wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. Wrocławskie zoo ratuje zwierzęta w Laosie
Wrocławskie zoo ratuje zwierzęta w Laosie

Zoo Wrocław znów otrzymało dofinansowanie od Fundacji Disneya na ratowanie zagrożonych gatunków w Laosie. Tym razem wrocławianie chcą pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom poprzez edukację żyjących tam ludzi, pokazując im, jak mogą dbać o lokalne środowisko.

Reklama

Projekt „Zobacz, pokochaj i chroń naturę Laosu” realizowany jest przez ZOO Wrocław i Free the Bears w ramach WAZA Nature connect grand, który współfinansują Disney Conservation Fund i Międzynarodowe Stowarzyszenie Zoo Edukatorów. Zakłada on po pięć spotkań z 200 uczestnikami, reprezentujących trzy plemiona - Hmongowie, Khmu i Lao Luem.

– Wydaje się, że tylko zmieniając nastawienie ludzi tam, na miejscu można ocalić łuskowce, niedźwiedzie himalajskie, słonie, czy laotańskie szczury skalne. Amerykanie z Disney Found uznali, że to się może udać. Pierwsze efekty już widać – podkreśla Radosław Ratajszczak, prezes zarządu Zoo Wrocław.

Głównym celem szkoleń jest przekazanie mieszkańcom wiedzy na temat otaczającej ich przyrody, zwrócenie uwagi na znaczenie bioróżnorodności i potrzebę jej ochrony. Projekt ma pokazać, że ochrona to przyszłość, bo zachowanie lasów i zwierząt zapewni im byt, a wycinka i kłusownictwo, w krótkim czasie pozbawią ich możliwość przychodu.

Fot. Zoo Wrocław

Prowadzący chcą przy okazji zmienić postrzeganie zwierząt przez ludność Laosu. Zwierzęta są tam traktowane w sposób przedmiotowy – jako źródło pożywienia czy zarobku. Stąd wizyty w sanktuariach Free the Bears, gdzie uczestnicy poznają historię konkretnych niedźwiedzi, często skrzywdzonych przez ludzi.

– Musimy pamiętać, że nasi respondenci pochodzą z innego kontynentu i mają inną mentalność. Spotkania mają charakter nieoficjalny, trwają nawet 5 godzin i bierze w nich udział zwykle do 25 osób. W tym czasie uczą się jak rekultywować tereny łącząc hodowlę roślin i ochronę gatunkową, prezentowane są im zagrożone gatunki zwierząt, uczą się obserwować i fotografować przyrodę w sposób przydatny badaczom – wylicza Anna Mękarska, specjalista ds. ochrony gatunkowej we wrocławskim zoo i koordynator projektu.

Szkolenia do marca 2020 r.

Po pierwszych trudnościach, związanych przede wszystkim ze zdobyciem zaufania mieszkańców deszczowego lasu, zrealizowano pierwsze spotkania z 200 osobami. Laotańczycy zaskoczyli badaczy przede wszystkim doskonałą orientacją, gdzie w deszczowym lesie można spotkać poszczególne gatunki zwierząt.

Fot. Zoo Wrocław

W najbliższej przyszłości, chcąc dotrzeć do jeszcze większej liczby mieszkańców Luang Prabang, realizatorzy projektu planują udział w tradycyjnym Święcie Świateł odbywającym się w październiku. Różne plemiona, miejscowości, czy organizacje budują z tradycyjnych materiałów (drewno, pergamin, bambus, świece) łodzie udekorowane tradycyjnymi ozdobami i oświetlone świecami.

Działania ruszyły w lipca 2019 r. i potrwają do marca 2020. Budżet projektu to ok. 80 tys. złotych.

mat. prasowe Zoo Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl