wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Międzynarodowy gigant, po 30 latach działalności, zdradził receptę na sukces. Stolica Dolnego Śląska ma co świętować

Jarek Ratajczak,
W połowie lipca 2022 r. Grupa Selena świętowała okrągłe 30. urodziny w gronie ponad 250 pracowników i gości. Selena
W połowie lipca 2022 r. Grupa Selena świętowała okrągłe 30. urodziny w gronie ponad 250 pracowników i gości.

Ich recepta na biznes, który budzi szacunek i uznanie jest krótka: – Szybkość i elastyczność działania oraz zespół fantastycznych ludzi – mówi Jacek Michalak, prezes zarządu Grupy Selena, to kluczowe czynniki, by firma odnosiła światowe sukcesy. W połowie lipca 2022 r. Grupa Selena – globalny producent i dystrybutor produktów chemii budowlanej, wywodzący się z Wrocławia, świętował okrągłe urodziny w gronie ponad 250 pracowników i gości.

Reklama

Grupa Selena z Wrocławia świętuje 30-lecie. Globalny producent i dystrybutor produktów chemii budowlanej

Krzysztof Domarecki, założyciel i główny akcjonariusz Seleny, w jubileuszowym przemówieniu z okazji 30-lecia Seleny wspominał historię firmy, wymieniając najważniejsze źródła jej sukcesu.

Na początku lat 90. większość polskich firm marzyła, by zostać lokalnym dystrybutorem jakiejś znanej zachodniej firmy. A my postanowiliśmy, że od początku będziemy budować własną markę
Krzysztof Domarecki, założyciel i główny akcjonariusz Seleny.

Pierwsza dekada od założenia Seleny w 1992 r. upłynęła jej pod znakiem szybkości. W 1,5 roku firma stworzyła w Polsce 16 lokalnych oddziałów, zajmujących się dystrybucją chemii budowlanej. Dzięki temu po 2 latach Selena miała już 35% udziału w krajowym rynku pian montażowych, uszczelniaczy i klejów. Z kolei od 1996 do 2001 r. powstały zakłady Carina, Orion i Libra, a po 10 latach firma notowała już 100 mln zł obrotów.

Selena z Wrocławia zdobywa światowe rynki

Kolejnych 10 lat to międzynarodowa ekspansja Seleny. Nie tylko „po sąsiedzku” – w Rumunii, na Węgrzech, czy w Ukrainie, ale też np. w USA. Paradoksalnie, w wejściu na zagraniczne rynki pomógł też Selenie globalny kryzys z 2008 r. W tym czasie Selena dokonała przejęć m.in. w Turcji czy w Hiszpanii, gdzie przejęła firmę Quilosa –producenta chemii budowlanej nr 1 w tym kraju. Dzięki ekspansji w drugiej dekadzie obroty Seleny wzrosły dziesięciokrotnie, do 1 mld zł.

W trzeciej dekadzie Selena skupiła się na konsolidacji w związku z międzynarodową skalą działalności. Ostatni okres to z kolei czas mierzenia się z zewnętrznymi wyzwaniami, takimi jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie.

– Sukcesy nie rodzą się same, nie powstają z niczego. Są efektem kreatywności, twórczego myślenia, ciężkiej pracy. Warty podkreślenia jest fakt, że oprócz powodzenia w świecie biznesu, Selena nie zapomniała nigdy o odpowiedzialności społecznej; o tym, że jest częścią jeszcze większego projektu, że jest firmą polską – podkreśla Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski.

Grupa Selena w 2022 roku to 32 spółki. Sukces firmy to pracownicy

Trzy dekady działalności firmy zaowocowały funkcjonowaniem dziś 32 spółek Grupy Selena w 19 krajach, na 4 kontynentach, jednak jej centrala wciąż, jak na początku, mieści się we Wrocławiu.

Jak zaznacza Krzysztof Domarecki: Wszystkie ważne dla rozwoju firmy funkcje – laboratorium, centralny zespół badawczo – rozwojowy, zarządzanie strategiczne, fuzje i przejęcia czy marketing – znajdują się w Polsce. I dodał: – Grupa Selena oferuje jedne z najlepszych miejsc pracy w kraju. Selena stawia na rozwój, zwiększa skalę działania, ale też pogłębia swoją obecność na nowych rynkach.

Obecność na czterech kontynentach już teraz wyróżnia nas na tle innych polskich firm. Nasz apetyt jednak stale rośnie. W dzisiejszym świecie na sukces składa się kilka czynników. Po pierwsze jest to szybkość, po drugie - elastyczność. I oczywiście ostatni, ale tak naprawdę najważniejszy - ludzie. Bez Was wszystkich sukces Seleny nie byłby możliwy
Jacek Michalak, prezes zarządu Grupy Selena.

Selena w nowej siedzibie we Wrocławiu. Są w Business Garden przy ul. Legnickiej

Obchody 30. rocznicy założenia Seleny połączone zostały z uroczystym otwarciem nowej siedziby centrali Grupy. Selena przeniosła się do budynku w kompleksie Business Garden przy ul. Legnickiej we Wrocławiu. Biura Seleny zajmują powierzchnię około 4300 mkw. na trzech kondygnacjach.

Budynek posiada certyfikat LEED Platinum – najwyższy z certyfikatów dla tzw. „zielonych budynków”. Wybór nowej siedziby nie jest przypadkowy – Grupa Selena od lat stawia na rozwój i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa, które będą mieć pozytywny wpływ na środowisko. Kompleks oferuje też strefy relaksu, w których pracownicy mogą odpoczywać i uprawiać sport na świeżym powietrzu, oraz rozbudowaną infrastrukturę dla rowerzystów.

Naszą siedzibą na kolejne dekady będzie budynek położony w sercu Wrocławia, postawiony w nowej niskoemisyjnej technologii i zaprojektowany tak, aby wzmacniać pracę zespołową. Bardzo nam zależało na stworzeniu przyjaznego, komfortowego miejsca, które ułatwi nawiązywanie relacji między pracownikami i zapewni twórczą atmosferę, wspierając rozwój całej Grupy Selena
Andrzej Zygadło, członek zarządu ds. personalnych, Selena.

W uroczystości jubileuszu 30-lecia Seleny oraz otwarcia nowego biura uczestniczyło ponad 250 osób. Liczna grupa pracowników oraz przedstawiciele zarządu spółki świętowali ten dzień wspólnie z przedstawicielami m.in. administracji rządowej na Dolnym Śląsku, Zachodniej Izby Gospodarczej, Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, a także z reprezentantami firm zaangażowanych w przygotowanie nowej siedziby Seleny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl