40. Przegląd Piosenki Aktorskiej. [Program, gwiazdy]

Jubileuszowa edycja PPA, jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce wrocławskich festiwali, startuje 22 marca i potrwa do końca tegoż miesiąca. Fanów piosenki aktorskiej czekają wydarzenia w nurcie głównym oraz offowym, Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, Koncert Galowy w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, występy, m.in. Tiger Lillies, którzy wzięli na warsztat tekst... Tadeusza Różewicza. Bilety są praktycznie wyprzedane, ale przed końcem lutego pojawią się w sprzedaży na nowe spektakle. 

  • the tiger lillies

    Formacja The Tiger Lillies przeczytała Różewicza/ fot. Daniela Matejschek

  • aquasonic ppa

    Aquasonic wreszcie wystąpi na PPA

  • sevdaliza

    Wokalistka Sevdaliza, jedna z gwiazd festiwalu

  • Plakat 40.PPA zaprojektowany przez Ryszarda Kaję


Śpiewający aktorzy znowu zaskoczą

Najważniejszą częścią PPA jest zawsze Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, bo to on świadczy o wyjątkowości imprezy.

– Ten konkurs był, jest i będzie czymś więcej niż popisywaniem się umiejętnościami. Aktorki i aktorzy są jego solą, ścigają się na pomysły. Czasem ich interpretacja jest mocnym głosem w sprawach publicznych, a czasami to pokłady wrażliwości w sprawach intymnych, międzyludzkich – wyjaśnia Konrad Imiela, członek Rady Artystycznej 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

W tym roku w Radzie zasiadają obok niego także Katarzyna Groniec, Maja Kleszcz, Kinga Preis, Mariusz Kiljan, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski i Bogusław Sobczuk.

Po wysłuchaniu uczestników I etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki zakwalifikowali następujące uczestniczki i uczestników:

1. Natalia Marcelina Banaś – licealistka z Oleśnicy, laureatka konkursów piosenki literackiej i aktorskiej

2. Monika Bubniak – studentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie

3. Piotr Bumaj – aktor Teatru Polskiego w Szczecinie

4. Aleksandra Cząstka – wrocławianka, ukończyła studia licencjackie z grafiki na SWPS

5. Karolina Gwóźdź – studentka Akademii Teatralnej w Warszawie

6. Diana Jonkisz – aktorka związana ze Zdrojowym Teatrem Animacji w Jeleniej Górze

7. Ralph Kamiński – absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej

8. Weronika Krystek – studentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie

9. Izabela Kubrak – aktorka Teatru Bagatela w Krakowie

10. Kulki Mocy, czyli Magda Pasierska, znana z Me Myself And I, i Szymon Tomczyk, twórca muzyki teatralnej

11. Gabriela Kundziewicz – wielokrotna laureatka festiwali piosenki, gitarzystka i autorka tekstów

12. Dariusz Pieróg – student Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie

13. Albert Pyśk – związany z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, założyciel zespołu Cynamonowy Ogród.

Nazwiska pozostałych wykonawców, zaproszonych przez Radę Artystyczną bezpośrednio do udziału w II etapie, poznamy po 26 lutego.

II Etap Konkursu odbędzie się w tym roku w dniu 22 marca w Imparcie we Wrocławiu. Późnym wieczorem tego samego dnia dowiemy się, kogo Rada Artystyczna zakwalifikowała do Finału.  Każdy z finalistów otrzyma za wejście do Finału nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych.

Finał Konkursu będzie miał miejsce w Capitolu w dniu 29 marca 2019 r.

Decyzją Jury przyznana zostanie Grand Prix 40. PPA – statuetka Tukan Złoty oraz 25 tysięcy zł, dziennikarze przyznają statuetkę Tukana Dziennikarzy, obecna na Koncercie Finałowym publiczność wybierze laureatkę lub laureata Tukana Publiczności.

Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przyzna nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych za najlepsze wykonanie polskiej piosenki, a Niemiecko-Polskie Towarzystwo Kulturalne Polonica –3 tysiące zł wraz z zaproszeniem do udziału w Festiwalu Rock & Chanson w Kolonii.

Jeden z wykonawców otrzyma też nagrodę Radia RAM: koncert RAM Session, zorganizowany przez Radio RAM we Wrocławiu i transmitowany na 89,8 FM oraz w internecie.

Koncert finałowy wokół naszej rzeczywistości

Tegoroczny koncert finałowy ma dwóch reżyserów. Za część pierwszą (czyli finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki) odpowiada Martyna Majewska, za drugą – koncert „Out of The System” z kolei Marcin Liber. Majewska zapowiada, że zaproponuje coś, co będzie odpowiedzią na aktualny stan, a jedną z ról otrzyma chór. – Mam nadzieję, że będzie to symboliczne i ważne – dodaje reżyserka.

Przegląd Piosenki Aktorskiej 2019

Przegląd Piosenki Aktorskiej 2019

Spektakl / Koncert
Termin od 22 marca 2019 do 31 marca 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Koncert w II części wieczoru będzie minispektaklem, inspirowanym mocno filmem „THX 1138” George'a Lucasa z 1971 roku. – To opowieść o cenzurze, inwigilacji, systemie, który sprawia, że nie potrafimy być twórczy – wyjaśnia Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA. – Spektakl będzie o pieśniach, które towarzyszyły rewolucjom, ważnym wydarzeniom, a wkrótce będą może zakazane – dodaje.

Gala z pytaniem o to, co dalej

Z kolei Koncert Galowy będzie miał tytuł „Koniec”, a wyreżyseruje go Wojciech Kościelniak, który z PPA jest związany od samego początku swojej kariery. – Wojtek będzie kontemplował zjawisko końca wszystkiego – zarówno w sensie biologicznym, ale też np. naszego bezpieczeństwa. Zadał pytanie, czy doszliśmy do ściany, czy jest coś dalej, czy jesteśmy w stanie odrodzić się, jak Feniks – opowiada Cezary Studniak.

Zagraniczne gwiazdy

Wśród wielkich wydarzeń 40. edycji PPA są także koncerty zagranicznych gości. Sevdaliza to Holenderka o irańskich korzeniach, niewtajemniczonym skojarzy się wyglądem z Kim Kardashian, tym, którzy wiedzą, kim jest, nie trzeba specjalnie reklamować artystki, która bywa porównywana do wokalistki Portishead albo samej Björk. – W twórczości koncentruje się na kobietach, potędze kobiecej natury – mówi Cezary Studniak.

Ciekawym wątkiem jest fakt, że niektórzy zagraniczni goście przygotowali projekt związany z literaturą polską. Formacja The Tiger Lillies wzięła na warsztat tekst sztuki Tadeusza Różewicza „Wyszedł z domu” i przygotuje songi, a w przedsięwzięciu wezmą udział jeszcze aktorzy i śpiewaczka operowa. 

Z kolei polscy i zagraniczni wokaliści i muzycy zachwyceni poezją Haliny Poświatowskiej wspólnie pracują nad spektaklem „Puls”.

Dla tych, którzy czekali w zeszłym roku na koncert grupy Aquasonic (śpiewają i grają na specjalnych instrumentach pod wodą w niezwykłej scenografii), dobra wiadomość. Formacja wystąpi w tym roku.

Coś dla dzieci

Ciekawostką będzie duży projekt z udziałem laureatów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, którzy z Orkiestrą NFM i w budynku Narodowego Forum Muzyki zaprezentują „Koncert Disneya: marzenia się spełniają” z piosenkami z wielkich filmowych przebojów jednej z najsłynniejszych hollywoodzkich wytwórni.

Ciekawostki offowe

Wśród hitów m.in. świetna opera lalkowa „Kronika Polska”.

Program 40. PPA

Dokładny program imprezy znajdziecie tutaj. Większość biletów już się wyprzedała, ale przed końcem lutego do sprzedaży trafi specjalna pula na spektakle dyplomowe polskich szkół teatralnych. 

Zgłoś uwagę