wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. 3M SuperHub we Wrocławiu liderem przemysłu przyszłości. The Best of Industry 4.0. Zobacz, co robią
Na zdjęciu lotniczym hale zakładu 3M we Wrocławiu 3M Wrocław
Na zdjęciu lotniczym hale zakładu 3M we Wrocławiu

Podczas konferencji „Nowy Przemysł 4.0” firma 3M zdobyła tytuł „The Best of Industry 4.0” w kategorii „Zakład produkcyjny” za realizację w praktyce idei „fabryki przyszłości”. W konkursie zorganizowanym przez portal gospodarczy WNP.PL doceniono zastosowanie technologii Przemysłu 4.0, wykorzystujących uczenie maszynowe oraz sztuczną inteligencję, w rozwiązaniach dla utrzymania ruchu, logistyki, a także w szkoleniach w zakładach 3M SuperHub we Wrocławiu.

Reklama

Zakład 3M SuperHub we Wrocławiu to największe centrum produkcyjne 3M w Europie oraz jedna z najdynamiczniej rozwijających się fabryk 3M na świecie. Zatrudnia ponad 3 tys. pracowników i produkuje ponad 12 tys. produktów w ramach czterech grup biznesowych: bezpieczeństwo i przemysł, transport i elektronika, ochrona zdrowia oraz rozwiązania konsumenckie. Ponad 90 proc. wrocławskiej produkcji trafia na eksport. 3M we Wrocławiu ma najnowocześniejsze biuro w Europie. W czerwcu 2022 r. Otwarto 3M GSC Poland

3M Wrocław: przemysł przyszłości

3M nieustannie doskonali procesy produkcyjne, aktywnie uczestnicząc w zielonej transformacji. W ramach rozwoju 3M SuperHub firma wprowadza wiele innowacyjnych rozwiązań w obszarze szeroko rozumianej automatyzacji i cyfryzacji, które wykorzystują big data oraz sztuczną inteligencję (Industry 4.0) do optymalizacji procesów pod kątem zmniejszania zużycia energii i wody, redukcji ilości odpadów oraz śladu węglowego zarówno w zakładach 3M, jak i w łańcuchach dostaw we współpracy z klientami.

Bardzo cieszymy się z przyznanego wyróżnienia, które jest potwierdzeniem naszych starań, by fabryka 3M we Wrocławiu stała się światowym benchmarkiem w zakresie skuteczności, efektywności i zielonej transformacji
Dominika Kawala, dyrektorka zakładów 3M SuperHub we Wrocławiu.

Dyrektorka zakładów 3M SuperHub we Wrocławiu dodaje: –  W ostatnich latach zainwestowaliśmy w technologie Przemysłu 4.0, które dziś dotyczą praktycznie każdego obszaru naszej działalności. Wprowadziliśmy m.in. rozwiązania systemów wizyjnych opartych na koncepcji uczenia maszynowego, dzięki któremu automatycznie rozpoznawane są i eliminowane uszkodzenia produktów.

Zastosowaliśmy również sztuczną inteligencję do rozpoznawania uszkodzeń kluczowych komponentów maszyn, zanim one nastąpią. Dzięki takim działaniom chcemy dawać przykład innym, że rozwiązania z obszaru Przemysłu 4.0 nie tylko optymalizują produkcję pod kątem szybkości czy kosztów, ale mają też wpływ na procesy produkcyjne, zmniejszając zużycie surowców, ilości odpadów i w efekcie przyczyniając się do ograniczenia śladu węglowego - wylicza Dominika Kawala.

3M stawia na Wrocław. Firma 3M poprzez Fundację Global Giving przekazała Miastu Wrocław 150 tys. dolarów na naukę języka polskiego dla obywateli Ukrainy.

Pracownicy przyszłości w 3M Wrocław

Przemysł 4.0 niesie także wiele wyzwań. Konieczność modyfikacji kultury organizacyjnej, zwiększenia bezpieczeństwa pracy, czy też efektywnego wsparcia pracowników w obszarze szkoleń i zdobywania nowych umiejętności są dziś dla firmy priorytetem. Chcąc rozwijać technologie przyszłości, 3M stawia na pracowników z umiejętnościami technicznymi, którzy dodatkowo są wyposażeni w kompetencje cyfrowe. 

- Podejmujemy realne działania na rzecz kształcenia zawodowego. Wraz z UM Wrocław i ARAW promujemy edukację techniczną i zawodową na Dolnym Śląsku - „Partnerstwo dla Rozwoju Przyszłości”. Z kolei w ramach programu 3M Manufacturing and Academic Partnership (MAP) przeznaczyliśmy 0,5 mln zł dla Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu na sprzęt dydaktyczny, który ma wspierać szkolenie potencjalnych pracowników fabryk przyszłości, wykorzystując elementy Przemysłu 4.0.

Natomiast w zakładach 3M SuperHub we Wrocławiu oferujemy praktyki zawodowe, umożliwiając młodym ludziom wykorzystanie zdobytej wiedzy technicznej w praktyce - podkreśla Dominika Kawala.

Konkurs „The Best of Industry 4.0”

Konkurs „The Best of Industry 4.0” został zorganizowany po raz pierwszy z inicjatywy portalu gospodarczego WNP.PL w odpowiedzi na silną potrzebę wskazywania najlepszych praktyk, dzielenia się unikatowym doświadczeniem, na gotowość współpracy na bazie wspólnego zasobu wiedzy o szybko zmieniającej się gospodarce, najnowszych technologiach i ich biznesowym wykorzystaniu.

W skład jury konkursu wchodzili eksperci z dziedziny Przemysłu 4.0, przedstawiciele nauki, instytucji wspierających rozwój technologii w przemyśle oraz portalu gospodarczego WNP.PL. Laureaci konkursu zostali ogłoszeni 4 października 2022 r. podczas gali organizowanej w trakcie konferencji Nowy Przemysł 4.0. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

3M globalna firma technologiczno-produkcyjna

3M Poland jest oddziałem globalnej firmy technologiczno-produkcyjnej, która wykorzystując naukę i działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, tworzy innowacyjne rozwiązania poprawiające jakość życia ludzi.  Przedsiębiorstwo działa na polskim rynku od ponad 30 lat.

Obecnie posiada 4 ośrodki produkcyjne w Polsce: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k. Grodziska Mazowieckiego oraz w Rabce. 3M zatrudnia w Polsce ponad 4,2 tys. pracowników i oferuje w ramach 4 grup biznesowych: Bezpieczeństwo i przemysł, Transport i elektronika, Ochrona zdrowia oraz Produkty konsumenckie 60 tys. produktów, z czego około 12 tys. wytwarzanych jest w Polsce. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k. Warszawy.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl