Podziel się książką – trwają zbiórki

Jeśli masz książki, których nie czytasz, do których nie wracasz albo zwyczajnie ich nie potrzebujesz – nie wyrzucaj ich! Podaruj innym!


Wymiana książek w Kinie Nowe Horyzonty

Z okazji Dni Babci i Dziadka, na początek ferii zimowych można wziąć udział w międzypokoleniowej akcji czytania i korzystania ze skrzynki bookcrossingowej. Organizatorzy - Wrocławskie Centrum Seniora i Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli - serdecznie zapraszają dzieci, młodzież, dorosłych oraz babcie i dziadków. W sobotę 30 stycznia w godzinach od 12.00 do 14.00, w Kinie Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, będzie można wymienić się książką, wspólnie porysować, poczytać i porozmawiać o swych ulubionych dziełach literackich. A czytać będą m.in. przedstawiciele organizacji senioralnych. Dla dzielących się książkami w składzie senior – wnuk: moc atrakcji upominkowych!

Podaruj książki dzieciom na Litwie!

Trwa dziesiąta edycja akcji Uniwersytetu Wrocławskiego, polegającej na zbieraniu książek i pomocy naukowych dla szkół polskich na Ukrainie i Litwie. W tym roku książki dostaną dzieci z Drohobycza na Ukrainie i Mickun na Litwie. Zbiórka prowadzona jest w kilku miejscach:

  • w budynku D Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii - do końca stycznia.
  • Dodatkowo można zostawić książki dla dzieci z Litwy w sobotę 30 stycznia w Kinie Nowe Horyzonty przy skrzynce bookcrossingowej w godz. od 12 do14.
  • Książki zbierane również w siedzibie WCS, pl. Dominikański 6, od pn do pt w godz. 9:00-13:00, w punkcie informacyjnym, pok. 15.

Książka za kraty po raz szósty

Na początku grudnia ruszyła po raz szósty ogólnopolska akcja „Książka za kraty”. Muzeum Współczesne Wrocław bierze w niej udział po raz trzeci. Zbierają książki, gazety, czasopisma oraz audiobooki, płyty CD i DVD dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Wołowie. Dary możecie przynosić do kasy Muzeum Współczesnego Wrocław, z której powędrują do tymczasowego miejsca składowania, czyli małej części Beautiful Tube na pierwszym piętrze schronu. Można też przynosić je do CK Zamek we wrocławskiej Leśnicy, a także do księgarni Tajne Komplety w Przejściu Garncarskim 2. Po zakończeniu zbiórki, książki zostaną przewiezione do Zakładu Karnego w Wołowie i zasilą tamtejszą bibliotekę. Zbiórka trwa do 31 stycznia 2016.

Pomysłodawczynią akcji jest Agnieszka Kłos. - „Książka za kraty” narodziła się w wyniku wiary w papier i w siłę Internetu. W idealne połączenie obu mediów, które wcale nie muszą ze sobą konkurować. Wiara w moc papieru to wiara w najbardziej podstawowy rodzaj kontaktu między ludźmi, który opiera się także na zapachu (książek, świeżych i starych gazet) oraz dotyku. Na książkach dawni właściciele pozostawiają niezatarte ślady, to po nich poznają ich nowi czytelnicy (…). Mówią, że każdą zaczytaną, porysowaną lub poplamioną książkę traktują jak osobisty kontakt z człowiekiem, kimś, kto stał się dla nich symbolem wymiaru sprawiedliwości – mówi pomysłodawczyni akcji.

Wesprzyj Bibliotekę Sąsiedzką

Biblioteka Sąsiedzka powstała niedawno z inicjatywy pani Ireny Brojek, emerytowanej bibliotekarki, aktywistki i blogerki. Mieści się na Ołbinie w siedzibie Stowarzyszenia „Żółty Parasol”. Pomysł na Bibliotekę Sąsiedzką narodził się w Warszawie. W takiej bibliotece nie ma kart wypożyczeń, kar za przetrzymanie książki. Są za to ludzie, którzy ją tworzą i wspierają – przynoszą książki, wypożyczają. Są też wolontariuszki i wolontariusze, którzy pełnią dyżury w bibliotece. To miejsce spotkań mieszkańców

Jeśli chcesz przekazać książki Bibliotece Sąsiedzkiej, to możesz to zrobić w jej siedzibie przy ul. Wyszyńskiego 75. W poniedziałek: 11.00–14.00, środa 16.00–19.00, piątek 12.00–15.00 lub też napisać do pani Ireny Brojek: alodia1949@o2.pl lub do Stowarzyszenia „Żółty Parasol”: biuro@parasol.net.pl.

 

Zgłoś uwagę