniu powierzchni biurowych przedsiębiorstwom z różnych branż. Na jego czołowej ścianie wisiała największa reklama w Polsce.

Przy pl. Jana Pawła II miał być Cuprum Square

O tym, że plac Jana Pawła II zmieni swój wizerunek, mówiono już w 2015 r., gdy wyburzano biurowiec Cuprum.

Na miejscu wyburzonego biurowca Cuprum miał powstać nowoczesny kompleks biurowo-usługowy o nazwie Cuprum Square. Planowano wybudować dwa budynki. Pierwszy z nich o powierzchni ponad 10 tys. mkw., a drugi 20 tys. mkw. Budynki miały odpowiednio 7 i 8 kondygnacji. W jednym z nich zaprojektowano obszerną powierzchnię, która będzie docelowo pełniła funkcję konferencyjną. Pod całością zaplanowano parking podziemny. Projekt koncepcyjny opracowało biuro architektoniczne Medusagroup.

  • Zakładano czas budowy na niespełna dwa lata, a oddanie budynków do użytkowania planowano najpóźniej w połowie 2018 r.
  • Projekt Cuprum Square miał być zrealizowany w ramach funduszu KGHM IV FIZAN, zarządzanego przez KGHM TFI.

Pod względem architektonicznym projekt miał stanowić "elegancką kompozycję gmachów, wchodzących w skład zespołu biurowego, w pełni przystającą do rangi reprezentacyjnej lokalizacji w centrum Wrocławia.

Biurowiec Skanska przy pl. Jana Pawła II

Plany poprzedniego właściciela nieruchomości na pl. Jana Pawła II to już historia. Nową koncepcję zabudowy terenu po Cuprum przedstawi Skanska, która kupiła teren w 2021 r. 

W maju 2023 r. na działce przy placu Jana Pawła II, w miejscu gdzie stał słynny wrocławski biurowiec Cuprum widać pracującą ekipę. Firma Skanska, która jest właściciele terenu informuje, że to co widać ma związek z  przełożeniem sieci podziemnych.

W tym momencie Fortum prowadzi na działce prace związane z przebudową sieci ciepłowniczej, ale nie ma to związku z naszą inwestycją. Finalna decyzja o jej starcie nie została jeszcze podjęta
Artur Mamrot, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Kiedy rozpocznie się budowa nowego biurowca jeszcze nie wiadomo – W tym momencie we Wrocławiu skupiamy się na projekcie Centrum Południe – informuje Skanska.

Galeria zdjęć

O pracach Forum na pl. Jana Pawła II czytaj więcej - Głębokie wykopy w kilkumiesięcznej drodze rowerowej w centrum Wrocławia.

Dziś place Jana Pawła II i Solidarności to jeden duży węzeł komunikacyjny. Przed wojną to były dwa oddzielone zabudową place.

Reprezentacyjna brama miejska, żeliwny most Królewski, potężne kościoły, fabryki, okazałe kamienice i zielone promenady. Z tego wszystkiego do dziś ocalały pojedyncze domy. W XIX w. było to jedno z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu.

Nowoczesne biurowce na pl. Jana Pawła II. Budują Infinity

Przy pl. Jana Pawła II właśnie kończy się budowa biurowca Infinity. Realizowany przez Avestus Real Estate we współpracy z partnerem biznesowym Alchemy Properties biurowiec Infinity będzie siedmiokondygnacyjnym budynkiem biurowym klasy A, w którym znajdzie się m.in. 18 727 mkw. powierzchni biurowej, 1 561 mkw. powierzchni przeznaczonej na handel oraz trzypoziomowy podziemny garaż.

  • Biurowiec Infinity będzie posiadał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, a także certyfikat WELL Health-Safety potwierdzający wysoki standard procedur bezpieczeństwa.
  • Wśród najemców Infinity znajduje się m.in. Divante – globalny dostawca rozwiązań eCommerce, firma FutureMeds, specjalizująca się w prowadzeniu badań klinicznych nowych leków i terapii czy „UP” Klub Fitness z Misją.

Obecnie na placu budowy trwają intensywne prace instalacyjne i wykończeniowe. Zakończenie budowy Infinity zaplanowano na koniec czerwca 2023 r.

Rynek biurowy we Wrocławiu

W TOP 3 największych graczy na regionalnym rynku biurowym w Polsce, niespodzianki nie ma - Wrocław jest wśród liderów. Niezmiennie największymi rynkami biurowymi w Polsce (po Warszawie) są Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto. 

Nowe biura we Wrocławiu i biurowiec sprzedany za 100 mln euro

W 2022 r. we Wrocławiu doszło do rekordowej transakcji na rynku biurowym. Kompleks MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich sprzedano za ponad 100 mln euro. To największy oddany w 2022 roku do użytku, biurowiec we Wrocławiu. Tym samym inwestycja Echo Investment powiększyła wrocławski rynek biurowy o ponad 36 tys. mkw. powierzchni. Zobacz, kto już pracuje w MidPoint71.

Przy Powstańców Śląskich powstaje wrocławskie city i business center

MidPoint71, położony tuż obok powstającego Centrum Południe, to potężny kompleks biurowy, w którym obecnie budowany jest budynek liczący 17 pięter, które pomieszczą ponad 21 tys. mkw. powierzchni biurowej, tarasy dla najemców czy boisko do koszykówki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl