Profesor Grzegorz Kurzyński wybrany rektorem Akademii Muzycznej

Przez ostatnie dwie kadencję funkcję rektora wrocławskiej uczelni muzycznej piastował kompozytor, profesor Krystian Kiełb. Obecnym rektorem został wybrany pianista, profesor Grzegorz Kurzyński, który obowiązki rektora pełnił także w latach 2002-2008. Obecnie jego kadencja będzie trwała do 2020 roku.

  • grzegorz kurzyński

    Profesor Grzegorz Kurzyński, nowy rektor Akademii Muzycznej/fot. Wiktor Rzeżuchowski


Nowego rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego wybrano w poniedziałek 29 lutego w głosowaniu Uczelnianego Kolegium Elektorów. Obok profesora Grzegorza Kurzyńskiego, kierownika katedry fortepianu kandydatką na stanowisko rektora była także prof. dr hab. Urszula Marciniec-Mazur, dziekan wydziału instrumentalnego.

Profesor Grzegorz Kurzyński/fot. Archiwum AM

Kadencja nowego rektora rozpocznie się w tym roku i potrwa do 2020. Profesor Grzegorz Kurzyński jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej (w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza), ale miał okazję dodatkowe szlify zdobywać także m.in. w słynnej nowojorskiej Juillard School. Z alma mater obowiązki wiążą go od blisko 45 lat, a od 14 jest szefem katedry fortepianu. Profesor Grzegorz Kurzyński był też rektorem AM im. Karola Lipińskiego w latach 2002-2008. Zajmuje się nie tylko kształceniem, sam daje także koncerty, nagrał płytę z koncertem fortepianowym d-moll Johannesa Brahmsa z okazji 125-lecia nadania temu wielkiemu kompozytorowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zgłoś uwagę