wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Prof. Urszula Glensk nominowana do Nagrody Nike za biografię rodziny Hirszfeldów
Kliknij, aby powiększyć
Profesor Urszula Glensk z Zakładu Form Literackich i Dziennikarskich, Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr materiały organizatorów
Profesor Urszula Glensk z Zakładu Form Literackich i Dziennikarskich, Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr

Profesor Urszula Glensk, wrocławska literaturoznawczyni, została nominowana do Nagrody Nike za książkę „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew” poświęconą małżeństwu Hirszeldów, Ludwikowi, wybitnemu immunologowi i jego żonie Hannie, która tworzyła wrocławską szkołę pediatryczną. Werdykt jury Nike 2019 poznamy 6 października.

Reklama

Wrocławska literaturoznawczyni jest na co dzień pracownikiem naukowym w Zakładzie Form Literackich i Dziennikarskich w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Biografia profesor Urszuli Glensk jest jedną z dwudziestu nominowanych przez jurorów książek. W tym roku wśród dostrzeżonych autorów są m.in. Dorota Masłowska, Marta Podgórnik, Mariusz Szczygieł, Joanna Tokarska-Bakir i Szczepan Twardoch. Spośród grona 20 autorów i ich książek na początku września wyłonionych zostanie 7 finalistów, zaś ostateczny werdykt ogłoszony zostanie w niedzielę 6 października. 

Nagroda Literacka Nike co roku

Przyznawana jest co roku za najlepszą książkę roku minionego. Celem nagrody jest promocja polskiej literatury, a nominować można książki wszystkich gatunków literackich.

Tom „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”

ukazał się w grudniu ubiegłego roku nakładem krakowskiego Universitasu. Olga Tokarczuk napisała o książce, że to fascynująca i niezwykle treściwa biografia genialnego polskiego immunologa, którego życie i praca naukowa ściśle splatały się z historią Polski pierwszej połowy XX wieku, dodając: „Dowiedziałam się z tej książki więcej niż z niejednego podręcznika do historii”.

Profesor Urszula Glensk przybliża życie naukowe, ale i osobiste Ludwika i Hanny Hirszfeldów, niezwykłego małżeństwa, które do Wrocławia przyjechało tuż po wojnie, w 1946 roku. Tu Ludwik Hirszfeld utworzył Wydział Lekarski na powstającej polskiej uczelni, był także tegoż wydziału pierwszym dziekanem oraz kierownikiem Katedry Mikrobiologii i Immunologii. Jego pomysłem był wreszcie założony w 1952 roku Zakład Mikrobiologii Lekarskiej (obecnie Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej), który nosi dziś jego imię.

Wśród największych przedwojennych zasług Ludwika Hirszfelda było odkrycie (wspólnie z Emilem von Dungernem) prawa dziedziczenia grup krwi, które oznaczył jako A, B i 0. Tą terminologię przyjął pod koniec lat 20. XX wieku cały świat.

Z kolei Hanna Hirszfeld była znakomitym pediatrą, profesorem Akademii Medycznej, a także twórczynią wrocławskiej szkoły pediatrycznej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl