Karbala - tak było

10 aktualnych i byłych żołnierzy służących na misjach w Iraku pojawiło się na wrocławskiej premierze „Karbali” w Multikinie w Pasażu Grunwaldzkim. Ci którzy przeżyli te wydarzenie nie kryli wzruszenia. Po premierze była okazja na rozmowę. Pytań do bohaterów było wiele.

  • – To nie była misja stabilizacyjna. Pojechaliśmy na pole walki - opowiadali na premierze prawdziwi uczestnicy tych wydarzeń


Irackie miasto Karbala. 2004 rok, środek wojny w Zatoce Perskiej. Zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz City Hall – siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walk. Tracą kontakt z bazą, nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie. Wystrzelawszy niemal całą amunicję, na racjach głodowych, zabijają ponad stu napastników, nie tracąc ani jednego żołnierza. Wygrywają największą polską bitwę od czasów II wojny światowej. O tym opowiada „Karbala”, najnowszy film Krzysztofa Łukaszewicza. O tych wydarzeniach przez wiele lat nie wolno było mówić. Z politycznych, nie do końca jasnych powodów udział Polaków i Bułgarów, i ich zasługi zostały przemilczane. teraz, 11 września – w dosyć symboliczną datę, opowiada o nich właśnie ten film. Opowiada nie z patosem, ani nie z wyimaginowanym patriotyzmem. – Tak było, tak reagowaliśmy na widok naszej flagi, to wszystko po prostun czuliśmy - mówi jeden z żołnierzy, który był świadkiem i uczestnikiem obrony City Hall w Karbali.

10 byłych i aktywnych żołnierzy przyjechało na wrocławską premierę filmu. W czwartek można było spotkać ich w Multikinie w Pasażu Grunwaldzkim. Ten film nie jest jednak wierna relacją opowiadającą o losach konkretnych żołnierzy. To zlepek wielu historii które wydarzyły się podczas polskich misji wojskowych w Iraku. Po seansie wiele z nich nie kryło wzruszenia. Jednak chętnie odpowiadali na pytania publiczności. A pytano o wszystko. O to czy czuli strach? Czy żałują, że trafili na tę wojnę? A także o to, o czym kiedyś nie mogli mówić. O tym, że na pierwsze misje w Iraku jechali zupełnie nieprzygotowani. – To była misja stabilizacyjna tylko z nazwy. Tak naprawdę ojechaliśmy na pole walki – mówili wczoraj, podczas premiery filmu.

  • Karbala wchodzi na ekrany od piątku 11 września.
  • 12 września (sobota) o godz. 17.00 w Kinie Nowe Horyzonty spotkanie z reżyserem Karbali, Krzysztofem Łukaszewiczem.
Wydarzenia na go.wroclaw.pl
Karbala

Karbala

Dramat / Wojenny
Termin od 11 września 2015 do 17 września 2015

Miejsce Cinema City Korona

Zobacz
Zgłoś uwagę