wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Twórcy rewolucyjnej kapsułki medycznej najlepsi! Zobaczcie relację z Evolutions 2023: Meetup & Showcase

Tegoroczna edycja konferencji Startup Wroclaw: Ewolucje miała wyjątkowo pojemną i atrakcyjną dla ponad 250 odbiorców formę – Evolutions 2023: Meetup & Showcase. Odbyły się spotkania, dyskusje panelowe w Kinie Nowe Horyzonty oraz warsztaty, które dla ponad 100 uczestników poprowadziło, w dwóch wrocławskich lokalizacjach, 18 specjalistów. Imprezę zakończył konkurs dla startupów. Wygrał wrocławski wyjątkowy projekt BioCam.

Reklama

Startup Wroclaw: Ewolucje w tym, roku miały zdecydowanie bogatszą formułę. Oprócz spotkań, rozmów i dyskusji do programu tegorocznej imprezy dodane zostały warsztaty dla studentów, startup wannabe, founderów i pracowników spółek technologicznych. Dostępne były dwie opcje – dla początkujących i zaawansowanych w osobnych lokalizacjach – w InQube oraz w Coventry University Wroclaw. I konkurs dla startupów. 

Jesteśmy dumni z naszej startupowej społeczności - rośnie i rozwija się pomimo trudnych czasów. Wraz z partnerami przygotowaliśmy znacznie szerszą formułę wydarzenia i oprócz warsztatów, które zgromadziły ponad 100 uczestników, zorganizowaliśmy konferencję i atrakcyjny konkurs dla startupów. Jednym słowem, wyjątkowe wydarzenie dla wyjątkowego ekosystemu.
Magdalena Okulowska, prezes ARAW, organizatora konferencji

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podkreśla, że po raz kolejny Wrocław, który symbolizuje kreatywność, otwartość, przedsiębiorczość, wszystkie dobre cechy rozwijającego się europejskiego miasta, pokazuje, że startupy czują się tu dobrze, że miasto tworzy system, który zachęca inwestorów, ale też inicjatorów nowych przedsiębiorstw i inicjatyw.

Nasz tytuł startupowej stolicy Polski ma swoje uzasadnienie. Mamy kilkuset uczestników Evolutions: Meetup & Showcase, dobre projekty, zainteresowanie inwestorów i międzynarodową społeczność. Chciałbym, aby pojawiły się tu takie pomysły, o których za chwilę będziemy czytali w międzynarodowej agendzie, a zwycięzcy konkursu życzę, aby pojechał do Pragi, zgarnął pół miliona euro, a następnie w San Francisco wygrał milion dolarów na swój projekt.
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Evolutions: Meetup & Showcase – szkolenia, które inspirują

W tym roku imprezę panelową połączono z warsztatami, które odbywały się w dwóch wrocławskich lokalizacjach – na Coventry University Wroclaw i w Inkubatorze Przedsiębiorczości inQube.

Frekwencja dopisała – ponad 100 osób skorzystało z zajęć ze specjalistami w dwóch ścieżkach tematycznych – dla początkujących i zaawansowanych startupowców. Zdaniem uczestników warsztaty były pełne inspiracji i solidnej dawki wiedzy. 

Jesteśmy na etapie, kiedy dopiero zaczęliśmy pozyskiwać pierwszych klientów, więc tematem na czasie jest to, jak docierać do klienta, ale i to, jak np. oszacować nasz produkt, by cena była i adekwatna do wartości, i atrakcyjna dla klienta. Warsztaty nas zainspirowały, zaczęliśmy zastanawiać, się, czy zmiana ceny miałaby przełożenie na wyniki sprzedażowe.
Jakub Karkocha, współtwórca LightApply, uczestnik warsztatów

Warsztatom przyświecał też szczytny cel. Środki zebrane ze sprzedaży biletów zostaną przekazane na rzecz Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej TuRazem na edukację dzieci i seniorów w zakresie nowych technologii.

Bardzo cieszymy się, że to właśnie nasze stowarzyszenie zostało wybrane przez organizatorów. Dziękujemy za takie wyróżnienie! Przekazane środki wykorzystamy na dalsze aktywne działania na rzecz lokalnych społeczności, w tym edukację dzieci i seniorów w zakresie nowych technologii. W tym roku czekają nas spore wyzwania i zmiany, więc każda z takich inicjatyw dodaje nam skrzydeł i wsparcia.
Edyta Grabowska, prezeska Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej TuRazem

Evolutions: Meetup & Showcase – konferencja w Kinie Nowe Horyzonty

Podczas wieczornej konferencji wystąpili znani startuperzy z całej Polski. Tomasz Karwatka z Catch The Tornado w stylistyce serialu „Breaking Bad” dzielił się wiedzą m.in. na temat tego, jak zaczynał biznes i nawiązywał pierwsze kontakty z ludźmi (sprzedając wspólnie z bratem  pomidory), a pięcioro startupowców – Patryk Ogórek (Aurero), Przemek Głośny (Useme), Mat Łagowski (Inksearch.co), Róża Szafranek (HR Hints) i Kamil Walkowiak (cux.io) tłumaczyli, jak rozwiązywać rozmaite kwestie związane z prowadzeniem firmy, kontaktami z klientami, ale też utrzymaniem wewnętrznej równowagi sił w startupach.

Tomasz Cholast ze zrzutka.pl opowiedział o sukcesie swojej platformy, która w tym roku kończy 10 lat i świętuje zebranych miliard złotych.

Showcase Contest

Na tę część spotkania czekali wszyscy. W konkursie Showcase Contest mogliśmy zobaczyć 10 startupów i ich innowacje. Każdy z reprezentantów startupu miał 3 minuty na przedstawienie swojego pomysłu i przez minutę odpowiadał na specjalistyczne pytania członków jury.

Tematy wiodące projektów były rozmaite, choć zdecydowanie dominowała tematyka ekologiczna (Green Sequest, Heilo, Vermico), a także prozdrowotna (Heilo, BioCam), czy stwarzająca szansę na polepszenie warunków pracy – w biznesie (LightApply), czy życiu codziennym (QPER, Unitem Mower). 

Startupy, jakie zaprezentowały pomysły w konkursie

 • Green Sequest - Adrian Podgórny
 • ADSHARES - Jacek Studziński
 • Heilo - Małgorzata Walichiewicz
 • BioCam - Maria Kivachuk
 • Esently - Paweł Gorecki
 • LightApply - Jakub Karkocha
 • QPER - Roman Robotecki
 • Vermico - Wiktoria Kozłowska
 • Dali Games - Grzegorz Kowal
 • Unitem Mower - Maciej Nikodem

Nagrody w konkursie Showcase Contest

Dla trzech pierwszych miejsc czekały nagrody pieniężne, w sumie 28 tysięcy złotych, granty w OVHcloud o wartości 230 tysięcy euro i przepustka do europejskich finałów „European Finals of Disraptors Summit 2023” w Pradze. Konkurs organizowany w stolicy Czech wyłoni zwycięzcę, na którego czeka 500 tys. dolarów oraz możliwość reprezentacji CEE w finale w San Francisco. To jednak nie wszystko. Startupy rywalizowały również o nagrody specjalne od partnerów wydarzenia: Spyrosoft i Unravel.

Laureatem 1. miejsca został wrocławski startup BioCam.

Ich produkt to kapsułka endoskopowa. 

Pieniądze z nagrody przydadzą się nam w pracach badawczo-rozwojowych. W tym momencie jesteśmy na etapie eksperymentu medycznego, zespół cały czas ulepsza i minimalizuje kapsułkę. Kończymy też projektowanie platformy telemedycznej, z której będą korzystali lekarze. Wierzę, że ta nagroda pomoże nam w popularyzacji całej endoskopii kapsułkowej, bo naszym głównym celem jest, aby stała się złotym standardem badań przewodu pokarmowego i przełożyło się to na nasze zdrowie.
Maria Kivachuk, specjalistka ds. marketingu w startupie BioCam

Laureatem 2. miejsca został wrocławski startup Unitem Mower.

Unitem Machines od ponad 10-lat zajmuje się projektowaniem, budową i programowaniem zaawansowanych maszyn produkcyjnych. Unitem Mower to ich modularny system autonomiczny, który może być dostosowany do większości przemysłowych urządzeń koszących.

Laureatem 3. miejsca został startup Green Sequest z Sobótki.

Oczyszcza atmosferę z dwutlenku węgla wykorzystując potencjał drzemiący w przyrodzie, czyli właściwości serpentynitu, skały niezwykle bogatej w tlenki magnezu i wapnia, na których opiera się zjawisko oczyszczania powietrza z CO2. 

Laureatem nagrody specjalnej od Spyrosoft został wrocławski startup LightApply.

LightApply to system do zarządzania agencją pracy tymczasowej. To wygodne narzędzie już zmieniło codzienną pracę setek ludzi, a twórcy ciągle je ulepszają i znajdują nowych klientów.

Nagroda od Spyrosoft to wsparcie Software Developera o wartości około 220 000 zł.

Laureatem nagrody specjalnej od Unravel został wrocławski startup BioCam, także laureat I miejsca w konkursie.

Unravel przekazuje spółce wsparcie Researchera/UX Designera i UI Designera. Przybliżona wartość nagrody wynosi 55 000 zł.

Organizatorami Evolutions: Meetup & Showcase byli Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Startup Wrocław oraz OVHcloud Startup Program.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl