Od 8 maja duże zmiany przy moście Milenijnym [WIDEO]

W sobotę, 8 maja, rozpoczyna się przebudowa skrzyżowania ulic Milenijnej i Popowickiej, gdzie w przyszłym roku pojedzie tramwaj przez Popowice. Duże zmiany czekają zwłaszcza kierowców. Sprawdź, którędy poprowadzą objazdy.

  • Zmiany dla kierowców oraz pasażerów komunikacji miejskiej dot. skrzyżowania ul. Milenijnej i Popowickiej, fot. www.wroclaw.pl

    Zmiany dla kierowców oraz pasażerów komunikacji miejskiej dot. skrzyżowania ul. Milenijnej i Popowickiej, fot. www.wroclaw.pl


– Najważniejszym zadaniem jest zbudowanie rozjazdów tramwajowych, które pozwolą na połączenie ul. Popowickiej z ul. Milenijną. Tam docelowo pojedzie tramwaj w kierunku Kozanowa i Maślic – wyjaśnia Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji. 

Od świtu praca wre na skrzyżowaniu ul. Milenijnej i Popowickiej�� Frezujemy nawierzchnię bitumiczną, potem ruszą kolejne prace rozbiórkowe. Kierowcom przypominamy o objazdach.

Opublikowany przez Inwestycje we Wrocławiu Piątek, 7 maja 2021

Przypomnijmy, że nowa trasa tramwajowa przez Popowice połączy torowisko przy mostach Mieszczańskich z tym na ul. Milenijnej. Pobiegnie przez ulice: Dmowskiego, Długą, Starogroblową i Popowicką. Nowe torowisko będzie mieć blisko 4 km. Inwestycja obejmuje również stworzenie pełnej infrastruktury, prawie 5,5 km przebudowanych dróg i 21 nowych przystanków. To jedna z największych inwestycji komunikacyjnych Wrocławia. Jest dofinansowana z Unii Europejskiej, a jej koszt to ponad 222 mln zł.

Czytaj więcej: Tramwaj przez Popowice

Pierwszy etap inwestycji już ukończono. W jego ramach przebudowano skrzyżowanie ulic Długiej i Poznańskiej, wiadukt kolejowy oraz położono w sumie ponad 1,1 km pojedynczego toru tramwajowego. Odnowiono też prawie 850 m jezdni ul. Długiej  od wysokości ul. Młodych Techników do terenów Politechniki Wrocławskiej.

Prace potrwają pół roku

Drugi etap zakłada powstanie torowiska od ul. Jagiełły do Młodych Techników oraz od ul. Starogroblowej do ul. Milenijnej, gdzie już za moment prace ruszą pełną parą.

– Wybudujemy także kanalizację deszczową z rurą o średnicy 1200 mm. Odwodnienie tego terenu jest niezbędne do puszczenia ruchu tramwajowego. Przebudujemy instalację kablową, co będzie niezbędne przy nowym skrzyżowaniu. Pojawią się nowe przejścia dla pieszych i drogi rowerowe. Prace z pewnością potrwają sześć miesięcy – zakłada Krzysztof Świercz.

Drugi etap w liczbach

Z kolei wzdłuż samej ul. Popowickiej trwa przebudowa instalacji podziemnej oraz betonowanie lub przygotowanie kruszywa pod zielone torowisko, które pojawi się na kilku odcinkach.

– W ciągu kilku miesięcy rozpoczniemy kładzenie pierwszych torów. Mamy do przebudowy 10 skrzyżowań. Pierwsze rozpoczęło się w kwietniu na skrzyżowaniu ulic Jagiełły i Dmowskiego – podkreśla Krzysztof Świercz.

Od 8 maja objazdy

Jak będą wyglądały objazdy, ilustruje mapa. Przebudowa skrzyżowania oznacza wprowadzenie objazdów. Zmiany w organizacji ruchu są planowane na 6 miesięcy. Największe będą dotyczyć kierowców jadących z Kozanowa i udających się w kierunku tego osiedla.

Od strony ul. Pilczyckiej na skrzyżowaniu z Milenijną obowiązuje nakaz jazdy w prawo. Od strony ul. Milenijnej (most) będzie możliwość jazdy tylko na wprost i w prawo. Od strony ul. Milenijnej – z kierunku Na Ostatnim Groszu możliwość jazdy tylko na wprost.

Od strony ul. Popowickiej będzie możliwość jazdy we wszystkich kierunkach. Na odcinku od ul. Wejherowskiej do Milenijnej ul. Popowicka będzie jednokierunkowa.

Do centrum

Od 8 maja kierowcy z ul. Lotniczej nie pojadą w lewo w stronę Kozanowa i mostu Milenijnego. Objazd zostanie wytyczony przez ul. Wejherowską.

Na skrzyżowaniu ulic Popowickiej i Wejherowskiej będzie zwężenie, z eksploatacji zostanie wyłączona m.in. zatoczka dla autobusów, która zostanie przeniesiona w inne miejsce.

Z centrum

Z ul. Popowickiej nie będzie skrętu w prawo w jezdnię północną mostu Milenijnego. Kierowcy będą korzystać z części jezdni południowej, prowadzącej z mostu do centrum. Dlatego nie będzie lewoskrętu przy zjeździe z mostu Milenijnego w ul. Popowicką – należy pojechać prosto przez ul. Milenijną, następnie skręcić w lewo w ul. Legnicką i na ul. Wejherowską.

– Ruch samochodowy zostanie przerzucony z części północnej jezdni mostu Milenijnego na południowy. Po północnej stronie będzie budowany kanał – wyjaśnia Świercz.

Czytaj także: Od 8 maja zmiany dla kierowców na skrzyżowaniu ul. Popowickiej i Milenijnej

Zmiana lokalizacji przystanków

Przebudowa skrzyżowania wiąże się również ze zmianami w komunikacji autobusów 15 linii: C, 101, 102, 103, 104, 119, 122, 126, 127, 128, 129, 140, 143, 319 oraz 245. Większość zmian dotyczy zmiany lokalizacji przystanków.

Tramwaje w kierunku Kozanowa i centrum miasta przez ul. Milenijną na tym etapie inwestycji pojadą bez zmian.

Czytaj także: 8 maja 2021 – przebudowa skrzyżowania ul. Popowickiej i Milenijnej

Linia 101, 102 i 140

Autobusy linii 101, jadące z Leśnicy do przystanku „Kwiska”, pojadą od ul. Pilczyckiej przez ul. Milenijną i ul. Legnicką do przystanku, który zlokalizowany jest przy ul. Wejherowskiej.

Autobusy linii 101 i 102, jadące w kierunku Maślic i Stabłowic, odjadą z przystanku „Kwiska”, który zlokalizowany jest przy ul. Wejherowskiej, i dalej przez ul. Wejherowską i ul. Popowicką wrócą na swoją stałą trasę przejazdu.

Autobusy linii 140, jadące z pętli przy ul. Ślazowej do przystanku „Kwiska”, pojadą objazdem przez ul. Milenijną i ul. Legnicką z pominięciem przystanku „Wejherowska”. W kierunku przeciwnym linia 140 odjedzie bez zmian z przystanku „Kwiska”, zlokalizowanego przy ul. Legnickiej.

Linia 119, 129, 143 i 319

Autobusy linii 119, 129, 143 i 319 jadące od strony mostu Milenijnego w kierunku ul. Na Ostatnim Groszu pojadą objazdem od mostu Milenijnego przez ul. Milenijną i ul. Legnicką do przystanku „Kwiska” przy zajezdni, z pominięciem przystanku „Wejherowska”.

W kierunku przeciwnym, czyli w stronę Sołtysowic, Poświętnego, Lipy Piotrowskiej i ul. Kamieńskiego, autobusy odjadą z przystanku „Kwiska”, znajdującego się przy ul. Wejherowskiej.

Linia 122 i 128

Autobusy linii 122 i 128, jadące od strony ul. Długiej w kierunku ul. Na Ostatnim Groszu, pojadą objazdem od ul. Popowickiej przez ul. Rysią do ul. Legnickiej, z pominięciem przystanku „Wejherowska”. Na trasie objazdu, na ul. Rysiej za skrzyżowaniem z ul. Popowicką, zostanie zlokalizowany tymczasowy przystanek „Rysia”.

W kierunku przeciwnym, czyli w kierunku Dworca Autobusowego i Zakrzowa, autobusy będą odjeżdżały z przystanku „Kwiska”, umiejscowionego przy ul. Wejherowskiej.

Linia 126

Autobusy linii 126, jadące od strony osiedla Kuźniki w kierunku Kozanowa, będą kursowały objazdem od ul. Lotniczej przez ul. Legnicką, Wejherowską do ul. Popowickiej.

Na trasie objazdu autobusy zatrzymają się na przystanku „Kwiska” przy ul. Wejherowskiej. W przeciwną stronę trasa pozostaje bez zmian.

Linia C, 103, 104, 127 i 245

Autobusy linii C, 103, 104, 127 i 245, jadące od strony Kozanowa w kierunku ul. Popowickiej i ul. Starogroblowej, będą kursowały objazdem od ul. Pilczyckiej przez ulice: Milenijną, Legnicką i Wejherowską do ul. Popowickiej. Na trasie objazdu autobusy zatrzymają się na przystanku „Kwiska” przy ul. Wejherowskiej. W kierunku przeciwnym autobusy pojadą bez zmian.Zgłoś uwagę