wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. W tym roku trudniej o pracę na wakacje
Pixabay

Pandemia przysporzyła wiele kłopotów nie tylko przedsiębiorcom, ale spowodowała też dużo zmian na rynku pracy. Już teraz wiadomo, że Ci, którzy będą chcieli znaleźć sobie zajęcie na czas wakacji, mogą mieć nie mały problem.

Miesiące letnie to czas, gdy zarówno młodzież, jak i osoby, którym zależy na zarobieniu dodatkowych pieniędzy, poszukują ofert pracy tymczasowej.

Praca w wakacje to szansa dla takich ludzi, jak ja, którzy się jeszcze uczą, na zarobienie własnych pieniędzy. Po raz pierwszy pracowałam w piekarni, gdy jeszcze byłam w liceum. Pozwoliło mi to nie tylko zgromadzić odpowiednią kwotę na wakacyjny wyjazd, ale przede wszystkim zdobyć tak istotne doświadczenie zawodowe. Bardzo mi się ono przydało, gdy szukałam już stałej pracy.

Wiktoria Łońska, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Pandemia dużo zmieniła

W minionych latach było w czym wybierać. Pracowników poszukiwały kawiarnie, restauracje, hotele, gospodarstwa ogrodnicze oraz firmy budowlane. Było również wiele propozycji pracy na zastępstwo, ze względu na sezon urlopowy. Niestety obecnie z powodu pandemii dużo się zmieniło.

Lokale gastronomiczne dopiero odmrażają swoją działalność. Spodziewamy się, że jeśli nie zostaną ponownie wprowadzone jakieś obostrzenia w tej dziedzinie, to wkrótce pojawi się tu dość duże zapotrzebowanie na pracowników. Wiele osób, które tu pracowały przed pandemią, musiało zmienić branżę, więc restauratorzy z pewnością będą potrzebowali rąk do pracy.

Maciej Sałdacz, zastępca dyrektora ds. marketingu w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu

Podobnie sytuacja wygląda w turystyce. Natomiast z uwagi na sytuację epidemiczną, całkowicie zostały zamrożone oferty pracy wakacyjnej za granicą, których w minionych latach było dość dużo. Powiatowy Urząd Pracy nie ma również wiele do zaoferowania tym, którzy chcieliby pracować w ogrodnictwie czy budownictwie. Jak twierdzi Maciej Sałdacz, od kilku lat przedsiębiorcy zatrudniają tu przede wszystkim pracowników z Ukrainy lub Białorusi. 

Nie ma zbyt wielu ofert

Również w internecie nie ma co liczyć na wysyp ciekawych propozycji. Na popularnym portalu z ofertami zatrudnienia Pracuj.pl, obecnie jest jedynie kilkanaście ofert pracy na wakacje, z czego tylko jedna z Wrocławia i trzy za granicą.

Jeśli ktoś już teraz rozgląda się za zajęciem na wakacje może natomiast skorzystać z ofert agencji pracy tymczasowej. Jak twierdzą przedstawiciele Work Service, obecnie pracę sezonową można znaleźć przy zbiorach warzyw i owoców np. szparagów i truskawek. Są także oferty w branży budowlanej. Tu poszukiwani są cieśle, zbrojarze czy pracownicy ogólnobudowlani. Proponowane są stawki minimalnej krajowej na umowę zlecenie (18,30 zł brutto). Dla prac sezonowych w rolnictwie i ogrodnictwie powszechne są natomiast stawki akordowe. Można tu zarobić około 100 zł za dzień pracy.

Zapotrzebowanie na pracowników w rolnictwie czy branży budowlanej jest zbliżone do zapotrzebowania w latach ubiegłych. Tutaj zagrożenia związane z pandemią są minimalne, gdyż praca jest wykonywana na zewnątrz. Natomiast zamrożone są, podobnie jak w ub. roku branże: hotelarska, turystyczna, gastronomiczna i eventowa. Niepewność wpływa na wstrzymanie rekrutacji, jednak sytuacja będzie się zmieniała wraz ze zmniejszaniem liczby zarażeń i stopniowym znoszeniem obostrzeń. Można się więc spodziewać ofert dla barmanów, kelnerów, hostess, osób obsługujących imprezy, dla kasjerów, pracowników ochrony.

Agnieszka Żak, Dyrektor Regionu, Work Service

Przeszkadza niepewna sytuacja gospodarcza

Choć gospodarka jest powoli odmrażana, to przedsiębiorcy, którzy zwykle chętnie korzystali z pracowników wakacyjnych, są jeszcze bardzo ostrożni.

Na rynku pracy nie widać na razie zbyt wielu wakacyjnych ofert zatrudnienia. W dobie pandemii COVID-19 i naprzemiennego zaostrzania oraz luzowania restrykcji sanitarnych trudno ocenić, jaka będzie pełna skala zapotrzebowania na pracowników podczas zbliżających się wakacji. Ponowne otwarcie gospodarki z pewnością ożywi rynek, jednak w związku z wprowadzeniem zdalnego nauczania na uczelniach wyższych spora część studentów została w rodzinnych miejscowościach, w związku z czym kandydatów zainteresowanych pracami dorywczymi na rynku wrocławskim może być mniej niż w latach ubiegłych.

Łukasz Mielniczek, ekspert rynku pracy z Manpower

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl