wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

40. Przegląd Piosenki Aktorskiej [PROGRAM]

Formacja The Tiger Lillies przeczytała Różewicza/ fot. Daniela Matejschek

Jubileuszowa edycja PPA, jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce wrocławskich festiwali, rozpoczęła się w piątek 22 marca i potrwa do końca miesiąca. Dla fanów piosenki aktorskiej są wydarzenia w nurcie głównym oraz offowym, Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, Koncert Galowy, występy gwiazd, jubileuszowe sadzenie drzewek. Biletów już nie ma, ale można próbować na nie polować na festiwalowym FB.

Reklama

40. urodziny – świętowanie jubileuszu

Koncertowe PPA rozpoczęło się wprawdzie w piątek o 17.00 od II etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, ale 40. urodziny świętować będzie można już od południa. Wtedy przy skwerze przy zbiegu ulic Stawowej i Bogusławskiego posadzone zostaną drzewka. najpierw 7 (docelowo bedzie 40 w okolicach Starego Miasta), a każde z nich dostanie jako nazwę tytuł słynnej piosenki, która była przebojem PPA.

– Starałem się dobrać utwory pod różnymi kątami – są hity i najczęściej wykonywane w konkursie piosenki, jak „Czarne konie”, są też dziwne, czy skandaliczne – mówi Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA. Projekt jest realizowany wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej.

Na tym nie koniec jubileuszowych atrakcji. Piosenki 40-lecia PPA przez cały czas trwania festiwalu grać będzie wędrowna orkiestra, której posłuchać będzie można od 22.03.-31.03. od 12.00 do 13.00 w okolicy pomnika Fredry, a potem przed Impartem albo Capitolem tuż przed rozpoczynającymi się pierwszymi koncertami w tych miejscach. 

Ciekawostką jubileuszową będzie radiowe studio festiwalowe na podwórku Capitolu, którego gośćmi będą codziennie laureaci I nagród w konkursach kolejnych PPA. Elżbieta Adamiak, Katarzyna Groniec, czy Artur Barciś opowiedzą o miłości do piosenki, PPA, karierze. Można podsłuchiwać na żywo, albo potem odsłuchać w Radiu Wrocław, Radiu RAM i Radiu Wrocław Kultura.    

W Capitolu do obejrzenia i posłuchania także instalacja „Echo” IP Group poświęcona 40-letniej historii Przeglądu Piosenki Aktorskiej. 

Idąc do Capitolu warto też zatrzymać się na Świdnickiej, bo tutaj trwa wystawa zdjęć (zrobionych smartfonem) gwiazd PPA sfotografowanych przez Łukasza Gawrońskiego. 

Śpiewający aktorzy znowu zaskoczą

Najważniejszą częścią PPA jest zawsze Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, bo to on świadczy o wyjątkowości imprezy.

– Ten konkurs był, jest i będzie czymś więcej niż popisywaniem się umiejętnościami. Aktorki i aktorzy są jego solą, ścigają się na pomysły. Czasem ich interpretacja jest mocnym głosem w sprawach publicznych, a czasami to pokłady wrażliwości w sprawach intymnych, międzyludzkich – wyjaśnia Konrad Imiela, członek Rady Artystycznej 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

W tym roku w Radzie zasiadają obok niego także Katarzyna Groniec, Maja Kleszcz, Kinga Preis, Mariusz Kiljan, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski i Bogusław Sobczuk.

Uczestnicy finału

Rafał Derkacz (aktor Teatru Lalka w Warszawie), Sylwia Gajdemska (studentka PWSFTiTV w Łodzi), Karolina Gwóźdź (studentka Akademii Teatralnej w Warszawie), Ralph Kaminski (absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej), Kulki Mocy, czyli Magda Pasierska (znana z Me Myself And I) i Szymon Tomczyk (twórca muzyki teatralnej), Gabriela Kundziewicz (wielokrotna laureatka festiwali piosenki, gitarzystka i autorka tekstów), Dariusz Pieróg (student Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie), Albert Pyśk (związany z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, założyciel zespołu Cynamonowy Ogród), Natalia Skorupka (związana z kolektywem Coffee Experiment, laureatka tegorocznego OFPA w Rybniku).

II Etap Konkursu odbył się 22 marca w Imparcie.

Przeczytajcie: Ósemka finalistów 40. PPA powalczy o Tukany 

Finał Konkursu będzie miał miejsce w Capitolu w dniu 29 marca 2019 r.

Tukany w tym roku grające

Decyzją Jury przyznana zostanie Grand Prix 40. PPA – statuetka Tukan Złoty oraz 25 tysięcy zł, dziennikarze przyznają statuetkę Tukana Dziennikarzy, obecna na Koncercie Finałowym publiczność wybierze laureatkę lub laureata Tukana Publiczności oraz Tukana Publiczności Off. Łącznie 6 statuetek zaprojektowanych przez Tomasza Szydełko, każdy grający, tzn. będzie miał w sobie instrument.

Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przyzna nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych za najlepsze wykonanie polskiej piosenki, a Niemiecko-Polskie Towarzystwo Kulturalne Polonica –3 tysiące zł wraz z zaproszeniem do udziału w Festiwalu Rock & Chanson w Kolonii.

Jeden z wykonawców otrzyma też nagrodę Radia RAM: koncert RAM Session, zorganizowany przez Radio RAM we Wrocławiu i transmitowany na 89,8 FM oraz w internecie.

Koncert finałowy wokół naszej rzeczywistości

Tegoroczny koncert finałowy ma dwóch reżyserów. Za część pierwszą (czyli finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki) odpowiada Martyna Majewska, za drugą – koncert „Out of The System” z kolei Marcin Liber. Majewska zapowiada, że zaproponuje coś, co będzie odpowiedzią na aktualny stan, a jedną z ról otrzyma chór. – Mam nadzieję, że będzie to symboliczne i ważne – dodaje reżyserka.

Przegląd Piosenki Aktorskiej 2019

Przegląd Piosenki Aktorskiej 2019

Spektakl / Koncert
Termin od 22 marca 2019 do 31 marca 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Koncert w II części wieczoru będzie minispektaklem, inspirowanym mocno filmem „THX 1138” George'a Lucasa z 1971 roku. – To opowieść o cenzurze, inwigilacji, systemie, który sprawia, że nie potrafimy być twórczy – wyjaśnia Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA. – Spektakl będzie o pieśniach, które towarzyszyły rewolucjom, ważnym wydarzeniom, a wkrótce będą może zakazane – dodaje.

Gala z pytaniem o to, co dalej

Z kolei Koncert Galowy będzie miał tytuł „Koniec”, a wyreżyseruje go Wojciech Kościelniak, który z PPA jest związany od samego początku swojej kariery. – Wojtek będzie kontemplował zjawisko końca wszystkiego – zarówno w sensie biologicznym, ale też np. naszego bezpieczeństwa. Zadał pytanie, czy doszliśmy do ściany, czy jest coś dalej, czy jesteśmy w stanie odrodzić się, jak Feniks – opowiada Cezary Studniak.

Zagraniczne gwiazdy

Wśród wielkich wydarzeń 40. edycji PPA są także koncerty zagranicznych gości. Sevdaliza to Holenderka o irańskich korzeniach, niewtajemniczonym skojarzy się wyglądem z Kim Kardashian, tym, którzy wiedzą, kim jest, nie trzeba specjalnie reklamować artystki, która bywa porównywana do wokalistki Portishead albo samej Björk. – W twórczości koncentruje się na kobietach, potędze kobiecej natury – mówi Cezary Studniak.

Ciekawym wątkiem jest fakt, że niektórzy zagraniczni goście przygotowali projekt związany z literaturą polską. Formacja The Tiger Lillies wzięła na warsztat tekst sztuki Tadeusza Różewicza „Wyszedł z domu” i przygotuje songi, a w przedsięwzięciu wezmą udział jeszcze aktorzy i śpiewaczka operowa. 

Z kolei polscy i zagraniczni wokaliści i muzycy zachwyceni poezją Haliny Poświatowskiej wspólnie stworzyli spektakl „Puls”.

Dla tych, którzy czekali w zeszłym roku na koncert grupy Aquasonic (śpiewają i grają na specjalnych instrumentach pod wodą w niezwykłej scenografii), dobrą wiadomością był występ formacji.

Recenzja: Weekend na 40. PPA. Aquasonic, Dj set sur ecoute, Sevdaliza

Coś dla dzieci

Ciekawostką będzie duży projekt z udziałem laureatów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, którzy z Orkiestrą NFM i w budynku Narodowego Forum Muzyki zaprezentują „Koncert Disneya: marzenia się spełniają” z piosenkami z wielkich filmowych przebojów jednej z najsłynniejszych hollywoodzkich wytwórni.

Ciekawostki offowe

Wśród hitów m.in. świetna opera lalkowa „Kronika Polska”.

Program 40. PPA

Dokładny program imprezy znajdziecie tutaj. Biletów już nie ma, ale trzeba trzymać rękę na pulsie i szukać okazji m.in. na FB PPA.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama