wroclaw.pl strona główna Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
 1. wroclaw.pl
 2. Prezydent Wrocławia
 3. O tym się mówi
 4. Remont mostów Pomorskich
Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
postęp: 100%
Remont mostów Pomorskich

Wrocławskie mosty Pomorskie zostaną przebudowane i wyremontowane, zniknie z nich także szpecąca rura ciepłownicza, a zabytkowe baszty zyskają nowy wygląd. Prace ruszyły 7 marca 2020 r.

Timeline

 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
  listopad 2019
 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
  marzec 2020
 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
  I kwartał 2023

 • 26.01.2023

  Przyjdź i zatańcz na wyremontowanych mostach Pomorskich! Dzień otwarty już w tę sobotę.

  W sobotę, 28 stycznia, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie w naszym mieście − dzień otwarty mostów Pomorskich! Na gości czeka wiele atrakcji, wśród nich przejażdżka zabytkowym tramwajem, prezentacja samochodów, a nawet potańcówka! Wspólnie będziemy się bawić do muzyki z lat 20. i 30., ale nie zabraknie też współczesnych przebojów. Wstęp wolny.

  Program wydarzenia

 • 25.01.2023

  Trzy lata prac i wreszcie wielki finał - mosty Pomorskie odzyskały dawną urodę. Rura ciepłownicza znikła, wróciły za to latarnie, a na jednej ze strażnic znów pojawił się napis: Werderbrücke czyli most Kępowy. Most Pomorski Południowy (ten starszy, kamienny) ma paryski wdzięk i przyciąga wzrok wyrafinowanymi detalami, a północny odcinek przeprawy jest pomnikiem myśli technicznej – stalowa konstrukcja, połączony z północną Elektrownią Wodną.

  W związku z planowanym zakończeniem prac związanych z remontem Mostów Pomorskich, od 30 stycznia 2023 roku (poniedziałek) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach autobusowych K, 142 i kursach nocnych linii 257.

  Autobusy ww. linii, od ulicy Dubois będą kursowały w obu kierunkach przez ulicę Pomorską, Mosty Pomorskie do ulicy Nowy Świat. Pomiędzy mostem północnym i mostem południowym - na wysokości skrzyżowania z ulicą Księcia Witolda, zostanie uruchomiony nowy przystanek „Mosty Pomorskie” na którym będą zatrzymywały się przejeżdżające wszystkie linie autobusowe.

  Z uwagi na prowadzone prace związane z przebudową ulicy Pomorskiej i placu Staszica, autobusy linii 132 oraz tramwaje linii 15 i 74 będą nadal kursowały dotychczasowymi trasami przejazdu.

 • 23.01.2023

  Most Pomorski świeci pełnym blaskiem.

  Wrocławscy seniorzy zrobili świetlną falę i most Pomorski Południowy rozbłysnął w sobotę światłem! Tym samym przebudowa historycznej przeprawy zbliża się do końca. Delikatne, ciepłe oświetlenie dodaje jej uroku. Wierzę, że będzie to jeden z ulubionych obiektów dla fotografów.

  Każdy z 68 maszkaronów ma 5 watowy reflektor, kolejnych 30 - 5 watowych źródeł światła oświetla jego filary. Z kolei łuki podświetlają lampy o regulowanym natężeniu. Maksymalnie każdy z 30 reflektorów może mieć 28 vat natężenia światła. W najbliższym tygodniu planujemy próby tramwajowe obejmujące torowisko oraz sieci trakcyjne. Trwają odbiory. Próby obciążeniowe wypadły bardzo dobrze.

  Kolejne wydarzenia:

  28.01 sobota Dni Otwarte Mostów Pomorskich:
  od godz. 9 do godz. 15- zwiedzanie z wroclaw.pl przewodnik Juliusz Woźny
  od godz.15 do godz. 18 Dni Otwarte Mostów Pomorskich
  organizator Wrocławskie Inwestycje z udziałem Rada Osiedla Nadodrze, Rada Osiedla Stare Miasto , Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego ,Wrocławski Instytut Kultury.
   
  1. Przejazd tramwaju zabytkowego z orkiestrą (przez Plac Grunwaldzki, Dominikański, do Mostów Pomorskich)
  2. Wolontariusze rozdają pocztówki i przypinki.
  3. Wroclaw.pl rozdaje roczną mapę inwestycji i pierwszą naklejkę
  4. Potańcówka (WCRS)
  5. Wystawa samochodów zabytkowych - ze zbiorów Muzeum w Topaczu.
  6. Poczęstunek od restauratorów
   
  29.01 spacer z Beatą Maciejewską 

   

 • 11.01.2023

  Trwający od wiosny 2020 roku remont mostów Pomorskich zbliża się do końca. Otwarcie planowane jest w połowie lutego. Wzmocniona konstrukcja mostów musiała zostać poddana próbie obciążenia. 

   

 • 10.01.2023

  Działamy na mostach Pomorskich! Przeprowadzamy we wtorek próby obciążeniowe przebudowanych przepraw. Na moście Południowym pojawiły się cztery ciężarówki wypełnione ładunkiem. Każda z nich ważyła 20 ton. Przeprowadziliśmy próbę statyczną oraz dynamiczną na tej przeprawie. Pierwsze próby wypadły dobrze.

  Potem specjaliści przenieśli się na most Pomorski Północny.


  Planujemy w lutym 2023 r. oddać mosty Pomorskie do użytku.

 • 05.12.2022

  Z dnia na dzień pięknieją nam strażnice na moście Pomorskim Południowym . W tej po zachodniej stronie przeprawy mamy już nowy drewniany strop. Zamontowane zostały okna, ułożone tynki, instalacje. Strażnice wykonane z piaskowca były do niedawna szaro-bure. Teraz kamień po długiej pielęgnacji uzyskał naturalny kolor .Historyczne budynki mają już piękne dachy wykonane z mnicha mniszki, efektowne rzygacze, a także latarnie.

 • 22.11.2022

  Układamy masę bitumiczną na moście Pomorskim Północnym oraz na fragmencie ul. Pomorskiej w pobliżu nowych przystanków wiedeńskich. To blisko 400 metrów na dwóch jezdniach wschodniej i zachodniej.Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków na moście Pomorskim Południowym będzie jaśniejsza jezdnia. Lepiej skomponuje się z pięknym piaskowcem, z którego most jest zbudowany.

  Mamy już okładziny latarń. Pierwsze elementy już montujemy . Podobnie jak podświetlenia zabytkowej przeprawy. Mamy już pierwsze trawy ozdobne, które posadzimy w pobliżu ul. Księcia Witolda. Ustawiliśmy też 7 drzew w donicach. Ze względu na liczbę sieci podziemnych: energetyczną, gazową, ciepłowniczą (komorę ciepłociągu), MKT, wod-kan nie było możliwości w tym miejscu na posadzenie drzew w gruncie.

   

 • 07.10.2022

  Odnowiono dwie strażnice stojące przy wjeździe na most Pomorski Południowy. Na odrestaurowanych obiektach widać starą nazwę mostu - „Werder-Brucke”. To kolejne elementy przeprawy, które możemy oglądać. Wcześniej zamontowano większość rzeźb maszkaronów oraz rzygacze w kształcie wilków.

 • 26.09.2022

  Kilkadziesiąt maszkaronów już jest, ale to nie koniec zdobień, jakie pojawią się na zabytkowym moście Pomorskim Południowym. Tym razem na strażnice, stojące przed wjazdem na przeprawę, trafiły dwa pierwsze rzygacze w kształcie wilków autorstwa firmy Rextorn Metalwork, która zasłynęła wykonaniem smoczego jaja z „Gry o tron”. Wilki inspirowane są wiedźmińskim medalionem. 

   

 • 20.09.2022

  Na moście Pomorskim Południowym układamy właśnie pierwszą warstwę asfaltu twardolanego. Wcześniej konstrukcja mostu była poddana izolacji. Asfalt tego rodzaju jest wytrzymały. Utrzymywany jest do ułożenia w temperaturze 200 stopni Celsjusza.Dwie warstwy takiego asfaltu pojawią się na jezdni mostu. Potem ułożymy na nim warstwę ścieralną masy bitumicznej.

  Wykonawca montuje kolejne elementy balustrady wschodniej na moście Pomorskim Południowym.Prawie wszystkie maszkarony patrzą już w kierunku Uniwersytetu Wrocławskiego.Ruszyły prace przy odtworzeniu balustrady zachodniej. Tu również trafią nasze stwory wodne. W sumie mamy ich 68 sztuk.

Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl